تاریخگردشگری

به همت گیل مهر ، ویدئوهای جام های مارلیک در آپارات قابل مشاهده است

به گزارش گیل مهر ، جام های زرین و سیمین مکشوفه در تپه های مارلیک رودبار به همراه ۷۲ شی باستان شناسی از تاریخ ۲۵ تا ۸خرداد ماه در موزه باستان شناسی رشت (ابتدای خیابان بیستون) به نمایش درآمده است.
این جام ها پس از ۵۰ سال و برای نخستین بار در سرزمین مادری به نمایش درآمده و پس از تاریخ یاد شده قرار است به کشور هلند سفر کنند. جام های معروف مارلیک از جمله اشیای فاخر باستان شناسی دنیاست که تاکنون در بسیاری از کشورها به نمایش درآمده است.
گیلان مصور تعداد ۲۰ ویدئو از اشیای به نمایش درآمده در موزه رشت را تهیه کرده که می توانید در پیچ کانال گیلان مصور و در آپارات از طریق لینک های زیر مشاهده نمایید.
این ویدئوها شامل جام زرین با نقش ۴گاو بالدار، جام زرین با نقش ۴اسب تک شاخ کاسپین، جام زرین افسانه زندگی با نقوش زندگی بز، جام زرین با نقش قوچ و عقاب ماهیگیر، جام سیمین با نقوش شیر و گاو و نقش چلیپ میترا، نیمتنه زرین، گردنبندهایی با نقش خورشید، وسایل تزیینی، گاو های کوهاندار مارلیک، ورزاهای چرخدار (گاوهای بومی گیلان که به عنوان ارابه استفاده می شد)، الهه های مادر ، مهرهای استوانه ای تاجران با نقوش ایلامی و دیگر ظروف سفالی و… می باشد.
لازم به ذکر است تحلیل نقوش روی جام ها و کاربرد این اشیا را می توانید در لینک گفتگوی زیر با عنوان: «زندگی در جام های مارلیک چگونه روایت می شود/ تحلیل کهن الگوهای اساطیری در اندیشه آماردها» بخوانید.

ویدئو ها: سعید جعفری

https://www.aparat.com/v/19ebC

https://www.aparat.com/v/fC7vq

https://www.aparat.com/v/m3IFS

https://www.aparat.com/v/M3Ct6

https://www.aparat.com/v/jWfb1

https://www.aparat.com/v/cNej4

https://www.aparat.com/v/IRtDW

https://www.aparat.com/v/3M6bD

https://www.aparat.com/v/0UH6v

https://www.aparat.com/v/bKyvV

https://www.aparat.com/v/TPi7e

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *