اخبارفرهنگ

با حضور پدر ویراستاری نوین ایران، در انجمن مفاخر گیلان بررسی شد: نقش آموزش و پرورش در ارتقای سطح فرهنگی و روابط اجتماعی

گیل‌مهر-الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۶ مردادماه با مدیریت دکتر ابراهیم صفری در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
صفری ضمن خیرمقدم به مدعوین، به اخبار و برنامه‌های فرهنگی هفته اشاره و در ادامه به معرفی استاد سمیعی گیلانی و آثار پژوهشی وی پرداخت و او را از افتخارات ملی وسرمایه‌های نمادین فرهنگی و معنوی جامعه معرفی نمود.
سپس، سخنران جلسه، استاد احمد سمیعی گیلانی، نویسنده، مترجم و پدر ویراستاری نوین ایران، سخنان خود را با محوریت «نقش آموزش و پرورش در ارتقای سطح فرهنگی و روابط اجتماعی» مطرح نمود.
سمیعی گیلانی با این مقدمه که فرهنگ مجموعه‌ای از رفتارهای گروهی از افراد است که دارای سنت مشترکند، گفت: این سنت با تعلیم و تربیت از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود، اجتماعات انسانی یک نهاد روبنایی است، نهادی که تغییر می‌کند و با نهادهای دیگر داد و ستد دارد.عضو پیوسته‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه، رابطه‌ی تمدن و فرهنگ را محور سخنان خود قرار داده و گفت: متاسفانه بین فرهنگ‌ و تمدن شکافی بزرگ وجود دارد. شئون مادی و معنوی دو امر درهم تنیده‌اند و فرهنگ اعتدال دهنده‌ی روابط است.
این نویسنده با اشاره به ترکیب «تعلیم و‌ تربیت» به ضرورت تربیت تاکید نموده و افزود: متاسفانه کسانی که در مدارس به عنوان معلم انتخاب می‌شوند، در زمینه‌ی تربیت کردن، آموزشی ندیده‌اند. در دوره‌ی ما دانشسرای مقدماتی، آموزگار و دانشسرای عالی، دبیر تربیت می‌نمود و این مورد بسیار مهم است که امروزه مورد توجه قرار نگرفته است. وی با بیان این مهم که معلم در مدارس باید نقش مربی را نیز در راستای آموزشِ فرهنگ ایفا کند، افزود: «تعلیم» دانسته‌ها و «تربیت» تجربه‌های زندگی را منتقل می‌کند.
سمیعی گیلانی، در وهله‌ی اول، خانواده و سپس مدرسه، دانشگاه، مطبوعات، مجامع، نهادهای رسمی و امثال آن را در انتقال فرهنگ، مهم و موثر معرفی نمود و گفت: فرهنگ را نمی‌توان به طریق زیستی به ارث برد. هر نسلی، فرهنگ خویش را می‌آموزد و سپس آن را، همراه با تغییراتی که در عصرش حاصل شده، به نسل بعد از خود می‌آموزاند. انتقال فرهنگی، تداوم فرهنگ را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه ما ۱۴ میلیون دانش‌آموز و ۴ میلیون دانشجو داریم که با انتقال صحیح فرهنگ به آن‌ها، می‌توانیم اساتید، مدیران و افراد موثر جامعه‌ی فردا را رقم بزنیم.


پدر ویراستاری نوین ایران، با بیان این‌که در هر برهه‌ی تاریخی، فرهنگ ممکن است صورت تازه‌ای بیابد، گفت: امروزه روابط کشورها، فشرده‌تر شده است، بنابراین دیپلمات باید با فرهنگ کشورهای دیگر آشنا باشند و مجامع بین‌المللی باید فرهنگ دیپلماسی را رعایت کنند.
در انتهای این جلسه، اعضای انجمن و‌ میهمانان نیز، پرسش‌ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.
لازم به ذکر است در این جلسه دکتر فیروز فاضلی، مدیر کل اداره‌ی فرهنگ و‌ ارشاد اسلامی گیلان، دکتر محمد حسن پور، رئیس اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت و دکتر کاظم فلاحی، مسئول امور پژوهشی اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز حضور یافتند. در پایان از طرف دکتر فاضلی و انجمن مفاخر گیلان به پاس چند دهه خدمات ارزشمند فرهنگی و آموزشی از استاد سمیعی گیلانی تجلیل به عمل آمد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *