اخبارکتاب

ابراهيم اصلاح عرباني و مجموعه ی ۴جلدی کتاب گیلان

 به گزارش گیل مهر، آخرین روز اسفندماه، سالروز  درگذشت « ابراهیم اصلاح عربانی» ، یکی از محققان  و پژوهشگران برجسته گیلانی است.

کمتر کتابخانه ای در گیلان است، که مجموعه ۴جلدی کتاب گیلان را نداشته باشد. کتابی که به نوعی دایره المعارف و شناختنامه تاریخ، فرهنگ، میراث فرهنگی و صنایع دستی و مشاهیر گیلان و … است. کتابی که با زحمت گروهی از پژوهشگران و به سرپرستی ابراهیم اصلاح عربانی جمع آوری و منتشر گردید.

البته خدمات پژوهشی اصلاح عربانی تنها مختص گیلان نبود. وی  مدير عــــــامل « گــروه پژوهشگران ايران» بود و مهمترين اقدام علمي و فرهنگي ايشان، انتشار نشريات و كتب متعدد در حيطه ايران شناسي است. و از این منظر عربانی خدمت بزرگی به فرهنگ ایران نموده است.

ابراهيم  در سال ۱۳۰۹ در روستای عربان، واقع در شهرستان صومعه سرا به دنیا آمد. تحصيلات خود را در «عربان» آغاز و براي ادامه تحصيل به رشت و تهران عزيمت كرد. وی در تهران،  ضمن فعاليتهاي اقتصادي و بازرگاني و علاقه به كارهاي فرهنگي، فعاليت مطبوعاتي نیز داشت.
عربانی، سازمان
كوچكي به نام «فار» به وجود آورد و در اين سازمان نشريه­اي را با همين نام منتشر كرد.

 اصلاح عرباني علاوه برسازمان فار، سازمانی را نيز تحت عنوان «گروه پژوهشگران ايران» تأسيس كرد و با بهره بردن از استادان و دانشمندان بنام، به كارهاي تحقيقاتي پرداخت و در این راستا استادانی همچون؛ « دكتر محمد حسن گنجي، ‌دكتر حسن حاج سيد جوادي ، دكتر فرج الله محمودي ، دكتر ايرانپور جزني ، دكتر حبيب الله زنجاني ، دكتر عباس سعيدي ، دكتر محمد طاهر نظامي» از جمله همفكران اصلاح عرباني هستند كه در امور پژوهشي و تحقيقاتي از افكار يكديگر
بهره مي بردند.

ارزنده ترین تألیفات عربانی شامل این کتاب هاست: 

  1. راهنماي شهرستانهاي ايران؛ اين كتاب درسال ۱۳۴۶ شمسي در۶۴۵ صفحه منتشر گرديد.

 انتشار اين كتاب كه حاوي اطلاعات ارزنده اي در مورد تمام شهرستانهاي ايران مي باشد،  مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

۲- فرهنگ استان بنادر؛ انتشار اين فرهنگ مورد توجه كارشناسان طرح و برنامه ريزي وزارت كشور قرار گرفته و تصويب گرديد كه براي هراستان كتابي بي نظير فرهنگ استان بنادر تهيه شود .

۳- كتاب گيلان؛ اين كتاب ازمجموعه كتابهاي همه جاي ايران مي باشد كه درآن هزاران عكس، نقشه ،‌نمودار و مقاله درمورد استانهاي مختلف كشور گرد آوري شده است .

 29 اسفند سال ۱۳۹۱ خورشیدی، روزی است که فعالیت های پژوهشی عربانی به آخر رسید. روحش شاد ویادش جاودان باد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن