اخبار

بوم شناختی املش با تکیه بر نقشه‌های مادر، انجمن مفاخر گیلان بررسی شد

گیل‌مهر-الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۱۲ اسفندماه با مدیریت دکتر روشنک گل‌دوست در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
گل‌دوست ضمن خیرمقدم به مدعوین، به معرفی سخنران نشست و آثار پژوهشی وی پرداخت.
سپس احترام پورمحمدی املشی، کارشناس ارشد جغرافیا با گرایش: ژئو مورفولوژی و دبیر باسابقه‌ی آموزش و پرورش، سخنان خود را با موضوع «بوم شناختی املش با تکیه بر نقشه‌های مادر» عنوان نمود.


پورمحمدی املشی با این مقدمه که نقشه های توپوگرافی یا نقشه‌های مادر، علاوه بر نمایش پهنه‌ی سرزمین مورد نظر و پدیده های داخل آن، شکل بهتری از روابط اجزا و پدیده ها را در ارتباط با هم و در ارتباط با محیط نشان می د‌هد، گفت:
نقشه های توپوگرافی به ما کمک می‌کنند که تصویر ذهنی درستی از مکان و پدیده‌ها و روابط‌شان جهت تحلیل جامع کامل‌ داشته باشیم.
وی با بیان آن‌که در شهرستان املش با استفاده از نگاه( تلفیقی) و ابزار( نقشه توپوگرافی) می توان سه برداشت مختلف داشت، افزود: نگاه اول به گذشته است که بیشتر به مطالعه‌ی دیرینه و گذشته‌ی جغرافیا، تاریخ و فرهنگ این سرزمین می‌پردازد، نگاه دیگر به حال و دیگری نگاه به آینده که شرایط امروز را مستند سازی کرده و آینده را مورد پیش بینی قرار خواهد داد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *