اخبارچهره ها و یادبودها

از مقام علمی و ادبی استاد محمد روشن با اهدای جایزه‌ی ادبی فرض‌پور ماچیانی، تجلیل شد

گیل‌مهر- الهام کیانپور
آیین اهدای دومین جایزه ادبیات و دستور زبان فارسی «مصطفی فرض‌پور ماچیانی» عصر چهارشنبه هشتم آبان‌، با تجلیل از مقام علمی و ادبی استاد محمد روشن، چهره ماندگار ادبیات فارسی ایران، به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان گیلان و خانواده‌ استاد فرض‌پور ماچیانی و  با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد.

در این مراسم فیروز فاضلی با اشاره به تلمذ خود در محضر فرض پور، گفت: اساتید فرهیخته در روش و منش معلم هستند و این منش است که برای ما ماندگار می شود، زیرا منش در جان می نشیند و یک عمر با انسان همراه است.
وی سرافرازی، تواضع، مهربانی، کمک به دیگران و قدرت برخورد با مشکلات را از ویژگی‌های مفاخر استان گیلان عنوان نموده و گفت: نخستین جایزه به استاد سمیعی گیلانی اهدا شد و امیدوارم این روند، طی سال‌های آینده نیز ادامه یابد، تا بتوانیم مفاخر خود را تکریم کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان این که این استان در حوزه‌ی ادبیات و زبان فارسی اساتید برجسته‌ای دارد، تاکید کرد: زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گیلان به ‌عنوان یکی از گروه‌های شاخص در کشور مطرح است که باید از این ظرفیت بهره برد.
وی در ادامه، الگو بودن چهره‌های ماندگار و فرهیخته را  برای نسل جوان، محور سخنان خود قرار داده و گفت: منش و روش اساتید فرهیخته، راهگشای نسل جوان در راه مفخر شدن است، این  مفاخر سرافراز هستند و سرافرازی با تکبر و غرور تفاوت دارد. شخصیت‌های علمی و ادبی بزرگ ما، چون مصطفی فرض‌پور ماچیانی، احمد سمیعی‌گیلانی و محمد روشن،  مفخر و چراغ راه همه ما هستند و ما دوست داریم روزی پا جای پای آن‌ها بگذاریم.
فاضلی ضمن نام بردن از بزرگان، مفاخر و چهره‌های ماندگار گفت: من افتخار شاگردی در محضر استاد روشن را نداشتم، اما همواره با کتب ایشان عجین هستم و از منش این ادیب فرهیخته بهره‌ها برده‌ام.
وی در ادامه با بیان این‌که مفاخر و فرهیختگان، انسان‌هایی قوی و در عین حال مهربان هستند، خاطرنشان کرد: اساتیدی همچون احمد سمیعی گیلانی و محمد روشن، هرگز درستی خویش را در شکستگی دیگران نجستند، زیرا درستی هیچکس در شکستگی دیگران نیست.

استاد احمد سمیعی گیلانی نیز، استاد فرض‌پور را فردی زنده‌دل، اهل سخن با قلمی ژورنالیستی معرفی نموده و گفت: قلم و نگاه او در بیان واقعیات و اوضاع و احوال فرهنگی شیرین و پرمایه بود. وی در ادامه به خدمت کم‌نظیر استاد محمد روشن در راستای  تصحیح متون اشاره و تاکید کرد: مصحح‌ها با کار بزرگی که انجام می‌دهند، در واقع کتاب‌ها را از زندان‌ها رها کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند.

ویراستار باسابقه‌ی ایران، با بیان این‌که تصحیح متون کاری بس دشوار است و مصحح باید اطلاعات وسیعی پیرامون مسائل تاریخی، فرهنگ، زبان، رسم‌الخط و مسائل پیرامون آن دوره داشته باشد، تاکید کرد: استاد روشن یکی از بزرگان و ادیبانی است با احاطه به تمام این موارد یاد شده، عمر خود را وقف این خدمت بزرگ  نموده است.
رضا نوزاد، پژوهشگر گیلان‌پژوه و فرزند زنده‌یاد استاد فریدون نوزاد، نیز به زندگی و آثار استاد محمد روشن پرداخته و گفت: وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در رشت به پایان برد و یک سال در رشته‌ی حقوق نیز درس خواند، اما بر اثر تشویق‌های استاد پورداود به تحصیل در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران پرداخت. وی دوره فوق لیسانس را در پژوهشکده فرهنگ ایران گذرانید و  از محضر استادانی همچون استاد پورداود و دکتر محمد معین استفاده برد.
در ادامه، آیین اعطای دومین جایزه‌ی ادبیات و دستور زبان فارسی مصطفی فرض‌پور ماچیانی به پاس خدمات ارزنده‌ی فرهنگی استاد محمد روشن برگزار شد و از آن‌جا که استاد روشن به دلیل بیماری در مراسم حضور نداشت، رضا نوزاد به نمایندگی از ایشان، جایزه را دریافت نمود.
گفتنی است، از استاد محمد روشن بیش از ٥٠ اثر ارزشمند در حوزه‌ی زبان و ادب فارسی منتشر شده که تصحیح بخشی از تفسیر کهن، تصحیح تاریخ طبری، تفسیر سوره یوسف، جامع‌التواریخ، جنگ‌نامه حضرت سیدجلال‌الدین اشرف، حدیقه‌الحقیقه سنایی، دیوان سیدحسن غزنوی، شاهنامه فردوسی، شجره طیبه، مثنوی‌های حکیم سنایی، محضرة التاج، مرزبان‌نامه، معه‌السراج و منشآت خاقانی از آن جمله است.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *