اخبار

تعلل در احیای مرمت بلدیه پذیرفتنی نیست

اجازه کاربری غیر فرهنگی نمی دهیم

گیلان مصور- مهری شیرمحمدی

نیمه مهر ماه سال گذشته بود که انتشار گزارشی با عنوان« فاجعه در کمین عمارت «بلدیه» رشت/مدیریت شهری در خواب است» در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت که نشان می داد وضعیت نگه داشت شاخص ترین بنای مرکز گیلان بسیار نگران کننده است.
اگر چه با انتشار این گزارش موجی از توصیه ها و درخواست های اداری از سوی استانداری و اداره کل میراث فرهنگی گیلان روانه شهرداری رشت شد، اما یک سال طول کشید تا از پس یک پروسه اداری طولانی مدت بالاخره، پروژه مرمت و احیای عمارت بلدیه رشت با تصویب بودجه از سوی شورای شهر رشت کلید بخورد. با این حال، کلید آغاز پروژه در دستان شهردار رشت هنوز به چرخش درنیامده است.
بنایی که احداث آن ۶سال طول کشید
کلنگ عمارت بلدیه شهرداری رشت، با الهام از معماری سنت پترزبورگ روسیه توسط «آرتم سرداراف»، یک ارمنی روسی مقیم رشت، در سال ۱۳۰۲ خورشیدی به زمین زده شد و چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۰۵ خورشیدی عمارت بلدیه با یک برج دیدبانی به صورت نیمه کاره افتتاح گردید.
سال ۱۳۰۸، عمارت بلدیه رسما به نام شهرداری رشت سند خورد و در همان سال به دستور رضا پهلوی، در برج دیدبانی تغییراتی رخ داد و ۴ ساعت بالای برج قرار گرفت. تغییرات بعدی در برج، زمانی بود که زلزله منجیل، برج عمارت را تخریب کرد و در پاییز همان سال با اندک تغییراتی در برج، دوباره عمارت بلدیه جانی دوباره گرفت.
۲۶ اسفند ماه سال گذشته بود که شهردار و رئیس شورای شهر رشت با علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دفتر استاندارگیلان دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار تفاهم نامه ای برای احیای بناهای میراثی گیلان نوشته شد. یکی از بندهای این تفاهم نامه، مرمت ۳ساختمان میراثی رشت در مالکیت شهرداری رشت (عمارت بلدیه، ساختمان میرزا خلیل رفیع و ساختمان استانداری سابق) بود.
رئیس شورای شهر رشت در این باره می گوید: احیای مجموعه بناهای میراثی مرکز شهر رشت، مطالبه بحق مردم است که سالهاست مغفول مانده و شورای پنجم تلاش دارد امسال دو بنای بلدیه و ساختمان سازمان فرهنگی را مرمت نماید.
تخصیص اعتبار برای مرمت بلدیه مصوبه شورا دارد
سید امیر حسین علوی درباره تفاهم نامه مذکور ابراز کرد: مدیریت شهری قایل به تعامل با سازمان میراث فرهنگی است، ولی این تفاهم نامه به گونه ای تنظیم شده که بنظر می رسد منافع شهرداری به عنوان مالک این بناها لحاظ نشده است.
وی افزود: در این تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی متعهد می شود ، مبلغ ۴میلیارد تومان اعتبار برای مرمت و تغییر کاربری عمارت بلدیه به موزه منطقه ای گیلان هزینه نماید و با چنین اقدامی عرصه و اعیان بنا از حیطه اختیار شهرداری رشت خارج می شود.
علوی با اشاره به تخصیص اعتبار برای عمارت بلدیه از محل اعتبارات شهرداری، تصریح کرد: شورای شهر در بودجه سال جاری مبلغ ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان از ردیف اعتبارات عمرانی برای مرمت عمارت بلدیه کد نموده است و با توجه به فرصت محدود اجرای پروژه های عمرانی متناسب با اقلیم گیلان، به شهردار کتبا ابلاغ شده است که شهرداری مرمت بنای بلدیه را با تایید سازمان میراث فرهنگی آغاز نماید و پس از اتمام عملیات، مدیریت شهری آمادگی دارد برای تغییر کاربری عمارت بلدیه به موزه شهر و یا موزه منطقه ای گیلان، با سازمان میراث فرهنگی وارد مذاکره شود.
اگرچه رئیس سازمان سرمایه گذاری شهرداری رشت، از اعلام آمادگی چند سرمایه گذار برای مرمت و تغییرکاربری عمارت بلدیه خبر داد، ولی مریم گل احضار یادآور می شود که پیشنهادهای سرمایه گذاران برای تغییر کاربری با رویکرد فرهنگی ، خوراک شناسی و کافه بود، در این سازمان در دست بررسی است.
وی اظهار می دارد: سازمان سرمایه گذاری شهرداری از پیشنهادهای سرمایه گذاران استقبال می کند اما همه طرح ها در کمیته این سازمان بررسی شده و پس از برآورد هزینه ها و ارزیابی شهرداری اعلام نظر می شود.
گل احضار یادآور می شود: تاکنون دو رستوران دار معروف رشت خواستار واگذاری عمارت بلدیه برای تغییرکاربری شدند که سازمان سرمایه گذاری موافقت ننمود زیرا صبغه تغییر کاربری این بنا باید با رویکردهای فرهنگی باشد.
کوتاهی شهرداری در مرمت بلدیه پذیرفتنی نیست
نماینده شورا در سازمان سرمایه گذاری شهرداری تاکید می کند: عمارت بلدیه، هویت تاریخی این شهر است و احیای آن با بودجه شهرداری باید صورت گیرد و قرار نیست با هر تغییرکاربری و هر مدل سرمایه گذاری در طرح های سازمان سرمایه گذاری گنجانده شود.
جلال الدین محمد شکریه تصریح کرد: بنده به عنوان عضو ناظر و نماینده شورا در سازمان سرمایه گذاری اعلام می کنم ساختمان بلدیه هویت شهر رشت است و اجازه تغییر کاربری غیر فرهنگی نمی دهیم.
وی به استناد نامه ارسالی رئیس شورا در پنجم اردیبهشت ماه به شهردار رشت اعلام کرد: با توجه به اینکه در دفترچه بودجه امسال ردیف بودجه مشخص برای مرمت این عمارت از ردیف کدهای عمرانی دیده شده است، شهردار وظیفه دارد مرمت بنا را نه در قالب بسته سرمایه گذاری بلکه با بودجه شهرداری آغاز نماید.
وی ضمن تقدیر از روسای کمیسیون های عمران و بودجه شورا در کددار نمودن اعتبار برای مرمت بناهای میراثی در تملک شهرداری اظهار کرد: به شهردار تکلیف شده که با توجه به اقلیم گیلان و کوتاهی فصل اجرای پروژه های عمرانی هرچه زودتر مرمت بنا را آغاز نماید و به هیچ وجه نیاز نداریم از سرمایه بخش خصوصی استفاده کنیم. کوتاهی شهردار در اجرای این ابلاغ شورا پذیرفتنی نیست. مضاف بر اینکه اخباری هم مبنی بر نشست ساختمان شنیده می شود.
شکریه تاکید کرد: این پروژه به هیچ وجه در طرح های مطالعاتی سازمان سرمایه گذاری گنجانده نشده و وقتی ردیف بودجه مصوب شورا دارد، انتظار داریم شهردار هرچه سریعتر دستور کتبی رئیس شورا را اجرایی نماید.
حال دو ماه از فصل اجرای پروژه های عمرانی گذشته و با وجود ابلاغ کتبی رئیس شورا، هنوز اقدام عملی برای مرمت بلدیه از مدیریت شهری شنیده نمی شود.
در خوشبینانه ترین حالت اگر هرچه سریعتر بخش اداری شهرداری از این عمارت تخلیه و مشاور مورد تایید سازمان میراث فرهنگی هم برای مرمت قرارداد منعقد شود، باز هم زمانی برای برگزاری آگهی مناقصه و قرارداد با پیمانکار خواهیم بود.
حالا باید دید، بنایی که طرح مطالعاتی آن یک بار توسط کمیته فنی میراث فرهنگی کشور(به دلیل کاربری رستوران داری و برداشتن سقف عمارت) رد شده بود، این بار می تواند با انجام اصلاحاتی به سرعت خود را برای یک احیای فرهنگی آماده نماید!

منبع: همشهری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *