اخبار

با سخنرانی امیری قربانی ویشکی؛ روش های اندازه گیری سنتی گیلان معرفی شد

گیل مهر-الهام کیانپور
جلسه ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح امروز یکشنبه ۲۱ مردادماه به ریاست دکتر ابراهیم صفری، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
صفری ضمن خیرمقدم به مدعوین به معرفی سخنران جلسه، استاد امیر قربانی ویشکی، و همچنین پژوهش‌های ارزشمند وی در حوزه فیزیک پرداخت و اظهار امیدواری نمود که به زودی شاهد انتشار پژوهش های میدانی وی باشیم.
سپس، امیر قربانی ویشکی، پژوهشگر و استاد فیزیک‌ گیلانی سخنان خود را با محوریت :” تاریخ سنجش و وزن‌ها و ابزارهای اندازه گیری سنتی در گیلان و ایران” مطرح نمود.
قربانی ویشکی، ضمن اشاره به این مهم که اندازه‌گیریِ اولیه در تمام نقاط جهان برای طول، مساحت و‌حتی حجم با اعضای بدن انجام می‌گرفت گفت: با گذشت زمان و‌ پیشرفته شدن جوامع، نیاز به اندازه‌گیری دقیق نیز افزایش یافت.
وی با بیان آن‌که در ابتدا معاملات به صورت پایاپای و جنس با جنس صورت می‌گرفت، افزود: از همان دوره ای که دامدار به کشاورز، کشاورز به دامدار و هر دو به خوش‌نشین و‌صنعت‌گر نیازمند شدند و این نیازمندی‌های متقابل به معامله انجامید، ضرورت مقادیر وزنی نیز دیده شد.
این پژوهشگر ضمن پرداختن به ضرورت مقیاس مشخص در معاملات روستاهای در مجاورت هم، از واحدهای سنجشی چون پیمانه‌ی حجمی یا سنگ‌وزنه‌ها نام برد و خاطر نشان کرد: اندازه و‌ میزان پیمانه‌ها را سرگالش‌ها یا سرقبیله‌ها انتخاب و تعیین می‌کردند، اما این مقیاس‌ها از روستایی به روستای دیگر در گیلان به دلیل جنگل‌های انبوه و رودخانه‌های خروشان و‌ ارتباط سخت، یکسان نبود‌ و لاجرم هر روستایی واحد خاص خود را داشت.
این استاد فیزیک، اندازه گیری را قدیمی ترین میراث بشر معرفی‌نموده و گفت: این مهم از بدو اجتماعی شدن انسان آغاز شد و‌ تا امروز نیز به شکل پیشرفته تری ادامه دارد. اندازه گیری در مهندسی هوا و‌فضا، علم و فناوری اطلاعات، کشاورزی و تمام علوم، مهم و تاثیرگذار است و این نیاز مداوم بشر ، باعث رشد این علم در طول این سالیان دراز شده است.


قربانی ویشکی، ارتباط علم اندازه گیری را با علومی چون باستان‌شناسی، مردم‌شناسی‌ و جامعه‌شناسی تنگاتنگ دانست و گفت: در کاوش‌های باستان‌شناسی، با مشاهده وزنه های اندازه گیری مشابه با مکا‌ن‌های دیگر، می‌توان به روابط اقتصادی و اجتماعی مردمان آن پی برده و مطالعات مردم شناسی پیرامون آن انجام‌ داد.
وی، با شرح وزنه های اندازه‌گیری دوره‌ی هخامنشیان، از وزنه‌های کوچک حشره‌ای و اردکی و وزنه‌های بزرگ شیری و بزکوهی نام برد و به آثار اسنادی و میدانی افرادی چون‌ ویلهم فلور، لمتون و خودزکو و‌… پیرامون واحدهای اندازه‌گیری صحبت اشاره نمود.
این پژوهشگر در ادامه، ضمن نشان دادن تصاویری از ابزارهای‌سنتی اندازه‌گیری چون: تاس، انواع قپان، مس یا چلی، ترازوهای مختلف، انواع وزنه، دوشان، پیمانه، سبو و … در نقاط مختلف ایران و همچنین گیلان به شرح و توضیح و‌کاربرد هر کدام پرداخت.
در پایان، نیز اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *