اخبارکتاب

با حضور مترجم، کتاب «هشیاری» از الن لنگر در انجمن مفاخر گیلان بررسی شد

گیل‌مهر-الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۱۳ مردادماه با مدیریت دکتر ابراهیم صفری در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
صفری ضمن خیرمقدم به مدعوین، به اخبار و برنامه‌های فرهنگی هفته اشاره و در ادامه به معرفی سخنران نشست و آثار قلمی وی پرداخت.
سپس، سخنران نشست، فرامرز خضرایی، نویسنده و مترجم کتاب «هُشیاری» از اِلِن لَنگِر، سخنان خود را با محوریت معرفی این کتاب مطرح نمود.
وی با این مقدمه که دو نوع هشیاری غربی و شرقی‌ در جهان مطرح است، کتاب حاضر را مبتنی بر هشیاری غربی نامید و به هشیاری شرقی، ذن یا بودیسم پرداخت و‌ افزود: پروفسور جان کابات‌زین مبدع دوره‌ی Mbsr مخفف عبارت «کاهش استرس بر اساس هشیاری» است که بسیار مورد توجه قرار گرفت تا آن‌جا که شاگردان او این دوره و روش را در سایر کشورها، از جمله ایران گسترش داده و برگزار کردند.
خضرایی با اشاره به این که الن لنگر، نویسنده‌ی این کتاب، استاد روانشناسی اجتماعی دانشگاه هاروارد است، تاکید نمود: او سال‌ها در این زمینه، پژوهش و کار نموده است و از آن‌جا که کتاب‌ها و حتی مقالات وی در ایران ترجمه نشده بود، تصمیم گرفتم، ترجمه‌ی این کتاب را انجام دهم تا مورد استفاده علاقه‌مندان و همچنین محققین این حوزه قرار بگیرد.
خضرایی با اشاره به پیش‌گفتار کتاب حاضر گفت: در سال ۱۹۷۹ میلادی، روان‌شناسی اجتماعی در حال تجربه‌ای به نام انقلاب شناخت و مطالعه وبررسی انواع تفکرات مردم بود، ادبیاتِ روان‌شناسی معاصر نشانگر آن است که ناهشیاری، در میان مردم بسیار رایج است و به نوعی مشکلات شخصی، ارتباطی، اجتماعی و حرفه‌ای، به طور مستقیم و یا غیرمستقیم از ناهشیاری نشات می‌گیرد. احساسات، نیت‌ها و اهداف ما با کوچکترین تحریک می‌تواند برانگیخته شود و متاسفانه این برانگیختگی چندان بر اساس فرایند شناخت صورت نمی‌گیرد. در واقع مردم نه هشیارانه بلکه منفعلانه بر اساس محیط‌شان رفتار می‌کنند.
مترجم این کتاب افزود: هشیاری منافع گوناگونی در بردارد، از جمله در زمینه‌ی بهزیستی، رهبری، مدیریت و ارتباط با دیگران، کسب و کار، هنر، موسیقی، ورزش، کارآفرینی، یادگیری، رشد و مانند آن. همه ما در مواردی هشیارانه و در مواردی ناهشیارانه عمل می‌کنیم. افراد در وضعیت هشیاری نسبت به نیازهای واقعی زندگی‌شان و الویت و اهمیت هرکدام از آن‌ها در موقعیت، آگاهی پیدا می‌کند و زندگی خود را به طر موثرتری بارور می‌سازند و در برخورد با مشکلات و موانع، راه‌های برتر را برمی‌گزینند.
خضرایی با اشاره به این که این کتاب مشتمل بر دو بخش و ده فصل بوده و‌ مطالب آن در کل براساس نتایج آزمایش و پژوهش بر اساس تفکر تحقیقی غربی ارائه شده است، افزود: در فصل اول این کتاب، به ریشه‌ها و علل ناهشیاری و هزینه‌های سنگین متعاقبِ آن اشاره شده است. در فصل دو نویسنده به فواید هشیاری در سالمندی و همچنین خلاقیت و نوآوری نظر داشته است.
الن لنگر در این کتاب می‌گوید: ناهشیاری چنان بین مردم رایج است که کمتر کسی قدر هشیاری را می‌داند و از قدرت آن برای تغییر زندگی بهره می‌برد در حالی که ما از آسیب های جسمی و روانی ناشی از ناهشیاری، هزینه های سنگینی را متحمل می شویم.
وی در ادامه گفت: الن لنگر که در آمریکا به مادر هشیاری لقب یافته، در این کتاب تاکید کرده است که به این دلیل که پیروی کورکورانه از قواعد و دستورالعمل‌ها، با ماهیت هشیاری ناسازگار است، ما در این کتاب قواعد و دستورالعمل به مخاطب نمی‌دهیم و در واقع نسخه‌ای یکسان برای مشکلات نمی‌پیچیم، بلکه با مثال‌ها و نتایج پژوهش‌های انجام شده، لزوم هشیاری، اهمیت و جایگاه آن در زندگی را نشان می‌دهیم.
نویسنده این کتاب به بسیاری از کسانی که در تمرین هشیاری با او همراه بوده اند، اشاره کرده و گفته است: این افراد همانند من در این تحقیق‌ها متوجه شدند که تامل درباره‌ی هشیاری و ناهشیاری، چگونه نگرش انسان را نسبت به زندگی و دنیا تغییر می‌دهد.
خضرایی در ادامه با خواندن بخش‌هایی از کتاب پرداخت و‌پیرامون آن صحبت نمود.


در انتهای این جلسه، اعضای انجمن و‌ میهمانان نیز، پرسش‌ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.در ادامه‌ی جلسه، بهزاد پرستش، معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر گیلان که در این نشست حضور داشت، ضمن بیان تاریخچه‌ی هلال احمر و شکل گیری صلیب سرخ گفت: در ایران از سال ۱۳۰۱ خورشیدی، جمعیت شیر و خورشید افتتاح شد که پس از انقلاب، عنوانش به جمعیت هلال احمر تغییر یافت. در اساسنامه‌ی ان وظایفی چون: ارائه خدمات امدادی ، خدمات توانبخشی، اجتماعی، مشارکت جوانان، امور فرهنگی و مانند آن را تعیین شده که همه‌ی آن‌ها، با هدف تسکین آلام بشری، برقراری صلح و دوستی همچنین بهبود سلامت انسان‌ها مرتبط است. وی افزود: این سازمان در چشم انداز خود به خدمات داوطلبانه در جهت اهداف ذکر شده نظر دارد و هلال احمر نیز پایه و اساس کار خود رو بر این مهم قرار داده است.
پرستش ضمن شرح خدمات داوطلبانه و اهمیت و لزوم بحث آموزش پیرامون رویارویی با حوادث طبیعی و سوانح در روستاهای کشور، به تاسیس خانه‌های هلال در روستاهای گیلان اشاره نموده و تاکید کرد: این آموزش‌ها، از یک سو توانمندی‌های مردم را در این زمینه بالا برده و از سوی دیگر بار مالی و روانی را در جامعه کاهش می‌دهد. معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر گیلان در ادامه، خبر از تاسیس خانه‌‌ی هلال اصحاب فرهنگ و هنر در گیلان را داده و گفت: در جمعیت هلال احمر، داوطلبان ما در چند گروه فعالیت دارند. عده‌ای در رسته‌ی هدایت شامل شامل اساتید دانشگاه و معلمین هستند، گروهی نیز در رسته‌‌ی مهارت فعالیت دارند مانند پزشکان، مهندسان و مانند آن که به صورت رایگان در مناطق محروم در جهت بهداشت و درمان و یا بهبود وضعیت همراهی می‌کنند، عده ای نیز در بخش مشارکت و عده ای نیز در بخش حمایت و کمک های مالی با ما همراه هستند. وی در پایان، ضمن اشاره به این که جمعیت هلال احمر یک موسسه‌ی نهاد عمومی غیردولتی است از همه‌‌ افراد حاضر در جمع دعوت نمود تا در صورت تمایل عضو این جمعیت شده تا با آموزش‌های لازم و ارتقای توانمندی‌هایشان، در کنار هم بتوانند گامی موثر در راه کمک‌رسانی به مردم کشور خود بردارند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *