اخبارتاریخ

به مناسبت روز جهانی پست، نمایشگاه تمبرهای موضوعی در عمارت پستخانه رشت برگزار شد

گیل‌مهر-الهام کیانپور

به مناسبت روز جهاني پست، نمایشگاه تمبرهای موضوعی خارجی، اولین ورقه‌ها‌ و‌ اسناد پستی، تلگراف و … با همکاری اداره پست استان گیلان و  دو مجموعه‌دار خصوصی گیلانی: منصور موذنی و محمدصادق پورعبداله، در عمارت تاریخی پستخانه‌ی رشت گشایش یافت.

در مراسم افتتاحیه  این نمایشگاه که روز ۱۳ مهرماه با حضور فرهیختگان، مجموعه‌داران و علاقه‌مندان برگزار شده بود، از  سند انتقال اولین خط تلفن به گیلان رونمایی به عمل آمد این در این نمایشگاه که سومین نمایشگاه مشترک این دو مجموعه‌دار خصوصی در عمارت تاریخی پستخانه‌ی رشت است، تمبرها و پاکت‌های تمبر موضوعی متنوعی جهت بازدید علاقه‌مندان قرار گرفته است که از آن میان می‌توان به این موضوعات اشاره نمود: سری پست حروف الفبا، کنگره‌ی جهانی بزرگداشت فردوسی، روز جهانی پست، روز جهانی کودک، کارتون‌های والت‌دیسنی‌ کشورهای آنتیگوا، باربودا، بوتان و لسوتو، مشاهیر ایرانی، صلیب سرخ چاپ هلند، تمبرهای مشترک ایران و اکراین، ایران و بلاروس، ایران و‌ مکزیک با موضوعات قلعه‌های تاریخی، هواپیما، سرباز هخامنشی و تقویم آزتک، پاکت‌های دومهره‌ی تمبر مشترک سنگاپور و استرالیا، تمبرهای گونه‌های در حال انقراض wwf، لباس‌های محلی ایران و روسیه، چین و مالزی، ورقه‌های پستی با تمبرهای تمبرهای پستی تصویر هیتلر و پاکت نامه با مهر ارتش آلمان نازی، ورقه‌ی پستی پرچم ایران در دوره‌ی قاجار، ورقه‌ی پستی دوره‌ی قاجار ارسال شده از هلند در سال ۱۹۰۹ با تصویر سیدجمال‌الدین اسدآبادی و امثال آن.

 منصور موذنی یکی از مجموعه‌داران این نمایشگاه  که بیشتر به عنوان مجموعه‌دار تمبرهای مشترک جهان معروف است، متولد ۱۳۴۵ بوده و مدت سی سال است به جمع‌آوری تمبر و پاکت‌های تمبر می‌پردازد. این نمایشگاه، سومین نمایشگاه مشترک وی با محمدصادق پورعبدالله در عمارت تاریخی پست‌خانه رشت است‌. وی  برگزاری دو نمایشگاه  دیگر در کاخ سعدآباد تهران و شهرداری رودبار را نیز در کارنامه‌ی خود دارد. موذنی علاقه‌ی وافرش به نقوش، تصاویر و اعداد نقش بسته بر تمبرها و سکه‌ها را انگیزه‌ی خود در این کار معرفی کرده و می‌گوید: ۱۵ سال اخیر به جمع‌آوری تمبرها و پاکت تمبرهای موضوعی پرداخته‌ام، تکمیل برخی از این موضوعات به واقع کار دشواری است.

وی با اشاره به این که اکثر تمبرها، پاکت تمبرهای و اسکناس‌های مجموعه‌ی خود را از طریق مبادله به دست آورده است، گفت: در حال حاضر مجموعه‌‌ی کاملی از برخی از تمبرهای موضوعی چون: گونه‌های در حال انقراض، صلیب سرخ، یونیسف و‌ مانند آن برای برگزاری نمایشگاه در دست دارم.

 محمد صادق پورعبداله، دیگر مجموعه‌دار این نمایشگاه، متولد ۱۳۶۴ بوده و به واسطه‌ی دایی مجموعه‌دار خود، از کودکی به این حوزه علاقه‌مند شده و ۱۵ سال است به طور جدی به جمع‌آوری تمبر، اسناد، اسکناس و‌ مانند آن مشغول است و  انگیزه‌ی خود را از این کار، علاقه‌ی فراوانش به حوزه‌ی تاریخ و باستان‌شناسی عنوان می‌کند.

پورعبداله ضمن یاد کردن از زنده‌یاد فرحبخش که مدال‌های مهم بین‌المللی در زمینه‌ی تمبر کسب کرده، گفت: ایشان دو بار در ایران نمایشگاه برگزار نمودند که هر دو آن در رشت بود، من در این نمایشگاه‌ها با منصور موذنی آشنا شدم.

پورعبداله به غیر از نمایشگاه‌های مشترک با موذنی، برگزاری نمایشگاهایی در دانشگاه آزاد رشت، خانه میرزا‌کوچک جنگلی، مرکز تربیت‌معلم رشت و همچنین نمایشگاهی در منزل خود، برای تور انجمن مجموعه‌داران را در کارنامه‌ی خود، دارد.

گفتنی است این نمایشگاه، با یک قران دست‌نویس قدیمی، بر سینی نقره‌ای قاجار، با برش روبان به وسیله‌ی قیچی عتیقه عصر قاجار از مجموعه‌ی محمدصادق پورعبداله رونمایی شد.

این نمایشگاه جهت بازدید علاقمندان، تا ۱۸ مهرماه صبح‌ها از ۸ تا ۱۲ و عصرها از ۱۵ تا ۱۹ در طبقه دوم عمارت تاریخی پستخانه‌ی رشت، برقرار است.

  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن