اخبارچهره ها و یادبودهاهنر

تجلیل از سراینده ترانه گل پامچال

پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ خورشیدی، مراسمی به مناسبت هشتاد و نهمین سالگرد شهادت سردار جنگل و یاران پاکبازش، و نکوداشت استاد سیدجعفر مهرداد عربانی، یکی از کوشندگان حوزه نهضت جنگل، جمع‌آوری کننده ‌اشعار فولکلوریک نهضت و سراینده ترانه “گل پامچال”، برگزار گردید. این مراسم که باتلاش و کوشش استاد محمدحسن اصغرنیا، مدیر مرکز بازشناسی نهضت جنگل و همت دکتر سیدهاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان‌شناسی و همراهانشان برپا گردید، مورد حمایت و حضور گرم فرهیختگان و گیلان‌دوستان قرار گرفت.

دکتر مهدی محقق، استاد برجسته ادبیات فارسی، دکتر نوش‌آفرین انصاری و استاد احمد سمیعی گیلانی در این مراسم حضور داشتند. دکتر ناصر عظیمی دوبخشری و دکتر فریدون شایسته، دو تن از محققان نهضت جنگل در این مراسم بر اساس وقت تعیین شده، دقایقی درباره نهضت جنگل سخن گفتند. در ادامه میرشمس شکوهی راد، شاگرد استاد مهرداد عربانی و دکتر محقق، در تجلیل از دبیر و استادش، به ایراد سخن پرداخت.

پایان بخش مراسم با سخنرانی خانم دکتر انصاری و دکتر محقق، همراه بود. هر دو مهمان، ضمن حمایت و تقدیر از برگزاری جلسات نکوداشت مفاخر استان، پیشنهاد کردند که این جلسات، با چاپ و نشر زندگی‌نامه علمی و فرهنگی همراه باشد تا سندی ماندگار جهت معرفی همیشگی مفاخر گیلان باشد. این مراسم با اجرای قطعاتی از موسیقی محلی گیلان و به‌ویژه “گل پامچال، همراه بود. از فرهیختگان صاحب نام گیلانی که در این مراسم حضور داشتند، می‌توان به اساتید: سید نوری کیافر، احمد اداره‌چی گیلانی، محمدتقی پوراحمدجکتاجی، محسن آریاپاد، هوشنگ عباسی، ابراهیم شکری، رضا نوزاد، روبرت واهانیان، سیدمهدی میرصالحی، محمد فارسی و… اشاره کرد.

در این مراسم همچنین مهندس واهانیان به صورت اشاره، از تقویم تطبیقی ایام نهضت جنگل که از ابتکارات‌شان بود، سخن گفت. مراسم با پذیرایی از مهمانان و عکس جمعی از مهمانان، سخنرانان و جمعیت حاضر که از ساعت ۴ عصر آغاز شده بود، در ساعت ۳۰/۷ به پایان رسید.

گیلان امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *