اخبارتاریخعکسگردشگری

بقعه ای میراثی نِهزُم با معماری بومی غرب گیلان + گزارش تصویری

به گزارش گیل مهر، بقعه میراثی سید احمد و سید ابوالقاسم در روستای صیقل کومه و یا نِهزُم ، در شهرستان شفت، بخش احمد سرگوراب قرار دارد.
اگر چه صندوق چوبی این بقعه سالها پیش تعویض شده و ضریحی به سبک جدید در بقعه قرار دارد، ولی بنای اصلی بقعه معماری بومی خود را حفظ کرده است. این بقعه در ۱۴مرداد ماه ۱۳۸۲ و به شماره ۹۴۰۷ در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت شد.
« این بقعه بنایی است آجری و قدیمی بر کرسی بلند که ارتفاع کرسی آن به دو متر می رسد. طرف شرقی بنا، ایوانی به طول ۱۲متر و عرض چهار متر است. اطاقی که ضریح این دو تن در آن است مربع شکل و کنجهای آن تقریبا نیم دایره و دارای پنج ضلع اصلی است. طول و عرض این اطاق ۷متر و در وسط آن صندوقی ساده و قدیمی است که طاق آن گهواره ایست. سقف سراسر بنا لمبه کوبی با درز پوش ساده، لبه بام سه پشته و بام سفال سر است. ماذنه ای چوبین در کنج جنوب غربی بناست که از راه پله ای جداگانه به بالای آن می روند. طرفین بنای اصلی بقعه دو اطاق است که در ورودی آنها در ایوان شرقی است و به خارج نیز در و پنجره هایی دارند. در ورودی بقعه شمالی و جنوبی است که ابتدا وارد ایوان می شود و سپس به اطاق وسط و دو اطاق طرفین می رود. مدخل پلکان ماذنه جنوبی است. (نقل از کتاب از آستارا تا استرآباد، دکتر منوچهر ستوده ص۲۲۱)
به گفته اهالی، حفظ معماری سنتی این بقعه مدیون خدام این بقعه است؛مرحوم محمد علی عبادتگر که نهم آذرماه ۱۳۵۲ به رحمت حق رفت و دختر آن مرحوم، حلیمه عبادتگر نهزمی که در ۲۲فروردین ماه ۱۳۹۱ زندگی را بدرود گفت.
عکسها: پویا پناهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *