اخبارکتاب

«تاریخچه تئاتر گیلان» و اولین پیشگامان عرصه نمایش

به گزارش گیل مهر، کتاب «تاریخچه تئاتر گیلان» ، عنوان قدیمی ترین کتاب در مورد تاریخچه تئاتر گیلان است. این کتاب در واقع پایان نامه دوره کارشناسی رشته هنر علی حاج علی عسگری است که سال ۱۳۵۴ در دانشگاه تهران تحصیل می کرد.
مولف در این کتاب، تئاتر گیلان را به ۴دوره تقسیم کرده و در هر دوره ویژگی ها و بازیگران بنام و فعالان عرصه هنر نمایش را معرفی کرده است: دوره اول از ۱۲۸۹ تا ۱۳۱۰ خورشیدی. دوره دوم، از ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۰٫ دوره سوم، از ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۶ و چهارمین دوره از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۵۷ خورشیدی.
علی عسگری در مقدمه اشاره دارد که ورود تئاتر به گیلان پیامدهای مشروطه بود و پیش از تشکیل اولین انجمن های تئاتری در رشت، گروه های تئاتری قفقاز و بادکوبه از راه آبی انزلی به رشت می آمدند و برای مردم رشت برنامه اجرا می کردند.
نویسنده که خود از نوجوانی پا به عرصه تئاتر گذاشته است، وضعیت گروه های هنری را در هر دوره توضیح می دهد و از اولین زنانی که پا به عرصه نمایش گذاشته اند، یاد می کند.
سونا قفقازی، اولین زنی بود که در رشت با حمایت های میرزا عبدالمجید خان فرساد، رئیس انجمن نمایش محمدیه، در صحنه تئاتر حاضر شد. حضوری که آن زمان کفر محض بود.
از ویژگی های جالب توجه این کتاب، آلبومی از عکسهای جمعیت های فعال تئاتری در رشت و همچنین بازیگران بنام می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *