اخبارتاریخگردشگری

تجلیل از حرکت یک خیر در احیای گلدسته مسجد ساغریسازان

به گزارش گیل مهر، پیش از ظهر امروز در آیین بهره برداری از بازآفرینی مناره ی مسجد گلدسته ساغریسازان رشت از تلاش های مهندس غلامحسین قطب زاده، در احیای گلدسته مسجد ساغریسازان تقدیر شد.
در این مراسم که شهردار رشت، برخی از اعضای شورای شهر و معاونان اداره کل میراث فرهنگی و آیت الله رودباری حضور داشتند، ضمن تجلیل از خدمات نیکوکارانه مهندس قطب زاده در ساخت چندین باب مدرسه و مرکز درمانی، از تلاش های وی در تامین اعتبار و احیای مناره ی مسجد گلدسته واقع در محله ی ساغریسازان رشت تقدیر بعمل آمد.
گفتنی است مناره مسجد گلدسته ۴۱متر ارتفاع داشت که بنا به کتیبه موجود در موزه رشت، توسط حاج علی شیروانی تاجر بسال ۱۲۰۴ هجری این مسجد ساخته شده بود.
مسجد محله ی ساغریسازان به دلیل داشتن گلدسته زیبای آن معروف به مسجد گلدسته بود . در زلزله تابستان سال ۶۹ بخشی از مناره تخریب شده بود و شهرداری بمنظور رفع خطر از عابران کل مناره را تخریب کرد.
سال گذشته با تلاش های یکی از خیرین ساکن در ساغریسازان یعنی مهندس قطب زاده و طرح استاد میرباذغ و همکاری شهرداری و میراث فرهنگی در صدور مجوزهای لازم، مناره گلدسته مسجد از نو بازسازی گردید.
چندماهی است شهروندان رشت شاهد بازگشت گلدسته مسجد ساغریسازان هستند که گفته می شود از بالای ماذنه آن تمام شهر رشت پیدا بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *