اخبار

در انجمن مفاخر گیلان مطرح شد؛ هر جا تعصب بمیرد، اخلاق زاده می‌شود/نیاز به نوآوری اندیشه در عصر حاضر

گیل‌مهر- الهام کیانپور

جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه با مدیریت دکتر ابراهیم صفری، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.

صفری ضمن خوش آمدگویی به مدعوین نشست، به معرفی سخنران جلسه  و فعالیت‌های هنری وی اشاره کرد.

سپس، احسان غلامی دیلمی،فعال هنری و سینمایی، سخنان خود را با محوریت «پیدایش رنسانس در قرن چهاردهم»  عنوان نمود.

غلامی دیلمی با این مقدمه که رنسانس یا دوره‌ی نوزایی، جنبش فرهنگیِ مهمی بود که آغازگر دورانی از انقلاب علمی، اصلاحات مذهبی و پیشرفت هنری در اروپا شد، این دوران را دوران‌ گذار بین سده‌های میانه (قرون وسطی) و دوران جدید معرفی نمود و افزود: رنسانس در سال‌های ۱۳۰۰ میلادی از ایتالیا آغاز شد و در طول سه قرن درسراسر اروپا انتشار یافت.

وی با اشاره به این مهم که  به‌ندرت در دوره‌ای چنین کوتاه ازنظر تاریخی، رخدادهای گوناگونی به وقوع می‌پیوندد، افزود: جهان امروزی، نتیجه‌ی همین فعالیت‌هاست، زیرا رنسانس پایه‌های اقتصادی، سیاسی، هنری و علمی تمدن‌های کنونیِ غرب را بنا نهاد.

این سخنران، انسان‌گرایان و فرهنگ این قرن را، یکی از مهم ترین دوران ها از لحاظ کنکاش‌های تاریخی معرفی نمود و در ادامه‌ گفت:  در سراسر اروپا و خاورمیانه، محققین قفسه‌های غبار گرفته صومعه ها و ساختمان‌های عمومی قدیمی را جستجو کرده و گنج هایی در آنها یافتند که طلا و نقره نبود، بلکه دست نوشته‌های یونانی و رومی بود و این‌گونه، نوشته‌های باقی مانده از نویسندگان کلاسیک از جمله افلاطون، سیسرو، سوفوکل و پلوتارک به دوران رنسانس رسید. گردآورندگان این دست نوشته ها، برای نگهداری مجموعه‌ی رو به افزایش‌شان، کتابخانه هایی ایجاد کردند. این کتابخانه‌ها، کسانی را که به شناخت  اندیشه ها و هنر باستانی علاقه داشتند به خود جلب می ‌کرد‌. این شناخت، سبب شکل گیری رنسانس شد.

وی با اشاره به این که ، مطالعه‌ی آثار کلاسیک در دوران رنسانس، دانش نو نامیده می شد، تاکید کرد: در آن زمان، ضمن احیای علاقه به نوشته های دانش نو کلاسیک، به ارزش فردی نیز توجه شد. این گرایش انسانگرایی نام گرفت، زیرا طرفداران آن به جای موضوع روحانی و الهی بیش از هر چیز مسائل انسانی را در نظر می گرفتند.

غلامی دیلمی ضمن پرداختن به مبحث انسان‌گرایی، گسترش صنعت چاپ را انقلاب بزرگی در جهت  دسترسی به کتاب‌ها معرفی کرد و گفت: این صنعت سرعت دانش کلاسیک و اندیشه‌های انسان گرایی را به‌طور چشمگیری افزایش داد.

وی در پایان گفت: ما امروز نیز نیاز به رنسانس داریم، باید همیشه به نوآوری ها و اندیشه ها فرصت بروز داد، چرا که هرجا که تعصب بمیرد، اخلاق زاده می‌شود.

در پایان نشست، اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

 

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با سلام
    موضوع بسیار جالب بود
    اما انتظار داشتم از تاثیر رنسانس بر فرهنگ ایران و بخصوص رشت
    نیز نوشته شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *