اخبارفرهنگ

با تجلیل از پدر ویراستاری نوین ایران؛ نخستین جایزه ادبیات و دستور زبان فارسی استاد فرض‌پور ماچیانی به استاد احمد سمیعی گیلانی اهدا شد‌

گیل‌مهر- الهام کیانپور
مراسم تجلیل از استاد احمد سمیعی گیلانی، پدر ویراستاری نوین ایران به همراه اهدای نخستین جایزه ادبیات و دستور زبان فارسی استاد فرض پورماچیانی به وی صبح روز پنج‌شنبه ۱۰ آبان در سالن دکتر رحمدل مجتمع خاتم الانبیا رشت برگزار شد. این مراسم به همت خانه‌ی هنر نیایش، دبیرخانه‌ی انجمن مفاخر گیلان و اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به پاس یک عمر تلاش استاد سمیعی گیلانی در راه غنای زبان و‌ ادب فارسی برگزار شد.

دکتر ابراهیم صفری،مسئول دبیرخانه‌ی انجمن مفاخر گیلان در این مراسم ضمن بیان این‌که فرهنگ از نظر لغوی و‌اصطلاحی، مفهوم متنوع و وسیعی دارد، افزود: فرهنگ به معنی علم همراه با معرفت، عقل و‌ خرد و اصطلاحأ سرمایه‌ی معنوی یک قوم و به مفهوم عام، روش زندگی کردن و اندیشیدن است، آن‌چه از مجموع دانسته‌ها، تجربیات و اعتقادهای یک قوم به دست می‌آید، مجموع ارزش‌ها و آیین‌ها و سرمایه‌های معنوی ذخیره شده اوست.


وی با تاکید بر این که جوامع توسعه یافته و پویا، ضمن تاکید بر اصالت فرهنگی خود به دنبال مکانیزمی هستند که گذشته و‌حال را به هم پیوند بزنند، خاطرنشان کرد: از تلفیق این دو است که می توان آینده‌ای روشن و درخشان را ترسیم نمود.
صفری در ادامه افزود: متاسفانه امروزه فرهنگ گذشته رو به کمرنگ شدن و‌ فراموشی است و عواملی چون مهاجرت نیر سبب شده تا ادبیات بومی و‌محلی از اصالت خود دور شده و به دنبال آن، نسل جدید نیز اصالت های فرهنگی خود فاصله گرفته و از آن غافل شوند. وی ضمن اشاره به این مهم که یکی از راهکارهای برون‌رفت از این آسیب‌ها، شناسایی مفاخر ادبی و فرهنگی است تاکید کرد: این سرمایه‌های نمادین و‌ بی بدیل فرهنگی، عاشقان راستینی برای پاسداشت فرهنگ و علم هستند که با دستاوردهای فکری، فرهنگی و‌معنوی خود در جهت‌دهی و‌روشنگری جامعه نقش بسزایی ایفا کرده اند.
وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی استاد فرض پور ماچیانی، او را استادی مملو از علم، معرفت و اخلاق معرفی نمود، استاد عاشقی که کلاس‌های درسش به واقع شورانگیز و لبریز از معرفت شناسی بود. وی همچنین ضمن یاد کردن از آثار بزرگ علمی و‌ ادبی استاد احمد سمیعی گیلانی او را الگوی روشنی برای دوستداران علم و‌ ادب دانست.


در ادامه دکتر کاظم یوسف‌پور استاد ادبیات و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، ضمن قرائت شعری به اهتمام و‌ دقت استاد سمیعی در پرورش دانشجویانش اشاره کرده و‌ گفت: استاد سمیعی، سردبیری مجله‌ی فرهنگستان را بر عهده دارد که کاری بسیار بزرگ و‌ ماندگار در حوزه‌ی زبان و‌ ادبیات پارسی است. وی در ادامه با بیان خاطرات خود از دوره‌‌ی تحصیل و کلاس های پربار سمیعی گیلانی این مراسم و پاسداشت را گامی ارزشمند دانست و به این نکته اشاره نمود که‌ در امور فرهنگی چون اهدای چنین جوایزی باید تعاریف مشخصی قائل شویم، وقتی اولین جایزه از آنِ استاد بزرگی چون احمد سمیعی گیلانی است، جایزه‌ی دوم از آن چه کسی خواهد بود؟ وی در ادامه گفت مطلوب‌تر بود که اولین جایزه از آنِ جوانان موفق و فرهیخته‌ای از میان شاعران، پژوهشگران و مانند آن انتخاب می‌شد. جوانانی که راهی دراز برای حرکت های موثر در جامعه پیش رو دارند.
در ادامه استاد احمد سمیعی گیلانی، پدر ویراستاری نوین ایران در میان تشویق‌های مدعوین بر روی سن آمد و‌ ضمن گرامیداشت نام و‌ یاد استاد فرض‌پور ماچیانی و‌ ابراز خشنودی از حضور در میان فرهنگ‌دوستان گفت: من و ایشان در دانشگاه گیلان باهم آشنا شدیم و به دنبالِ آن دوستی عمیقی بین ما شکل گرفت، وی نه تنها صاحب معلومات، بلکه صاحب هنر، استعداد، قلم و اندیشه‌ی بی‌نظیری بود. مقالات وی که بیشتر موضع انتقادی داشت، مملو از تجربه و‌ معلومات وی بود. پدر ویراستاری نوین ایران در ادامه، ضمن اشاره به جایگاه مهم مطالعه در زندگی گفت: مقالات و پژوهش‌های دیگران حاصل تلاش، فکر و تجربه‌ی آن‌هاست. من در شماره ۶۳ فرهنگستان از تمامی ادیبان خواستم که خواندنی هایی چون مقالات و پژوهش های دیگران نیز بخوانند و تامل نمایند. وی همچنین گفت:
معلمان امروز باید حوزه‌ی مطالعاتی خود را گسترش دهند زیرا دانش‌آموزانِ امروز به واسطه‌ی فضای مجازی، دایره‌ی اطلاعاتی بزرگتری دارند. هیچ‌کاری ظریف‌تر از معلم ادبیات بودن نیست،
معلم ادبیات باید دانا به اکثر علوم باشد و جغرافیای جهان را بشناسد واز همه مهم‌تر هنر داشته باشد.
کلاس ادبیات باید جذاب و‌ شاعرانه و خوشایند باشد.

وی با اشاره به این مهم که در زبان فارسی، دستور جامعی نداریم افزود: دستور سنتی ما با زبان‌شناسی متفاوت است، دستور بر اساس زبان تلفظی و شنیداری تنظیم می‌شود. فایده‌ی دستور زبان آن است که با الگو و عناصر دستوری می‌توان به مصادیق گفتاری تازه‌ای دست یافت.
وی در ادامه پیرامون ارتباط دانشگاه با خارج از آن گفت: باید بررسی شود از فارغ التحصیلان دانشگاه ادبیات چه کسانی به جامعه معرفی شده‌اند و‌ همچنین از بیرون از دانشگاه چه کسانی؟؟ سایه، فروغ، اخوان و بسیاری از شاعران و‌نویسندگان مطرح ایران خارج از حوزه‌ی دانشگاه قرار داشتند.
بنابراین دانشگاه باید تعامل خود را با جامعه حفظ نماید تا نیروها و استعدادهای خارج از آن هرز نروند و پرورش داده شوند.
پدر ویراستاری نوین ایران با انتقاد از عملکرد کتابخانه ملی رشت گفت: ما در فرهنگستان طرحی داریم به نام سیر تحول ژورنالیسم در ایران. ما احتیاج داشتیم تا روزنامه های قدیمی را مطالعه کنیم. اما هنگامی که به کتابخانه ملی رشت مراجعه کردیم با مخالفت این کتابخانه در ارائه‌ی کتاب مواجه شدیم و این در حالی است که کتابخانه محل عرضه‌ی کتاب است نه زندان کتاب.
در پایان مراسم، آیین اهدای جایزه و مدال ادبیات و دستور زبان فارسی استاد فرض پور ماچیانی و همچنین هدایایی دیگر به پاس مقام علمی و ادبی استاد احمد سمیعی گیلانی پدر ویراستاری نوین ایران به وی انجام گرفت.

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *