اخبارتاریخچهره ها و یادبودهاگردشگری

از نمایش عکس اورجینال ناصرالدین شاه و ملیجک دربار تا آلبومی تازه یاب از مشروطه خواهان گیلان که قرار بود از کشور خارج شود

به گزارش گیل مهر، صبح امروز و همزمان با یکصدو هفتمین سالگرد اعدام مشروطه خواهان گیلان، نمایشگاه اسناد مجاهدان گیلان،در عمارت میرزا خلیل رفیع فیلدهی، یکی از مبارزان جنبش مشروطه، در رشت گشایش یافت.
در این نمایشگاه- که اسناد یک مجموعه گیلانی مقیم تهران، حسن اکبری، می باشد، علاوه بر اسناد و عکسهایی از مجاهدان گیلان، یک عکس اورجینال از ناصرالدین شاه قاجار و ملیجک و چند دوربین عکاسی متعلق به همان دوران به نمایش درآمد.
حسن اکبری، با بیان اینکه مجموعه غنی خود را طی سال های متمادی و با هزینه شخصی تهیه کرده است، عنوان کرد: در این نمایشگاه تعداد ۱۵ سند از مکاتبات و راپرت های نظمیه در دوره حکومت مشروطه خواهان بنمایش درآمده است که به لحاظ بررسی تحولات آن زمان حایز اهمیت است.
این پژوهشگر افزود: در میان این مکاتبات، نامه معز السلطان به برادرش میرزا کریم خان رشتی، دو عضو موسس کمیته ستار گیلان نیز به چشم می خورد.
حسن اکبری با اشاره به سفرهای ناصرالدین شاه به اروپا و علاقه وافرش به عکاسی، اظهار کرد: ناصرالدین شاه علاقه زیادی به عکاسی داشت و اولین شخصی است که دوربین عکاسی را وارد ایران کرد. در این نمایشگاه چند دوربین اولیه عکاسی ، تصویر نخستین عکاس و یک عکس اورجینال ناصرالدین شاه و ملیجک نیز بنمایش درآمده است.
وی با بیان اینکه در میان تصاویر علاوه بر وزرای دربار، تصاویری از مجاهدان مشروطه نیز بنمایش درآمده، ابراز کرد:در میان تصاویر، عکسهایی از مشروطه خواهان تبریزی و قفقازی و گیلانی موجود است و دو عدد تفنگ سر پر با قدمت دوره قاجار و مربوط به مجاهدان گیلانی نیز به نمایش درآمده است.
اکبری همچنین در این نمایشگاه یک آلبوم تازه یاب از تصاویر مشروطه خواهان گیلانی را بنمایش درآورد که بتازگی از عکاسخانه استپان ارمنی خریداری کرده است.
وی در مورد این آلبوم گفت: قرار بود این آلبوم که سند بسیار مهمی از مجاهدان گیلانی است از کشور خارج شود و بنده با هزینه گزاف آن را خریداری کردم.
اکبری خواستار توجه بیشتر متولیان فرهنگی به اسناد اینچنینی شد و تاکید کرد: برای حفظ این استاد باید ادارات متولی هرساله بودجه بگذارند.
وی با بیان اینکه با وجود تلاش گیلانیان در بازگشت مجلس شورای ملی، هنوز مرکز دایمی برای نمایش اسناد مشروطه در رشت وجود ندارد، ابراز امیدواری کرد؛ هرچه زودتر مصوبه شورای شهر رشت در راه اندازی موزه مشروطه اجرایی گردد و عمارت میرزا خلیل رفیع بعنوان موزه دایمی مشروطه تغییر کاربری یابد.
علاقمندان می توانند روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۱ و ۱۲ بهمن ماه از نمایشگاه اسناد مشروطه گیلان در عمارت میرزا خلیل رفیع (میدان صیقلان رشت) بازدید نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *