اخبارسلامت

تونل ضدعفونی بصورت رایگان در پیاده راه رشت نصب شد

« ویروس کویید ۱۹ » هنوز قصد ندارد بار و بنه اش را برچیند. اما زندگی و فعالیت های اجتماعی گذشته، از سر گرفته شده است. کرونا باشد یا نه چاره ای برای کار و تلاش نیست. دوباره شهر به جنب و جوش افتاده ، اما این بار  سبک زندگی و کار اندکی تغییر یافته است.

اگرچه مراکز شهرها شلوغ و پرازدحام است، اما کمتر به قصد تفریح و پیاده روی و خرید های تفننی.

 چند روزپیش،  یک دستگاه« تونل ضدعفونی» در پیاده راه مرکزی رشت  ویژه عابران پیاده نصب شد. حالا شهروندانی که به این بخش پرازدحام شهر می روند، می توانند بصورت رایگان از «تونل ضدعفونی» عبور کرده و  با اطمینان  بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند.

اگرچه جانمایی این دستگاه با توجه به شرایط خاص مرکز شهر با همکاری مطلوب مدیریت منطقه ۲شهرداری رشت صورت گرفته ، اما تولید و نصب رایگان این دستگاه توسط یکی از مهندسان جوان شهر موجب شده، برخی از شهرداری های کشور از جمله شهرداری تهران نیز متقاضی این دستگاه برای مراکز پرتردد خود باشد.

مدیرعامل مجموعه هلدینگ آب کاسپین در گفتگو با گیل مهر، درباره عملکرد این دستگاه گفت: تکنیک کاربری این دستگاه  قبلا در صنایع کشاورزی، استخرهای آبزی پروری، واحدهای دامداری و استخرهای شنا ، بکارگیری می شد.  و ما توانستیم با توجه به شرایط خاص حاکم بر کشور، آن را بروز رسانی نماییم.

علی شگفت همچنین گفت: با شیوع ویروس کویید ۱۹، تیم تحقیق و توسعه شرکت، دست بکار شد تا محصولاتی ویژه ضدعفونی در اماکن عمومی طراحی کند. به نحوی که علاوه بر ایمن ماندن  و توسعه بهداشت فردی، به ضدعفونی کردن مکان های پرتردد نیز کمک نماید.

وی با اشاره به استفاده از «گاز ازن» در تونل مکانیزه ضدعفونی، توضیح داد: در زمان شیوع ویروس سارس و ابولا، استفاده از گاز ازن برای از بین بردن ویروس ها مورد استفاده قرار گرفت و سازمان بهداشت جهانی نیز با اثر گذاری ۹۹درصدی ازن در مقابله با ویروس را تایید نمود. از همان زمان این گاز برای ضدعفونی معابر عمومی و مکان های پرتردد در دنیا استفاده می شود.

بنابراین با آزمایش این گاز ، تونل مکانیزه ای طراحی شد به نحوی که با ورود افراد به داخل تونل و چرخش ۳۶۰درجه، سنسورهای خودکار حساس شده و نازل های افشانک  بصورت مه پاش ازن را  بر روی سطوح و البسه می ریزد. این ماده تا ۱۰دقیقه نیز عملکرد ضدعفونی دارد تا کوچکترین باکتری و ویروس باقی نماند.

علی شگفت اضافه کرد: این گاز بصورت مستقیم از اکسیژن موجود در هوا تولید می شود . با دوز مشخصی گاز محلول شده در مایع قابلیت بالای ضدعفونی پیدا می کند. پس از ریخته شدن مایع کف زمین و یا افراد، بعد از مدت کوتاهی تبدیل به اکسیژن می شود.

مدیرعامل مجموعه هلدینگ آب کاسپین،  با بیان اینکه این گاز اثرات مخرب زیست محیطی ندارد، یادآور شد: تونل های ضدعفونی کننده با استفاده از گاز ازن بدلیل کمترین آسیب نسبت به سایر ضدعفونی کننده ها بر پوست انسان و اجسام ، اثر تخریب پذیری بیشتری در ساختار میکروارگانیسم ها، عدم استفاده از مواد شمیایی و مصرفی دارد و به نوعی دوستدار محیط زیست بوده و برای ضدعفونی کردن اجسام و محیط پیشنهاد می شود.

علی شگفت با اشاره به مقرون به صرفه بودن این سیستم در صرفه جویی مواد ضدعفونی کننده و انرژی ابراز کرد: این مکانیزم برای مکان های پرتردد نظیر؛ پاساژها، فرودگاه ها، ایستگا های پرتردد وسایل حمل و نقل عمومی، باشگاه های ورزشی و … قابل استفاده است.

شگفت به نصب این تونل در برخی از مراکز عمومی دیگر شهرها اشاره نموده و یادآور شد: شهرداری تهران نیز برای تولید و نصب این دستگاه وارد مذاکره شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *