اخبار

بانوی رشتی که به ونوس رسید

گیل مهر- مریم نعمتی
بانوی ونوسی ایران كه سال های بودنش در زمین ، حكایت سخت كوشی ، عطوفت و عشقی مكرر است. در شانزدهم آذر ماه سال ۱۳۰۵ در محله¬ی ساغری سازان رشت به دنیا آمد. و در ۲۸مرداد ماه ۱۳۶۳ به دیار باقی رفت.
دکتر آذر اندامی، دورة شش ساله ابتدایی را در طی پنج سال در مدرسه « بانوان » و دورة متوسطه را در دبیرستان « فروغ » گذراند. آذر به خواست پدر، در سال ۱۳۲۲ برای ادامه¬ی تحصیلات به دانشسرای مقدماتی رفت و پس از دو سال، دوران تحصیل دانشسرا را به پایان برد. این در حالی بود كه هنوز سنش برای خدمت دولتی كافی نبود. بنابراین او با اشتیاقی كه به آموزگاری داشت، پذیرفت كه به مدت یك سال رایگان در یكی از دبیرستان های رشت تدریس كند و از شهریور ماه سال ۱۳۲۵ به طور رسمی آغاز به كار معلمی كرد.
اندامی در مهر ماه سال ۱۳۳۱ به دانشکده¬ی پزشکی تهران راه یافت. همزمان با تحصیل ، تدریس را نیز رها نکرد تا این که در سال آخر پزشكی بود كه اندامی باید به یكی از این دو كار می پرداخت و به صورت موقت از آموزگاری فاصله گرفت. با همة مرارت ها و دشواری ها دورة هفت سالة پزشكی را در خرداد ماه سال ۱۳۳۷ با موفقیت به پایان برد. او پس از دریافت درجه¬ی دکترای پزشكی در انستیتو پاستور به کار پرداخت.


دکتر اندامی از سال ۱۳۴۰ ، با سمت « رئیس آزمایشگاه میكروب شناسی و تهیه واكسن های میكروبی » به كارش ادامه داد. در سال های ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۵ بیماری « شبه وبای التور » برای چندین بار در منطقه شیوع پیدا كرد و در آن شرایط هولناك تنها راه پیشگیری تزریق واكسن وبا قبل از ابتلا به بیماری بود. دکتر اندامی در این سال ها توانست با تهیه ی واکسن های مرغوب از بروز فجایع هولناك و دردآور جلوگیری كند . این واكسن به كشورهای همسایه هم فرستاده شد و افتخاری بود كه به عین زحمات شبانه روزی دكتر آذر اندامی نصیب سرزمین ما شد. دكتر اندامی با استفاده از بورس تحصیلی انستیتو پاستور ، برای مطالعات علمی بیشتر عازم فرانسه شد و پس از یك سال كا ر و تحقیق در انستیتو پاستور پاریس در سال ۱۳۴۶(آوریل ۱۹۶۷ میلادی ) گواهی نامه تخصصی در رشته باكتریولوژی دریافت كرد. چند طرح پژوهشی درباره باكتریولوژی و عفونتی های بیمارستانی در بیمارستان های تهران انجام داد و نتیجه تلاش را طی مقالاتی در مجلات علمی ـ پژوهشی به چاپ رساند. در سال ۱۳۵۱ با توجه به شایستگی علمی و اداری به پیشنهاد ریاست انستیتو پاستور به سمت «رئیس بخش واكسن سازی و تهیه واكسن های میكروبی » منصوب شد و تا زمان بازنشستگی در این مقام باقی ماند. در سال ۱۳۵۳ از دانشگاه تهران گواهینامه تخصصی علوم آزمایشگاهی بالینی و پروانة كار در رشته آزمایشگاهی را دریافت كرد . دكتر اندامی بارها برای مطالعه و پژوهش در زمینه باكتری های روده ای و باكتریوفاژها و سرم شناسی و شركت در كنفرانس میكروب شناسی كه در بروكسل برگزار می شد، از سوی مسئولان انستیتو پاستور به فرانسه و بلژیك اعزام شد. تحقیقات:
چند طرح پژوهشی درباره باكتریولوژی و عفونتی های بیمارستانی در بیمارستان های تهران انجام داد و نتیجه تلاش را طی مقالاتی در مجلات علمی ـ پژوهشی به چاپ رساند.


دکتر اندامی در پانزدهم مهرماه سال ۱۳۵۷ از خدمت دولتی بازنشسته شد ولی تا آخرین توان سرگرم خدمت به مردم ایران زمین بود. او پس از بازنشستگی ، مدت ۳ سال ریاست آزمایشگاه بیمارستان « بامیر » را به عهده داشت و در سال های آخر عمرش در خیابان حسام السلطنه در جنوب تهران ، به معالجه¬ی بیماری های زنان و زایمان در مطب مشترك خود با همسرش می پرداخت . در همین سال ها بود كه بیماری در جسمش رخنه كرد و او نگرانی و دردش را از دیگران پنهان كرد تا این كه یك روز در مطب در حال معاینه تعادلش را از دست داد . برای مداوا تصمیم گرفته شد كه ایشان را به خارج اعزام كنند اما مقدمات و مراحل كار آن قدر به طول انجامید كه دیگر فایده ای نداشت. او در بیست و هشتم مرداد ماه سال ۱۳۶۳ در سن ۵۸ سالگی در اثر آمبولی ریه كه از عوارض بیماری تومور مغزی اش بود به دیار باقی شتافت و سرانجام زندگی بانویی پرتلاش و خستگی ناپذیر که از جنس پویایی و تحرك بود، در این جا به پایان می رسد.
با تلاش های دختر بزرگتر دکتر اندامی، آذر میدخت و به پیشنهاد آژانس فضایی اروپا حفره ای به قطر ۳۰ كیلومتر و طول جغرافیایی ΄۵۵ , ˚۲۶ و عرض جغرافیایی ΄۴۵ ,˚۱۷ از ونوس كه دارای قله ای مركزی است به نام این بانوی گیلانی « آذر اندامی » نام گذاری شد و در تاریخ ۲۵ اوت ۱۹۹۲ میلادی نام دكتر آذر اندامی كه در شهر رشت به دنیا آمد در ونوس جاودانه شد. هم اینك بخش واكسن های باكتریال انستیتو پاستور ایران به نام دكتر آذر اندامی است. و نیز با تصویب شورای شهر رشت یك خیابان سی و دو متری به نام این بانوی فرهیخته آراسته است. همچنین انتشار یك سری تمبر پستی با این عنوان در دست كار بود . روحش شاد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *