اخبار

اشعار دو گنجینه‌ی شعر و ادب فارسی، حافظ و سعدی شیرازی، در انجمن مفاخر گیلان بررسی شد

گیل‌مهر- الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۲۴ شهریورماه با مدیریت روبرت واهانیان در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
واهانیان، ضمن خیرمقدم به مدعوین، یاد و‌ خاطره‌ی شیون فومنی، شاعر گیلکی‌سرای گیلانی را در آستانه‌ی بیستمین سالگرد سفری ابدی این شاعر بلند‌آوازه، گرامی داشت و در ادامه به معرفی سخنران نشست و آثارفرهنگی وی پرداخت.
سپس، نوری مجیب حق‌قدم، دبیر بازنشسته و فرهنگی باسابقه‌ی گیلانی، سخنان خود را با محوریت «شرحی پیرامون دو گنجینه‌ی شعر و ادب، حافظ و سعدی شیرازی» مطرح نمود.
مجیب، با این مقدمه که علاقه‌‌ی وافرش به اشعار حافظ و‌ واکاوی آن به سال‌های دور برمی‌گردد، چند غزل از حافظ و سعدی را برای مدعوین خواند و در ادامه به ابیاتی از حافظ و سعدی اشاره نمود:
آسایش دو گیتی، تفسیر این دو حرف است/ با دشمنان مدارا، با دوستان مروت (حافظ)
ای کریمی از خزانه غیب/گبر و ترسا وظیفه‌خور داری/دوستان را کجا کنی محروم/تو که با دشمن این نظر داری( سعدی)
و در ادامه افزود: در مطالعه‌ی این ابیات باید گفت حافظ هرگز از خصم یاد نمی‌کند و گبر و ترسا را دشمن نمی‌داند اما در اشعاش به زاهد، شیخ، مفتی و‌ محتسب، دیدی عتاب‌آلود دارد، چرا که در عصر حافظ، زاهدان با حاکمان جبار همراه و هم‌نوا، اما دور از جامعه و درد مردم بودند.
این دبیر باسابقه با بیان آن‌که حافظ در قرن ۸ و سعدی در قرن ۷ میزیسته گفت: حیرت‌آور است، علیرغم فاصله‌ی صدساله، حافظ چگونه پابه پای سعدی این معلم اخلاق آمده است. وی در ادامه ضمن خواندن اشعار سعدی، به تحلیل محتوایی آن پرداخت و گفت: بی‌جهت نیست که زنده‌یاد فروغی در مقدمه‌ی وزین کلیات گفته است: گیتی هرگز فرزندی چون سعدی نخواهد داشت.


مجیب سعدی را عاشق مردم و طبیعت خواند و تاکید کرد: سعدی
انسانی است که برای مردم خطر می‌کند، به کرامت‌های انسانی سخت پایبند است و این مهم را در حکایات و اشعارش به روشنی می‌توان دریافت.
مجیب ضمن خواندن حکایت مستجاب الدعوه از سعدی به شهامت گفتار و مردم‌خواهی و عشقش به آن‌ها اشاره نمود و گفت: «رالف والدو امرسون» فيلسوف و نويسنده‌ی آمريكايي کلام سعدی را ستوده و او را حکیمی ادیب و فاضل و معلم اخلاق انسانی معرفی کرده است و در مدح اشعارش گفته: دراشعار سعدی، خورشید طلوع و غروب می‌کند.
مجیب، پیرامون تاثیر حافظ بر شاعران دیگر کشورها نیز به گوته و شیلر اشاره نمود و گفت: دیوان شرقی و غربی گوته یکی از نمونه‌های بارز تاثیرگذاری حافظ است.
گوته، بارها در کتابش، خود را مرید و تاثیرپذیرفته از حافظ می‌داند و برای سرودن بیشتر شعرهایش از حافظ، یاری جسته است. مجیب در ادامه گفت: گوته درباره‌ی حافظ چنین نوشته است: ای حافظ، خود را نظیر تو پنداشتن چه سخت است، من در برابر تو تخته‌پاره‌ای بیش نیستم…
این دبیر بازنشسته در ادامه، ضمن خواندن بخش‌هایی از غزلیات حافظ و سعدی، به مفاهیم عرفانی و اخلاقی، آن‌ها پرداخت و در پایان گفت: ما چنان‌که باید، از فرهنگ متعالی ادبیات خود در زندگی و همچنین در آموزش و پرورش استفاده نکرده‌ایم.اخلاقیات و آیین‌های زندگی در اشعار شاعران بزرگ این سرزمین موج می‌زند و می‌تواند روشنی‌بخش راه نسل حاضر و آینده باشد.
امروزه که فضای مجازی، مسائل اخلاقی را به بیراه برده است جای خالی این مفاهیم در کتاب‌های درسی‌مان بیشتر به چشم می‌آید.
در انتهای این نشست، پژوهشگران و مدعوین، پرسش‌ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *