دسته‌بندی نشده

با هدف معرفی تک بناهای ارزشمند رشت قدیم؛تور پیاده گردشگری در بافت تاریخی رشت برگزار می شود

به گزارش گیل مهر، تور پیاده گردشگری در بافت تاریخی رشت ، با هدف شناخت بناهای ارزشمند رشت قدیم روز جمعه ۲۰دی ماه برگزار می گردد.
دبیر اجرایی این برنامه اظهار کرد: شهر رشت بعد از تسلط صفویه بیشتر مورد توجه قرار گرفت و با توجه به مرکزیت، بر وسعت رشت افزوده شد. این روند توسعه در زمان قاجار به دلیل گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران با روسیه از مسیر دریایی پیربازار و انزلی موجب رشد و توسعه همه جانبه رشت گردید.
مهری شیرمحمدی با اشاره به موقعیت آب راه بازرگانی پیربازار در تردد کالاها و مسافر از این آبراه به انزلی و سپس کشورهای آن سوی آب های کاسپین اظهار کرد: روس ها به اهمیت کلیدی رشت در توسعه تجارت خارجی خود با ایران پی برده بودند. و در این زمان رشت تنها راه ارتباطی و بازرگانی ایران از طریق بندرانزلی به روسیه و کشورهای اروپایی بود و سال¬ها تا ظهور بلشویک ها در روسیه«دروازه اروپا» بود.
وی افزود: رشت به نوعی بارانداز کالاهای تجاری بود و کالاهای بازرگانی که از بندرهای روسیه به پیر بازار می‌رسید، به رشت منتقل و از آنجا به دیگر شهرهای ایران ارسال می‌گردید.
مدیر سایت فرهنگی گیل مهر همچنین گفت: سکونت تجار بزرگ در رشت -که با تجار دیگر شهرها و کشورها مراوده داشتند- موجب شد عمارت هایی در خور موقعیت خود بسازند. عمارت هایی که بررسی های میدانی نگارنده نشان می دهد، گاها یک منزل مسکونی بزرگ، محل اسکان موقت تجار دیگر شهرها هم بوده است.
شیرمحمدی یادآور شد: روند تاریخی نشان می دهد رشت موقعیت خود را در اوایل پهلوی از دست داد. یک سال پیش از اتمام جنبش جنگل و با کودتای بلشویکها، رشت چندبار بین قوای دولتی و بلشویکها دست به دست شد و با بمباران های رشت، بسیاری از متمکنین با خانواده های خود شبانه رشت را به مقصد دیگر شهرها ترک کردند. برخی کشته و برخی هیچگاه برنگشتند.
وی با اشاره به شهرسازی جدید در دوره پهلوی که با خیابان کشی های خاص، محلات قدیمی را تخریب می کرد، ابراز کرد: احداث خیابان های امام فعلی، خیابان مطهری و بخشی از خیابان سعدی در این دوران موجب تخریب بخش زیادی از بناهای ارزشمند گذشته گردید.
شیرمحمدی همچنین گفت: متاسفانه این روند تخریب با اعطای تسهیلات بانکی به بافت های فرسوده در دهه های اخیر سرعت زیادی یافته و هر روز شاهد تخریب دیگر بناهای ارزشمند هستیم. به نحوی که اکنون تک بناهایی از هویت گذشته در بافت محلاتی همچون ساغریسازان ، پیرسرا ، زرجوب، بازار مسگرها، باقرآباد و تختی باقی مانده و آن ها هم وضعیت خوبی به لحاظ نگهداشت ندارند.
مدیر سایت گیل مهر ضمن تقدیر از مالکانی که اجازه دادند از بنای ایشان بازدید بعمل آید، ادامه داد: این برنامه با هدف معرفی و شناخت تک بناهای بجامانده از رشت قدیم تدارک یافته تا حساسیت های بیشتری برای حفظ ، مرمت و تغییر کاربری این بناها از سوی مالکان و سرمایه گذاران بخش خصوصی ایجاد گردد.
شیرمحمدی به تداوم برنامه های پیاده روی در بافت های ارزشمند اشاره نمود و تصریح کرد: در نخستین برنامه- که جمعه این هفته برگزار می شود- حاضران از عمارت های میرزا خلیل رفیع، حنانی، نصرت اعظم سمیعی از نزدیک بازدید نموده و ضمن مشاهده پوسته خارجی دیگر تک بناهای بجامانده در بافت، با بالارفتن از گلدسته مسجد ساغریسازان، می توانند نوسازی های بی ضابطه ساغریسازان را از بلندای مناره مسجد ببینند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *