اخبارتاریخگردشگری

آغاز به کار موزه مشروطه گیلان در رشت از مردادماه ۹۸

در جلسه مشترک کمیسیون‌های فرهنگی اجتماعی و عمران شورای رشت به بهره‌برداری و آغاز به کار موزه مشروطه گیلان در داخل خانه میرزا خلیل رفیع در مردادماه سال جاری و هم‌زمان با سالروز نهضت مشروطه اشاره شد.
به گزارش گیل مهر و بنقل ازخبرگزاری فارس ، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت در ابتدای جلسه عصر دیروز در ساختمان شورا واقع در خیابان سعدی با اشاره به مباحث مطرح‌شده پیرامون ارسال اسناد مشروطه گیلان به تبریز اظهار کرد: از ابتدای فعالیت شورای پنجم رشت به نقش مردم گیلان در نهضت مشروطه توجه فراوانی جلب شد و در این راستا با موافقت اعضای شورا، خانه میرزا خلیل رفیع نخستین شهردار رشت به‌عنوان موزه مشروطه گیلان در نظر گرفته شد.
محمدحسن عاقل منش با تأکید بر اینکه حاج میرزا خلیل رفیع به‌عنوان نخستین شهردار رشت جزو مبارزان مشروطه بوده است افزود: با موافقت اعضای شورای رشت تبدیل خانه میرزا خلیل رفیع به موزه مشروطه در سال ۹۷ مورد تصویب اعضای شورا قرار گرفت و پس‌ازآن با مباحثی که پیرامون مدیریت شهری رقم خورد بررسی این مهم به تأخیر افتاد.
وی با بیان اینکه قرار بود با استفاده از ظرفیت یک مجموعه دار خصوصی نسبت به جمع‌آوری و نمایش آثار مشروطه گیلان در این خانه موزه اقدام شود گفت: قصد داریم با همکاری مابین شهرداری و حسن اکبری مجموعه‌دار بخش خصوصی، نسبت به راه‌اندازی خانه مشروطه گیلان اقدام شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت با تأکید بر اینکه شورای اسلامی شهر رشت آمادگی کامل برای راه‌اندازی خانه مشروطه را دارد تصریح کرد: ازجمله ارکان راه‌اندازی این موزه معرفی هیئت‌امنا، مدیر موزه، بازرس و غیره است که این مهم به‌واسطه مشکلاتی که اخیراً شهرداری رشت با آن دست‌به‌گریبان بوده تاکنون محقق نشد.

عاقل منش با اشاره به اینکه در اولین فرصت با مجموعه‌دار بخش خصوصی دراین‌باره نشستی برگزار می‌کنیم بیان کرد: در مردادماه سال جاری هم‌زمان با سالروز گرامیداشت نهضت مشروطه قصد داریم نسبت به راه‌اندازی موزه مشروطه گیلان در خانه میرزا خلیل رفیع اقدام کنیم.
وی با تأکید بر اینکه اختصاص اعتبار لازم برای تحقق این مهم تسریع شود گفت: باید اعتبارات موردنیاز به‌منظور تکمیل و بهره‌برداری از ساختمان موزه با سرعت بیشتری اختصاص پیدا کند و پس‌ازآن نسبت به معرفی ارکان این موزه خانه اقدام شود.
تأکید بر لزوم توجه برای مرمت و تجهیز خانه مشروطه
رئیس کمیسیون عمران شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به مباحث مطرح‌شده پیرامون اسناد موزه مشروطه گیلان اظهار کرد: برای راه‌اندازی این مجموعه نیازمند دریافت یکسری اسناد هستیم تا کارها به‌صورت دقیق شکل گیرد.
رضا رسولی با بیان اینکه سازمان عمران شهرداری رشت در سال گذشته مبلغی از شهرداری دریافت نکرده است افزود: در زمان تصویب بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت، بارها به شهرداری تأکید شد که ماهیانه مبلغی حدود ۲۰۰ میلیون تومان به این سازمان اختصاص دهد تا بتواند نسبت به اجرای اهداف تعیین‌شده گام بردارد.
وی با تأکید بر اینکه مرمت و تجهیز خانه مشروطه نیز جزو مباحثی است که باید موردتوجه باشد گفت: در ابتدا باید اسناد مربوط به مشروطه گیلان را از طریق سازمان اسناد بررسی و پس‌ازآن نسبت به دریافت اسناد برای قرارداد در موزه اقدام کرد.
رئیس کمیسیون عمران شورای رشت با اشاره به اینکه اسناد باید به‌طور کارشناسی قیمت‌گذاری شوند بیان کرد: مبلغ پیشنهادی این مجموعه‌دار بالغ‌بر یک میلیارد تومان اعلام‌شده و این اسناد، هویت مردم گیلان است.
اصالت اسناد مربوط به مشروطه گیلان تائید شد
مدیرعامل سازمان عمران شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بابت بررسی و تائید اصالت اسناد مشروطه نامه‌نگاری‌هایی انجام‌شده اظهار کرد: اصالت اسناد مربوط به مشروطه گیلان تائید شده اما هنوز به‌طور رسمی به شهرداری اعلام‌نشده است.
هومن روائی با بیان اینکه قیمت این اسناد توسط این مجموعه‌دار اعلام‌شده است افزود: مجموعه‌دار برای این اسناد بالغ‌بر یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده است.
اسناد مشروطه بخشی از هویت گیلان است
عضو کمیسیون عمران شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در تشخیص حق و باطل در فضای مجازی باید بسیار دقت شود اظهار کرد: قصد جسارت به برخی از رسانه‌ها را ندارم اما پیرامون مباحثی که از زبان حسن اکبری مجموعه‌دار بخش خصوصی درباره اسناد مشروطه گیلان مطرح شد معتقدم سلامت شخصیتی این مجموعه‌دار به خیلی‌ها اثبات‌شده است.

احمد رمضانپور با تأکید بر اینکه در جلسه مشترک بین این مجموعه‌دار و اعضای شورای شهر تمام این مباحث حل‌وفصل می‌شود افزود: بسیاری از شهرهای کشور و کشورهای همسایه هویت سیاسی ندارند و به دنبال جذب این مباحث برای خود هستند و این در حالی است که شهر رشت هویت سیاسی و چهره‌های مطرح و شناخته‌شده‌ای همچون میرزا کوچک و غیره را دارد اما عملکردها دراین‌باره چندان پذیرفتنی نیست.
وی با بیان اینکه اسناد مشروطه بخشی از هویت گیلان است گفت: سرمایه‌گذاری در این مبحث ضرر نیست بلکه آینده‌نگری است.
رمضانپور با اشاره به اینکه نباید به‌آسانی از هویت سیاسی گیلان عبور کرد تصریح کرد: نقش گیلان در نهضت مشروطه بسیار بزرگ و تأثیرگذار بوده و این در حالی است که تبریز در مشروطه سهم آن‌چنانی نداشته اما به دنبال ایجاد پنجمین خانه مشروطه است ولی موزه مشروطه گیلان همچنان در پیچ‌وخم و در جا زدن است.
شهرداری توان پرداخت یک میلیارد برای دریافت اسناد مشروطه را ندارد
مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در برخی از پروژه‌های شهری عده‌ای قصد چرتکه‌اندازی دارند اظهار کرد: باید چرتکه‌اندازی را از پروژه‌ها حذف کنیم تا کارها با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.
مریم گل احضار با تأکید بر اینکه شهرداری رشت توان پرداخت مبلغ یک میلیارد و اندی بابت دریافت اسناد مشروطه گیلان را ندارد افزود: شاید به دلایل مشکلات مالی توان پرداخت این مبلغ را به‌صورت نقدی نداشته باشیم اما می‌توانیم از دیگر ظرفیت‌ها و بسترها برای حفظ این آثار ارزشمند استفاده کنیم.
کارشناس تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه متأسفانه دردودل دوستانه حسن اکبری مجموعه‌دار بخش خصوصی در فضای مجازی به نحو دیگری انتشار یافت اظهار کرد: این مباحث بسیاری از علاقه‌مندان به تاریخ گیلان را حساس کرد.
علی امیری با تأکید بر اینکه شب گذشته با این مجموعه‌دار صحبت کردم افزود: وی همچنان تمایل دارد که این اسناد را در اختیار شورا و شهرداری رشت به‌منظور راه‌اندازی موزه مشروطه گیلان قرار بدهد.
وی با بیان اینکه اسنادی که در اختیار اکبری مجموعه‌دار بخش خصوصی وجود دارد دست‌نخورده و نشان‌دهنده حضور پررنگ مردم گیلان در نهضت مشروطه است گفت: قیمتی که وی برای اعلام کرده درواقع شامل کل مجموعه شامل تفنگ، عکس و غیره است.
به گزارش فارس در این جلسه مشترک اعضای حاضر موافقت خود را با برگزاری نشستی با مجموعه‌دار بخش خصوصی به‌منظور چگونگی دریافت اسناد مشروطه گیلان و همچنین تخصیص اعتبار موردنیاز باهدف تکمیل ساختمان میرزا خلیل رفیع (مکان موزه مشروطه گیلان) اعلام کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن