اخبار

تلاش زنان برای شکستن فضای جنسیت/بازدید رئیس شورای شهر رشت از قدیمی ترین مدرسه دخترانه گیلان

به گزارش گیل مهر، صبح امروز رئیس شورای شهر رشت، از قدیمی ترین مدرسه دخترانه کشور، دبیرستان فروغ، در محله آفخرای رشت بازدید کرد.
این بازدید پس از انتشار سلسله گزارش هایی بود که در خبرگزاری مهر درباره وضعیت این مدرسه و لزوم مرمت قدیمی ترین مدرسه دخترانه منتشر شد و مسئولان را متوجه حفظ و نگهداری بنایی کرد که به سال ۱۲۸۴ خورشیدی احداث شده است.
امیر حسین علوی، ضمن ابراز خرسندی از تخصیص اعتبار برای مرمت قدیمی ترین مدرسه ای که در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت شده است، اظهار کرد: چنین بناهایی هویت تاریخی این شهر هستند و حفظ و نگهداری آن ها وظیفه تک تک مسئولان این شهر است.


وی ضمن تقدیر از اداره کل میراث فرهنگی گیلان برای مرمت این مدرسه تصریح کرد: احیا و تغییر کاربری چنین اثر ارزشمندی نیازمند همکاری همه متولیان فرهنگی و بویژه اداره کل آموزش و پرورش است.
در این دیدار، مدیر دبیرستان فروغ – که بعد از انقلاب به نام ۱۷ شهریور تغییر نام داد- گفت: سال ۱۳۸۸ در گوشه حیاط این دبیرستان بنای جدید ساخته شد و عملا ساختمان قدیمی فروغ در گوشه حیاط مدرسه هر روز مستهلک می شد.
مهین کرامتی ضمن تقدیر از مهری شیرمحمدی، خبرنگاری که در فروردین ماه ۱۳۹۵، وضعیت نامساعد این بنا را گزارش کرد، افزود: پس از این گزارش، مسئولان زیادی از جمله دکتر نوبخت از این بنا بازدید کردند و خوشبختانه از ابتدای سال جاری، تلاش ها برای مرمت فروغ سرعت بیشتری گرفت.
وی با بیان اینکه در زمان مرمت، مدرسه جدید نیز سختی های زیادی را متحمل شده است، تصریح کرد: انتظار می رفت مسئولان از حال مدرسه جدید و شرایط آن نیز می پرسیدند. متاسفانه کارگاه میراث فرهنگی در حیاط محصور نشده بود و تجهیزات کارگاه با توجه به مساحت اندک حیاط موجب شد دانش آموزان نتوانند از فضای حیاط برای زنگ ورزش و برنامه صبحگاهی استفاده نمایند. افزون بر آن ایجاد سرو صدای کارگاه و همچنین گرد و خاک ناشی از کار، شرایط بقرنجی برای دانش آموزان و معلمان ایجاد نمود.
کرامتی با بیان اینکه این دبیرستان هیات امنایی ۴۵۰دانش آموز دارد ، ابراز کرد: ماندگاری نام فروغ بخاطر دانش آموختگان مشهوری نظیر دکتر آذراندامی است که پرورش داده و انتظار داریم توجهات برای ارتقای سطح کیفی این مدرسه افزایش یابد.


در این دیدار مدیر مدرسه فروغ خواستار کمک های شورای شهر برای آسفالت مدرسه، نصب آبسردکن و تقدیر از دانش آموزان برتر این مدرسه شد.
در این دیدار مسئول بناهای میراثی شورای شهر رشت با اشاره به تاریخ ساخت بنای قدیمی فروغ اظهار کرد: این مدرسه از این جهت با ارزش است که سمبل تلاش زنان برای فراگیری آموزش های نوین بود.
مهری شیرمحمدی افزود: نخستین مدارس نوین توسط مستشاران بلژیکی به سال ۱۳۱۴ هجری قمری(۱۲۷۲ شمسی) در ایران ایجاد شد. و آنگونه که شادوران خمامی زاده گزارش داده است، نخستین مدرسه به سبک جدید در گیلان توسط فردی بنام «شیخ محمد حسن خان سیرجانی» معروف به «موسیو» ایجاد شد و یک کلاس فرانسه به سبک جدید بود. بعد از آن روس ها بفکر تاسیس مدرسه افتادند و به کمک موسیو، میرزا حبیب الله«گاسپاردین» که به زبان روسی تسلط داشت، استخدام کردند. به تدریج ارامنه، یونایها، روس ها و آمریکاییها نخستین مدارس نوین را در گیلان بوجود آورند.
وی افزود: ابتدا مدارس پسرانه در گیلان ایجاد شد و ۱۰سال طول کشید تا یک مدرسه ویژه دختران در یک خانه استیجاری تاسیس شود. و مدرسه شمسیه به سال ۱۳۲۷ قمری به همت شیخ علی طالقانی تاسیس شد ولی ۶سال بعد تعطیل گردید.
شیرمحمدی ابراز کرد: مدرسه فروغ در ابتدا بنام مهستی توسط موسیونرهای آمریکایی و با کمک های انجمن خیریه آمریکاییان به سال ۱۲۸۴ خورشیدی احداث شد. ابتدا تنها رشته خیاطی و کودکیاری آموزش می داد ولی به سال ۱۳۱۲ شمسی توانست امتیاز تاسیس دوره کامل متوسطه را دریافت نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *