اخبار

به همت انجمن مفاخر،ضرورت استفاده از نام دریای کاسپین به جای دریای خزر بررسی شد.

گیل‌مهر- الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح امروز، یکشنبه ۱ مهرماه به ریاست دکتر ابراهیم صفری، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
در ابتدا صفری ضمن خوش آمدگویی به مدعوین نشست، آغاز بهار تعلیم و‌تربیت و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را بر پویندگان اندیشه و خرد تبریک گفته و در ادامه در راستای موضوع سخنرانی جلسه گفت: در کتاب جغرافیای گیلان از مهدوی لاهیجانی با مقدمه زنده‌یاد افشین پرتو آمده: نام کاسپین از قوم کاسپی‌ که در حاشیه دریا زندگی می‌کردند گرفته شده که در زمان اسکندر تثبیت شده است. دریای کاسپین قبل از آن نام های دیگری داشته که از آن میان می‌توان به نام معروف «هیرکانی» یا «هرکانی» اشاره کرد.
سپس، محمود عباسیان راهنمای فعال گردشگری و پژوهشگر جغرافیای توریسم سخنان خود را با محوریت :” ناشنیده‌ها و ناگفته‌هایی از دریای کاسپین ” مطرح نمود.
عباسیان در مقدمه با طرح این سوال که چرا نباید نام خزر را به جای کاسپین استفاده کرد گفت: قبل از حمله اعراب اسنادی مبنی بر نام خزر دیده نشده است. متاسفانه برخی مولفان و مترجمان به کرات از نام خزر و مازندران در آثار خود استفاده می کنند.


خزرها اقوامی از بیابان‌های شرقی آسیا و شمال چین بودند که به شمال قفقاز و سرزمین ایران آمدند. به عبارت دیگر این قوم بین شمال‌غربی این دریا و دریای سیاه سکونت داشتند. خزرها به همراه دیگر اقوام شمال قفقاز، در زمان ساسانیان، بارها و بارها به سرزمین ایران تاختند و پس از حضور کوتاه مدت خود به دست سپاه ساسانی از مرزهای ایران از مرزهای ایران بیرون رانده شدند. وی با بیان آن‌که بزرگ‌ترین حمله‌ی قوم خزر به شمال ایران در زمان خلافت هارون الرشید، صورت گرفت، افزود: استفاده نام این قوم غارتگر بر دریای کاسپین صحیح نیست.
این راهنمای گردشگری، ژرفا و‌عمق دریای کاسپین را فضایی مناسب جهت زندگی پنج گونه ماهی خاویاری دانست که در دهه‌ی پیش بیش از ۹۵ درصد خاویار دنیا را تامین می‌کرد. وی در ادامه گفت: یک پنجم‌ شمال دریای کاسپین به دلیل میانگین عمق پنج الی شش متر قابل کشتیرانی نیست و در دوره‌ای که یخ می زند فضای مناسبی را برای زایمان فک‌های دریایی و پرورش فراهم می‌آورد.
این پژوهشگر ضمن پرداختن به مقوله‌ی عمق کاسپین در نقاط مختلف، به وجود گونه‌های بی‌نظیر آبزیان، موجودات زنده و‌گیاهان و همچنین پدیده هایی طبیعی چون گِل‌فشان‌ها در دریای کاسپین به ویژه در منطقه‌ی زیباکنار اشاره نمود که پس از زلزله‌ی رودبار فعالیتش چند برابر نیز شده است.


عباسیان پیرامون بخش شرقی و بیابانی دریای کاسپین و همچنین بخش زیبای غربی یعنی هیرکانی صحبت نموده و در ادامه درباره‌ی حضور آلاینده‌ها و آلودگی‌های بیولوژیکی که به این دریا آسیب رسانده‌اند، بحث نمود.
این فعال گردشگری همچنین با تاکید بر نقش و جایگاه پررنگ گردشگری سلامت دریای کاسپین گفت: بر اساس اسناد موجود ۱۴۰ سال قبل، مردم برای درمان برخی بیماری‌های مفصلی و پوستی به دریا می‌رفتند. شن‌های داغ باعث رفع رماتیسم می‌شود و همچنین جذب املاح موجود در آب دریا از طریق پوست باعث شادی و رفع افسردگی است. وی قدم زدن با پای برهنه را در نوار ساحلی یکی از راه های تخلیه‌ی بار منفی و ایجاد تعادل بدنی دانست و در پایان تاکید کرد: باید از هر مجالی با همراهی ظرفیت جامعه و نیروی انسانی برای تثبیت نام کاسپین و حفظ آن در برابر انواع بی‌مهری‌ها و آسیب‌ها تلاش نمود. همچنین باپیشنهاد اعضای انجمن مقرر شد که از همه رسانه ها، صاحبان قلم و متولیان فرهنگی درخواست گردد تا از ذکر نام دریای خزر خودداری نموده و در عوض نام کاسپین اتخاذ شود.
در پایان، نیز اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *