اخبارتاریخگردشگری

بقایای یک پل تاریخی در شرق گیلان کشف شد

به گزارش گیل مهر، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اعلام کرد: بقایای یک پل تاریخی حین لایروبی در رودخانه کیا رود رودسر واقع در شرق استان هویدا شده است.
ولی جهانی افزود:به نظر می رسد این پل قدیمی ترین پل رودخانه های گیلان است که بخشی از سازه های پل تاریخی دوران تیموری در احداث پل زمان پهلوی اول مورد استفاده گرفته است.
۴۰پل تاریخی گیلان مربوط به دوره صفویه تا پهلوی اول هستند که ۱۲ پل از پل های یادشده، در رودخانه های شرق گیلان واقع شده و مابقی در دیگر نقاط استان پراکنده اند.
وی اظهار داشت: بقایای پایه وسط یک پل در داخل کیارود و در زیر پل غربی شهر رودسر قابل مشاهده است که با آجر و ملاط آهک ساخته شده و پل درگذشته بنا به گزارش منابع تاریخی دارای دوچشمه و ارتفاع زیاد با تاق های تیز بوده است.
جهانی اضافه کرد: براساس مشاهدات فعلی و گزارش های تاریخی موجود این پل بسیار شبیه به پل لنگرود(مربوط به دوره کیانیان) است و ارتفاع زیاد تاق های پل به دلیل عبور کرجی ها و کشتی ها بوده تا بتوانند با بادبان و دکل از زیر پل عبور کنند.
برخی مورخان مانند عبد الحسین سعیدیان در کتاب سرزمین و مردم ایران درباره لنگرود می نویسد: لنگرود از شهرهای استان گیلان و یکی از شهرهای زیبای ایران با پلی آجری با شیب دوچشمه ای و خانه های سفالی است؛ رودخانه لنگرود ۲۷ متر پهنا دارد، پلی آجری و شگفت انگیز با دو طاق برآمده برروی آن دیده می شود که به نام حاجی آقا پرد (پل) معروف است.
جهانی ادامه داد: امروزه گوشواره شرقی پل درحاشیه رودخانه و زیر پل فعلی به صورت دیوار آجر چین به طول بیش از ۳۰ متر و ارتفاع بیش از پنج متر قابل مشاهده است؛ طول پل قدیمی درگذشته احتمالا نزدیک به ۲۰ متر بوده است.
وی افزود: براساس مشاهده بقایای پل کف پی پایه وسطی پل درجهت جریان آب دارای موج شکن و در جهت دیگر صاف بود ولی درارتفاع بالاتر و پایه اصلی در دو جهت دارای موج شکن بود.
معاون میراث فرهنگی گیلان در رابطه با تاریخ این پل توضیح داد: احتمالا این پل توسط سید رضی کیا و در حین شهرسازی ساخته شده چون اندکی بعد در همان دوران اخباری از سرپل و … دیده می شود.
نخستین خبر از هوسم (رودسر کنونی) به سال ۱۴۴ ه.ق به زمان ورود اسپهبد خورشید حاکم مازندران در زمان خلیفه منصور عباسی برمی گردد؛ ناصر کبیر (ناصرالحق) به سال ۲۸۷ ه ق درهوسم ساکن شد.

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *