اخبارفرهنگ

 جایگاه ارزش‌ها در تحقیقات اجتماعی در انجمن مفاخر گیلان بررسی شد.

🖋گیل‌مهر- الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح امروز، یکشنبه ۲۰ آبان ماه با مدیریت استاد علی اکبر مرادیان گروسی و اجرای دکتر روشنک گل‌دوست در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
گل‌دوست ضمن خوش آمدگویی به مدعوین نشست و خواندن غزلی از حافظ، پیرامون موضوع جلسه گفت: پیشینیان ادیب ما مخصوصا شعرا، همواره ارزشهای اجتماعی را در آثارشان مد نظرقرار داده و به جایگاه ارزشمند آن پرداخته اند. مثلا شیج اجل سعدی شیرازی در کتاب ارزشمند بوستان معتقد است تا جایگاه ارزش ها در جامعه برقرار نباشد، ما امکان فراهم کردن مدینه ی فاضله را نداریم و یا در سیرالملوک شاهد این نکته ایم که جابه جایی ارزش های جامعه باعث نابودی پایه های آن حکومت خواهد شد. در ادامه استاد علی اکبر مرادیان گروسی به معرفی سخنران جلسه و آثار و پژوهش های ایشان در حوزه ی علوم اجتماعی پرداخت.
سپس، دکتر مجید حسینی نثار، صاحب امتیاز و مدیر مسئول دوفصلنامه ی تخصصی جستارهای اجتماعی، مدرس و پژوهشگر گیلانی، سخنان خود را با عنوان «جایگاه ارزش ها در تحقیقات اجتماعی» مطرح نمود.


حسینی نثار با طرح این سوال که آیا ما در تحقیقات علمی مجاز به دخالت دادن ارزشها هستیم یا خیر؟ گفت: چالشی که ما معمولا در پژوهش های علمی در دانشگاهها و مراکز علمی با آن مواجهیم این است که کارهای پژوهشی بدون توجه به مبانی درست و اصولی انجام می شود. پرسش دیگر آنکه ازکجا می توان به معتبر بودن پژوهش پی برد؟ مشکلات روش شناسی یکی از موارد رایج پژوهش های علمی‌ست که ممکن است یک مخاطب عادی قادر به تشخیص آن نباشد. وی در ادامه، ضمن تقسیم «شناخت» به پنج دسته ی۱- علم ۲- فلسفه ۳- دین ۴- ایدئولوژی ۵- معرفت عامیانه افزود: در هر دسته از این شناخت ها می توان از منظر هدف شناسی، روش ها، موضوعات و منشاء و امثال آن نگریسته و مطالعه شوند. پارادایم نیز مجموعه پیش فرض های فلسفی علم، مرکب از نظریات، مدل ها و روش هایی ست که به ما کمک می کند، یک موضوع تحقیقی را مورد بررسی قرار دهیم و در هر پارادیم سه جستار اصلی وجود دارد: هستی شناسی، معرفت شناسی و روش شناسی که محقق باید در فرایند تحقیق پاسخ مشخصی به آن دهد.


این مدرس دانشگاه همچنین ضمن تعریف مفاهیم مکتب و مکتب فکری و تفاوت میان آن ها،به تفضیل پیرامون جستارهای اصلی پارادایم صحبت نموده و در پاسخ به سوال اصلی این سخنرانی که در حیطه ی روش شناسی است، گفت: در رویکرد اثباتی معتقد به آن هستند که علم به لحاظ ارزشی خنثی است و ارزش ها هیچ جایگاهی درتحقیق ندارند مگر در انتخاب موضوع تحقیق. در رویکرد تفسیری، ارزش ها جزو اساسی زندگی است، ارزش های هیچ گروهی نادرست نیست بلکه متفاوت است. در رویکرد انتقادی اعتقاد بر آن است که محقق باید حتما جهت نفی نظام سلطه یک جهت ارزشی داشته باشد. حسینی نثار در انتها گفت: غیر ازاثبات گرایی که معتقد است علم فارغ از ارزش هاست، بقیه رویکردهای علوم اجتماعی همه به وجود و ورود ارزش ها در تحقیق اعتقاد دارند.
در پایان، نیز اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *