اخبار

در انجمن مفاخر مطرح شد: هر ۳ثانیه یک نفر در جهان مبتلا به آلزایمر میشود

گیل مهر-الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح امروز، یکشنبه ۶ آبان ماه با اجرای دکتر روشنک گلدوست، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
گلدوست ضمن خوش آمدگویی به مدعوین نشست و خواندن غزلی از حافظ، پیرامون جایگاه و اهمیت حضور مفاهیم اخلاقی و اجتماعی موجود در اشعار شاعران بزرگ‌ ایران صحبت نموده و به معرفی سخنران برنامه پرداخت.
سپس، زهرا سیاوش آبکنار، کارشناس ارشد پرستاری، شاعر و منتقد گیلانی سخنان خود را با عنوان «بیماران آلزایمری را دریابیم و‌ از خزان عمر جلوگیری کنیم » مطرح نمود.


سیاوش آبکنار با این مقدمه که از سال ۲۰۱۷، روز ۲۱سپتامبر برابر با ۲۰ شهریور روز جهانی آلزایمر نام گرفته، گفت: بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی‌است که در عمیق‌ترین بخش مغز به نام هیپوکامپ یا اسبَک ظاهر شده و به تدریج، توانایی ذهنی انسان را تحلیل می‌برد که به آن خردفرسودگی هم می‌گویند‌. دلیل آن نیز کوچک شدن بافت نرم مغز است که از ۶۵ سالگی آغاز می‌شود.
وی ضمن تعریف و‌ تفسیر پاتولوژی بخش مغز گفت: این بیماری، سلول های خاکستری مغز را درگیر کرده و سیناپس های عصبی آن را از بین می‌برد و متاسفانه بیماری‌است که علاجی ندارد.


این کارشناس با اشاره به آمارهای جدید پزشکی خاطرنشان نمود: آمارها نشان از آن دارد که ۲۶.۶ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۶ به آلزایمر مبتلا شده‌اند و نیز پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۵۰ میلادی از هر ۸۵ نفر، یکی با این بیماری درگیر باشد. متاسفانه آمارها حاکی از آن است که هر ۳ ثانیه، یک نفر در جهان به آلزایمر دچار می‌شود.
این کارشناس در ادامه به هزینه‌های بالای مراقبت از این بیماران پرداخت و افزود: معمولا آلزایمری‌ها با بیماری‌های دیگری نیز دست به گریبانند که هر کدام هزینه و مشکلات خود را دارد. به طور معمول ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان در سال هزینه‌ی نگهداری از این افراد است که شامل چکاب‌ها،آزمایش‌‌ها، دارو، عینک، سمعک، ویلچر، عصا، تخت مناسب، وسایل بهداشتی و‌ امثال آن است.
سیاوش آبکنار، علائم آلزایمر را، توهم بینایی و شنوایی، هذیان‌گویی، رها کردن جملات ناتمام، اختلال حافظه، سوظن، پرخاشگری، اختلال در شناسایی افراد و مانند آن معرفی و شعار سازمان بهداشت جهانی را یادآوری نمود: « زمانی برای تلف کردن نداریم، زیرا مرگ ۵ تا ۱۰ پس از شروع آلزایمر اتفاق می‌افتد».


این کارشناس ضمن تشریح علائم و پیش آگاهی‌های این بیماری خاطرنشان نمود: در مرحله‌ای که فرد آلزایمری دچار اختلالات شدید حافظه و اختلال حرکتی است، دیگر نباید لحظه‌ای تنها بماند، گوشه‌گیری، افسردگی و پرفشاری خون که ممکن است سکته یا خونریزی مغزی را به دنبال داشته باشد، از عوارض این بیماری است. بنابراین مراقبت از آن‌ها در دو‌ بعد جسمی و عاطفی معنا می‌شود.
وی پیرمغزی را نمونه‌ی کامل آلزایمر دانست و به این مهم پرداخت که مراقبان این افراد باید خود را با پیش‌رونده بودن این بیماری تطبیق دهند و الگوی مراقبتی واحدی پیش گیرند. با توجه به اختلال در حافظه‌ی نزدیک و فعال بودن نسبی حافظه‌ی دور این افراد، با بخش خاطرات و حافظه‌ی فعال، آن‌ها را سرگرم کنند.
سیاوش آبکنار، ایمن سازی منازل‌افراد آلزایمری، عدم تغییرات بزرگ در دکوراسیون آن، در دسترس بودن شماره های پزشکی و اورژانس برای دسترسی سریع مراقبان این افراد را لازم و ضروری دانست و‌ گفت: طبق نظر پزشکان و‌ پژوهشگران این حوزه، ورزش‌هایی چون یوگا، تنیس ، پیاده‌روی، به چالش کشیدن مغز و فکر کردن، حل جدول، کارهای خلاف عادت و امثال آن در پیشگیری و یا کاهش پیشروی این بیماری در شروع آن موثر است.
در پایان، نیز اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *