اخبارتاریخچهره ها و یادبودها

ادای احترام به شهدای مشروطه گیلان در رشت برگزار شد

به گزارش گیل مهر، همزمان با یکصدو هفتمین سالگرد اعدام مشروطه خواهان گیلان، صبح امروز، یازدهم بهمن ماه، مراسم یادبود و ادای احترام به شهدای مشروطه بر سر مزار ۴شهید، در خیابان پرستار(پشت بیمارستان پورسینای رشت) برگزار شد.
این مراسم -که به همت روابط عمومی شورا و سایت فرهنگی گیل مهر برگزار شده بود، حاضران ضمن ادای احترام به عبدالعزیز شریعتمدار کرگانرودی، میرزا یوسف خان جوبنه ای، صالح خان مژدهی و کاظم خان کمیسر که بوسیله روسیه تزاری در یک دادگاه فرمایشی اعدام شدند، ادای احترام کردند.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورا در مراسم ادای احترام به شهدای مشروطه، یاد تمامی شهدای سرزمین ایران را گرامی داشت و ابراز کرد: در ۱۲بهمن ۱۲۹۰صحرای ناصریه که بعدها بیمارستان پورسینا احداث شد، ۴تن از مجاهدان گیلان که یکنفر از سران مشروطه و ۳دیگر از افسران شهربانی و ژاندرمری بودند، توسط روسیه تزاری اعدام شدند.
عاقل منش افزود: این شهدا در یک دادگاه فرمایشی اعدام و در یک گور دسته جمعی دفن شدند و دشمنان نمی دانستند که یاد ایشان هیچگاه از بین نخواهد رفت.
وی با بیان اینکه بنای یادبود فعلی حاصل تلاش شورای اول است، ابراز کرد: کمیسیون فرهنگی نخستین دور اول شورا با مذاکره با رئیس بیمارستان و پیگیری و با هزینه مهندس متقالچی فضای شهیدگاه را از محوطه بیمارستان خارج نمود و با طرح و اجرای مهندس کاظم دلشاد این بنای یادبود ساخته شد .
مهندس کاظم دلشاد، مجری طرح یادمان، در این مراسم گفت: این مکان یکی از افتخارات گیلان است و بزرگداشت شهدای مشروطه وظیفه همه ماست .
وی با اشاره به اینکه ایران بعد فرانسه دومین کشور بود که انقلاب کرد، افزود: همواره حفظ انقلاب مهمتر است و مشروطه نیز دوام نیاورد و با کودتای رضاخان دموکراسی خواهی به زوال رفت.


دلشاد با تاکید بر آنکه کشور همچنان خواهان استقلال و آزادی و دموکراسی است، ابراز امیدواری کرد؛ بالاخره همه مردم جهان از دست ظلم و ستم استعمارگران و زورگویان خلاص شود.
وی با ذکر خاطراتی از چگونگی اجرای طرح یادمان، متذکر شد: متاسفانه کاشی های طرح اصلی بنده توسط شهرداری رنگ زرد خورده است. در صورتیکه کاشی های فیروزه ای و قوس های آن برگرفته از گنبدهای مسجد امام اصفهان است.
دلشاد با بیان اینکه در مسابقه جهانی طراحی یادمان، مقام نخست را کسب نموده، اظهار کرد: یک معماری خوب باید ساده سلیس و روان باشد. میدان امام اصفهان و مسجد نقش اصفهان تجملات ندارد. بنابراین یک طرح راحت برگرفته از الگوی معماری ایرانی و گنبدهای مساجد آماده کردم.
دلشاد یادآور شد: اجرای طرح نیز به بنده واگذار شد. بهمین دلیل درباره شیوه طراحی قوس های ایرانی و اجرای آن در فضای فعلی مطالعه کردم و در مدت ۴ماه بنا ساخته شد.


وی با اشاره به اینکه مهندس متقالچی تمامی هزینه های یادمان را پرداخت کرد، ابراز کرد: ایشان هرساله به بهزیستی گیلان کمک های شایانی می کند. و آن زمان ۴دستگاه ماشین لباسشویی به بیمارستان هدیه داد.
وی تاکید کرد: یک اثر هنری را باید خود هنرمند اجرا کند . ولی طرح اجرا شده بنده در چندسال پیش توسط شهرداری بصورت غیر حرفه ای رنگ خورده است.
اسماعیل حاجی پور نیز که در دور اول شورا هم حضور داشت، یادآور شد: مشاوران کمیسیون فرهنگی شخصیت های برجسته ای بودند.
عضو پنجمین دور شورا ضمن تقدیر از تلاش های، شادروان افشین پرتو، پوراحمد جکتاجی، شادروان میرابوالقاسمی ، دکتر قنبری، رئیس دانشگاه وقت علوم پزشکی رشت از تلاش های شورای اول تقدیر کرد.
گفتنی است، در این مراسم برخی از اعضای شورای شهر رشت، ریاست و اعضای هیات علمی پژوهشکده گیلان شناسی و جمعی از شهروندان حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *