اخبار

اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران در نیمه‌ی اول قرن بیستم، در انجمن مفاخر گیلان بررسی شد

🖊گیل‌مهر-الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه با مدیریت دکتر ابراهیم صفری در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
صفری ضمن خیرمقدم به مدعوین، به معرفی سخنران نشست و آثار پژوهشی وی پرداخت.
سپس دکتر میرمهدی میرصالحی، پژوهشگر و باستان‌شناس گیلانی سخنان خود را با محوریت «بررسی اجمالی اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران در نیمه‌ی اول قرن بیستم» عنوان نمود.


میرصالحی با این مقدمه که از ۱۸۹۵ تا ۱۹۵۳ میلادی اتفاقات بسیاری به وقوع پیوسته که نیاز به نگاه جامعه‌شناختی دارد، عامل اصلی مشکلات و شکست‌ها در این بازه‌ی زمانی را عدم رشد اجتماعی دانست و‌ پیرامون قتل ناصرالدین شاه به دست میرزا رضای کرمانی، روی کارآمدن مظفرالدین شاه و‌احمدشاه قاجار صحبت نمود.
این پژوهشگر در ادامه با بیان این‌که، هر انقلابی دارای سه صفت خونریز بودن، همه‌گیر بودن و تغییر ساختار است، به اهداف میرزاکوچک‌ در شمال، دلیران تنگستان در جنوب و‌ امثال آن در مرزهای ایران اشاره کرد و گفت: در ایران‌ در طی ۴۷ سال از ۱۹۰۶ تا ۱۹۵۳، شاهد روی کار آمدن ۶۱ دولت هستیم که عمر میانگین آنها بین ۷ تا ۸ ماه بوده است.


میرصالحی با بیان آن‌که ایران دو بار کودتا و همچنین دو بار اشغال را تجربه نموده، نتیجه‌ی آن را شکست تمام حرکت های اجتماعی ایران دانست و در ادامه پیرامون ملی شدن صنعت نفت و دیگر مسائل مرتبط با این دوره صحبت کرده و ضمن بازنگری این دوره ی تاریخی، به فراز و فرودهای آن نیز به صورت جزئی پرداخت.
در ادامه‌ی برنامه، یاسین قنبری، نوجوان‌ هنرمند روشندل، ضمن نواختن فلوت، قطعاتی از ترانه‌ های فارسی و گیلکی را اجرا نمود که مورد توجه مدعوین قرار گرفت.
لازم به ذکر است دکتر محمدحسن پور، رئیس اداره فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی رشت نیز در این نشست حضور یافت و ضمن اشاره به موضوع سخنرانی امروز و تناسب ان با محتوای کتاب «تجزیه‌ی ایران» از هوشنگ طالع گفت: هرکدام از مباحث اشاره شده در سخنرانی امروز و همچنین نظرات مدعوین می‌تواند موضوعات مختلفی برای انجام یک پژوهش باشد.
در پایان، نیز اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمود و به تبادل اندیشه پرداختند که قابل توجه حاضران در نشست قرارگرفت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *