اخبارچهره ها و یادبودها

با حضور احمد سمیعی گیلانی؛ بزرگداشت استاد جعفر خمامی زاده در رشت برگزار می شود

به گزارش گیل مهر، با حضور احمد سمیعی گیلانی، بزرگداشت  شادوران جعفر خمامی زاده، گیلان شناس و نویسنده و مترجم  سه شنبه ششم شهریور ماه در رشت برگزار می شود.

در این مراسم ، دکتر هاشم موسوی، سید نوری کیافر، دکتر محمد کاظم یوسف پور، دکترمحمد باقری و محسن آریاپاد، سخنرانی خواهند کرد.

علاقمندان برای حضور در این مراسم می توانند روز سه شنبه ۶/۶/۹۷ ساعت ۱۸ در پزوهشکده گیلان شناسی(بلوار شیون فومنی، ابتدای سلیمانداراب)

استاد جعفر خمامي زاده به سال ۱۲۹۹ در رشت متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در زادگاه خود و تحصيلات دانشگاهي را در دانشسراي عالي به پايان رسانيد و موفق به اخذ درجه ليسانس در رشته تاريخ و جغرافيا و علوم تربيتي گرديد. پس از فراغت از تحصيل به كار تدريس پرداخت، طي دوران خدمت در آموزش وپرورش مشاغلي مختلفي از قبيل رياست دبير ستان ، رياست اداره امتحانات ، رياست اداره تربيت معلم و نيز رياست امور دانشجويان مدرسه عالي بازرگاني رشت را بر عهده داشت وي از محققان، نويسندگان و مترجمان فاضل گيلان بود.

معروفترين اثر وي ترجمه ولايات دارالمرز ايران،گيلان اثر رابينو است كه توسط وي از فرانسه به فارسي ترجمه شده است . ترجمه هاي ديگر وي روزنامه هاي ايران از آغاز تا سال ۱۳۲۹ هجري قمري ، صنعت نوغان ايران است. همچنين وي سه اثر ارزنده ديگر را نيز به فارسي بر گردانده؛ گويش گيلكي ، اثر كريستين سن ، درياي خزر ، پايان نامه تحصيلي دكتر مفخم پايان و « برنج در گيلان و ولايات جنوب درياي خزر».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن