اخبارهنریادداشت

حکومت هایی که مخالف زنان اند

سروش علیزاده خبرنگار ایران
‍ گیل مهر – یادداشت
مجید پرکار رفیق قدیمی و البته بر عکس اسمش کارگردان تئاتر کم کاری است. کارهایی را که از مجید به یاد دارم و البته بازی هایش پس از سال ها هنوز در ذهنم باقی مانده است. مجید در ذهن من کارگردانی است کاربلد که چارچوب کارش را خوب می شناسد و البته خوب می فهمد.
نمایشنامه “خروس” نوشته محمد رحمانیان است که اگر اشتباه نکنم ، با کمک دوست عزیز داستان نویس من محمد آصف سلطان.زاده، نویسنده افغانستانی نوشته شده است.
نمایشنامه خروس کاری است که مرز جغرافیایی ندارد و در کل می تواند در جهان تحت ظلم شکل بگیرد. اما افغانستان و طالبان دستمایه آن زمان نمایشنامه قرار گرفته است. افغانستان تحت ظلم طالبان تنها کشوری است که خبرنگاران برای رصد و گزارش کسوف به آن جا نمی روند…. و البته پیوند ماه جان با خروس که دستمایه خبری بود که وزیر فرهنگ طالبان پخش صدای زن از رادیو و همچنین نگهداری خروس توسط زنان بی شوهر و تازه عروس ها را ممنوع کرده بود.
نمایشنامه خروس داستان تحول است نه تحول رژیم متحجر و دشمن مردم که جغرافیا ندارد و البته خروس نشانه مردانگی و نریت در حکومت هایی است که دشمن زنان هستند و نیمی از جامعه را سرکوب می کنند. بلکه داستان تحول شهنواز محتسب طالبانی است که در پروسه داستان متحول می شود.
بی صبرانه منتظر دعوت مجید پرکار و تماشای نمایش با بازی بازیگرانی هستم که نسبتا با نحوه بازی کردن شان هستم. من تمرین های کار را ندیده ام اما با توجه به نمایشنامه و شناخت از مجیدپرکار و جدا از بحث حمایت از تئاتر پیش بینی من به عنوان یک منتقد ادبی و هنری که سالهاست می نویسم تماشای یک کار خوب باید باشد. از همه دعوت می کنم به تماشای این کار بنشینند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *