اخبارتاریخگردشگری

از امروز و به مدت یک ماه؛ نمایشگاه گروهی مجموعه داران گیلان در موزه رشت برپا شد

به گزارش گیل مهر، نمایشگاه گروهی ۲۷ نفر از مجموعه داران گیلان از امروز به مدت یک ماه در موزه رشت برپا شد.
مدیر موزه رشت در گفتگو با مهر گفت: این سومین نمایشگاه مجموعه داران گیلان است که با همکاری میراث فرهنگی برپا می شود و هدف آن ترویج فرهنگ مجموعه داری و نظارت سازمان میراث فرهنگی بر فعالیت مجموعه داران است تا ضمن تشکیل و ثبت انجمن مجموعه داران و بررسی اصالت اشیا، برای صدور مجوز رسمی برای مجموعه داری از سازمان میراث فرهنگی اقدام نمایند.


نسرین قوامی افزود: در این نمایشگاه یک ماهه، تمبرهای اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تمبرهای از بیست کشور دنیا، تعدادی فسیل و سنگ های صنعتی و گرانقیمت، روزنامه های اواخر دوره قاجار و مشروطه، روزنامه های دوره قاجارچاپ فرانسه ،کارت پستال های خارجی با قدمت بیش از یکصد ساله، اسکناس های ۲۰ کشور دنیا،پاسپورت اولیه گیلان دوره ناصری، دست خط و پاکت اولین مکتب خانه در گیلان مربوط به دوره مظفرالدین شاه، اسکناس های اوایل انقلاب، نمونه هایی از مدالها و نشانها و… به نمایش درآمده است.
مدیر موزه ها با بیان اینکه یکی از مشکلات مجموعه داران نبود فضای مناسب برای نمایش اشیای مجموعه داران است، ابراز کرد: ترویج فرهنگ مجموعه داری از اهداف سازمان میراث فرهنگی است تا مجموعه داران آثارشان را از پستوها خارج کنند. بنابراین موزه رشت فضایی را در اختیار مجموعه داران قرار داد تا بتوانند آثار خود را در معرض دید عموم قرار دهند.


وی ضمن تقدیر از تلاش های مجموعه داران که با تکیه و بر توان و سرمایه خود اشیای بجامانده از گذشته را جمع آوری می کنند، تصریح کرد: تلاش مجموعه داران در خرید این اشیا و جلوگیری از خروج آنها از کشور ستودنی است.
قوامی دریافت مجوز برای فعالیت مجموعه داران را ضروری دانست و عنوان کرد: صدور هرگونه مجوز برای مجموعه داری و تاسیس موزه در کشور، تنها از سوی اداره کل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی، تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام می شود و هر نوع صدور مجوز فعالیت از سوی دیگر سازمان ها فاقد وجاهت قانونی است.
گفتنی است، نمایشگاه گروهی مجموعه داران گیلان از امروز به مدت یک ماه در موزه مادر رشت در ابتدای خیابان بیستون برای بازدید علاقمندان دایر می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *