اخبارهنر

دبیر یونیمای ایران: عروسک عمونوروز به جهان معرفی می شود/ اجرای موسیقی عروسکی

 دبیر یونیمای ایران با بیان اینکه امسال زنگ عروسک نواخته می شود، معرفی عروسک عمونوروز به جهان را از برنامه های یونیمای جهانی یاد کرد.

به گزارش گیل مهر، اردشیر صالح پور عصر دوشنبه در جلسه راهکارهای پیشرفت نمایش عروسکی در ساری با بیان اینکه یونیما یک ان جی او فرهنگی برای عروسک و دوستداران نمایش عروسکی در سراسر جهان است گفت: اتفاق خوبی که در یونیمای جهان انجام شد اینکه روز ۲۱ مارس مصادف با اولین روز جشن ملی نوروز بنابر پیشنهاد اساتید تئاتر عروسکی، روز نمایش عروسکی نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه درصدد هستیم تا عروسک عمو نوروز را به جهان معرفی کنیم اظهار داشت: در ابعاد جهانی یونیما، دارای دو کرسی هستیم و مصوبه یونیما دارای مصوبه ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی است.

صالح پور با اشاره به راه اندازی دفتر یونیما در اصفهان، خواهان راه اندازی دفتر یونیما در مازندران شد و گفت: تبدیل عروسکهای محلی به ملی و ملی به بین المللی از برنامه ها است و باید عروسک های محلی را شناسایی کنیم و گسترش دهیم.

وی به قابلیت های مازندران در زمینه عروسک های محلی اشاره و اضافه کرد: در آخرین جشنواره بین المللی عروسکی دو عروسک محلی «شعبانعلی» و «ماه جان» از مازندران شناسایی و معرفی شده است.

وی مبارک را نماد عروسکی ایران یاد کرد و گفت: عروسک مبارک در شکل بزرگ مقیاس تولید و رونمایی شد و بنا داریم برای هر استانی عروسکی که شناخته شده و برند باشد مانند لیلی کهکیلویه و بویراحمد را شناسایی و در مقیاس بزرگ تولید کند.

دبیر یونیمای ایران به اجرای «اپرنت» یا موسیقی عروسکی اشاره کرد و گفت: با توجه به منظومه های محلی مازندران مانند امیر و گوهر، اپرنت عروسکی در مازندران با حضور بازیگران و خواننده های بومی برپا شود و این اجرا پایگاه خوبی را برای تئاتر عروسکی استان ایجاد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *