اخبارگردشگری

بناهای تاریخی شیلات کیاشهر موزه می شوند

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از احیای بناهای تاریخی شیلات کیاشهر و تبدیل آن به موزه خبر داد.
به گزارش گیل مهر، ولی جهانی ضمن اعلام این خبر افزود: شیلات بندر کیاشهر با سابقه ای بالغ بر ۱۵۰ سال و با قرارگیری در موقعیتی مناسب و داشتن بناهای تاریخی ثبت شده ، این ظرفیت را دارد که علاوه بر معرفی پیشینه صنعت شیلات و ماهیان خاویاری برای اولین بار در کشور ، نسبت به ایجاد قطب گردشگری و افزایش جاذبه های توریستی در این شهر بندری فعالیت کند.
وی افزوده است: نتایج مثبت اقدام یادشده باروری و شکوفایی فرهنگی در سطح منطقه، جذب گردشگر، رونق اقتصاد محلی، افزایش درآمدزایی و ایجاد بستری مناسب برای محققان و پژوهشگران در زمینه صنعت صیادی، دریانوردی، زندگی آبزیان و بخصوص ماهیان خاوری خواهدبود.
وی گفت: اداره کل موزه ها با همکاری اداره کل میراث فرهنگی ، سعی بر این دارند تا با همکاری سایر نهادها و ارگان های مرتبط، علاوه بر شناخت هر چه بیشتر قابلیت های منطقه بخصوص تاریخچه بناها ، ادوات و تجهیزات باقی مانده از صید ماهی و صیادی ، نسبت به ایجاد منطقه گردشگری بویژه موزه تخصصی تاریخ شیلات شمال ایران و معرفی صنعت دریانوردی ، صیادی و ماهیان خاویاری در بندر کیاشهر اقدام کنند.
جهانی خاطر نشان کرد : طبق ماده ۱۴ آئین نامه اموال فرهنگی ، هنری و تاریخی مصوبه شماره ۵۰۴۴۶/ت۲۵۲۱۴ه مورخ ۱۴/۱۲/۸۱ نهادهای عمومی و دولتی مجاز خواهند بود نسبت به تاسیس موزه تخصصی در خصوص موضوع فعالیت خود تحت نظارت فنی سازمان میراث فرهنگی کشور اقدام کنند و محل مورد نظر برای اجرای طرح که تحت مالکیت شرکت مادر تخصصی و زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی قراردارد ؛طی رایزنی از سوی سازمان میراث فرهنگی با وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه در دست پیگیری است.
کیاشهر در ۱۷ کیلومتری شهرستان آستانه اشرفیه در شرق گیلان و در ۵۰ کیلومتری رشت واقع است. سفیدرود پس از پشت سر گذاشتن مسیری طولانی و با دو منشأ یکی شرق که از کوه‌های طالقان سرچشمه گرفته و دیگری غرب که از کوه‌های شمال زنجان سرچشمه می‌گیرد؛ سرانجام در محلی به دریای خزر واریز می‌شود که به آن بندر کیاشهر می‌گویند. این بزرگترین رود شمال کشور بندر کیاشهر را به شرق و غرب تقسیم می‌کند در شرق کیاشهر عمده ادارات دولتی واقع شده و در غرب آن که اصطلاحاً به بالا محله معروف است جمعیت محلی سکنی دارند.
از مهم‌ترین قسمت‌های این شهر می‌توان به ترک محله، گیلده محله، میان‌محله، بالا محله و منطقه شهرک اشاره کرد. روستاهای بزرگی چون دستک، سالکده، لسکوکلایه و لب دریا و امیرکیاسر عمدتاً در شرق و جنوب بندرکیاشهر قرار دارند. منبع درآمد مردم این شهر کشاورزی و ماهیگیری است.
مرغوب‌ترین برنج کشور در این منطقه عمل آوری می‌شود و در فصل صید بازار ماهی شهر رونق خاصی داشته و از اقصی نقاط کشور برای خرید ماهی عازم منطقه می‌شوند. خاویار کیاشهر از معروفیت جهانی برخوردار است و بادام زمینی و سبزی و صیفی عمده کشاورزی مردم منطقه است.
روزهای چهارشنبه در این شهر روز بازار عمومی است و کاسب کاران دوره گرد بساط خود را در این شهر می‌گسترانند. در پایان رودخانه سفیدرود و در ریزشگاه آن به دریا و در سمت شرق و غرب آن پارک ملی بوجاق قرار گرفته که هر ساله و بخصوص در فصل زمستان پذیرای پرندگان مهاجر است. قسمت شرق تالاب دارای فضای مفرح با جاذبه توریستی است و گذر یک پل چوبی از وسط آن که به ساحل ماسه‌ای دریا منتهی می‌شود، چشم‌انداز دلپذیری به این منطقه بخشیده است. در ابتدای مسیر منتهی به پل که از وسط شهر عبور می‌کند هتل بزرگ دریا قرار دارد.
شیلات در بندر کیاشهر سابقه‌ای ۱۵۰ ساله دارد ؛ در شمال این شهر پارک جنگلی زیبایی قرار گرفته که درختان چندین ساله آن جاذبه گردشگری بالایی به منطقه داده و بهترین مکان تفریحی این بندر پل چوبی است که به طول یک کیلومتر از وسط تالاب بین‌المللی بوجاق عبور کرده تا به ساحل دریا برسد. ماسه‌ای بودن ساحل زیبای بندر کیاشهر باعث شده که این ساحل از بهترین مکان ها برای شنا به‌شمار رود و هرساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب کند.
منبع: خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *