اخبارصنایع دستی

بزرگترین کارخانه گلیم‌بافی شمال کشور در آستارا ساخته می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا از ساخت بزرگترین کارخانه گلیم‌بافی شمال کشور با هدف ارتقای سطح تولید ملی و اشتغال‌زایی در این شهرستان خبر داد.
به گزارش گیل مهر، داریوش ملک زاده گفت: عملیات ساخت این کارخانه در زمینی به مساحت شش هزار متر مربع و در محدوده روستای بیجاربین آستارا و با ظرفیت اشتغالزایی ۲۵۰ نفر آغاز شده است.
وی افزود: این طرح با آورده ۵۰میلیارد ریالی بخش خصوصی و با اختصاص اعتباری بالغ بر ۳۰میلیارد ریال در قالب تسهیلات بانکی ساخته می شود و با بهره برداری از آن بخش عمده ای از مشکلات اشتغال گلیم بافان آستارا برطرف خواهد شد.
ملک زاده با اشاره به شناخته شدن روستای عنبران آستارا به عنوان قطب گلیم بافی در گیلان اضافه کرد: ۸۰۰ گلیم باف در خانه های این روستا فعالیت می کنند و سالانه بالغ بر چهار هزار متر مربع گلیم در این شهرستان تولید می شود که با بهره برداری از کارخانه یاد شده، تولید سالانه گلیم در آستارا به ۱۰ هزار متر مربع خواهد رسید.
ملک زاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: مدرسه تاریخی داریوش به محل نمایشگاه دائمی آثار صنایع دستی شهرستان آستارا تبدیل شده و هنرمندان فعال در حوزه های مختلف صنایع دستی می توانند آثار خود را با هدف فروش در آن مکان فرهنگی عرضه کنند.
وی افزود: نمایشگاه دائمی صنایع دستی آستارا از ساعت هشت تا ۲۲ برای بازدید شهروندان و گردشگران دایر و در حال حاضر ۵۰۰ اثر نظیر گلیم، جاجیم و معرق چوب و نیز اسناد تاریخی مربوط به این شهرستان در آن عرضه شده است.
مدرسه تاریخی داریوش آستارا در سال ۱۳۱۰ ساخته و بعدها در فهرست آثار ملی ثبت شده و قدیمی ترین کتابی که از آستارا در آن یادشده حدودالعالم به تالیف سال ۳۷۲ هجری قمری است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و با جاذبه های طبیعی، تاریخی و تجاری، یکی از ۲۰شهر گردشگر پذیر ایران است و حدود یک هزار هنرمند در رشته های مختلف صنایع دستی در آن فعالیت می کنند.
منبع: خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *