اخبارفرهنگ

در انجمن مفاخر گیلان مطرح شد: امروز، حال فرهنگ خوب نیست

گیل‌مهر- الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، امروز یکشنبه ۹ دی‌ماه، با مدیریت دکتر ابراهیم صفری، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
صفری، ضمن خوش آمدگویی به مدعوین نشست، درباره‌ی اخبار و برنامه‌های فرهنگی پیش‌رو به مناسبت روز رشت گزارش کوتاهی داد و پیرامون موضوع نشست گفت: مفاخر، سرمایه‌ها و ذخائر معنوی هر کشورند، معرفی هر یک به جامعه، نوعی الگوسازی و مفاخرپروری است.
وی در ادامه، ضمن معرفی سخنران جلسه به آثار، تالیفات و فعالیت‌های فرهنگی وی اشاره کرد.
سپس، دکتر کاظم فلاحی، مسئول امور پژوهشی اداره‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی استان گیلان، سخنان خود را با محوریت «مفاخر پژوهی» عنوان نمود.
دکتر فلاحی با این مقدمه که امروزه، بحث مفاخر پژوهی از میدان اندیشه فراتر رفته و‌ توسط ارگان‌ها و سازمان‌ها پیگیری می‌شود، گفت: تاریخ ایران به دلیل قدمت، مملو از علما، دانشمندان، حکما و‌ اندیشمندانی است که مورد توجه قرار گرفته‌اند، چه بسیار افرادی را که در دوره‌ای در صدر نشاندیم و در دوره های بعد در قعر از آن‌ها یاد کردیم.
وی با اشاره به این‌که در صد سال اخیر در حوزه‌ی شناخت مفاخر، قدم های بسیاری برداشته شده است، گفت: با توجه به این مهم که همگی ما وامدار مفاخر استانی و کشوری خود هستیم، در سال‌های پس از انقلاب، تلاش‌هایی در حوزه‌ی دولتی و‌غیر دولتی انجام گرفته است.
فلاحی، داشتن آگاهی، نسبت به هرم مفاخر را مهم دانست و‌ گفت: قاعده‌ی این هرم را فرهیختگان و سپس به ترتیب: نخبگان، مشاهیر، چهره‌های ماندگار و در نوک هرم مفاخر هر جامعه‌ای تشکیل می‌دهند.
این پژوهشگر، ضمن پرداختن به حوزه‌ی معنایی این هرم خاطرنشان نمود : کسی که در جایگاه نخبه است، عملا عنوان مشاهیر ندارد، اما کسی که در جایگاه مشاهیر است، می‌تواند نخبه و فرهیخته باشد.
وی در ادامه ضمن بیان این‌که نظام ارزشی و ایدئولوژیک به عنوان ملاک‌های ارزشی، ما را در انتخاب و تعریف آن‌ها پیش می‌برد، به مراکزی مفاخرپرور اشاره نمود که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: حوزه‌ی مراکز و سازمان‌ها: سازمان استعدادهای درخشان«سمپاد» ( سال تاسیس: ۱۳۶۷)، بنیاد ملی نخبگان(۱۳۸۲)، ستاد چهره‌های ماندگار(۱۳۷۹)، موسسات میراث مکتوب(۱۳۷۲)، بنیاد ایران‌شناسی(۱۳۷۶)، بنیاد تاریخ پژوهی(۱۳۸۲) و دایره المعارف بزرگ اسلامی(۱۳۶۲) و در حوزه‌ی سمینارها: بنیاد ملاصدرا(۱۳۷۳) و بنیاد بوعلی سینا(۱۳۸۳) و وزارت‌خانه‌هایی چون: سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جشنواره‌هایی چون: خوارزمی(۱۳۶۶) ، فارابی(۱۳۸۶) و جایزه های ادبی، هنری و علمی چون: جایزه جلال آل احمد، پروین اعتصامی، شهید چمران و مانند آن.


فلاحی با بیان این‌که نقشه‌ی جامع علمی کشور، بحث مفاخر پژوهی را در جایگاه مهمی قرار داده است، افزود: در سال ۱۳۹۰ سند جامع علمی کشور تصویب شد و به عنوان فراگیرترین سند، هدف ایجاد هم‌افزایی و هم‌سویی بین مراکز مرتبط با مفاخر پروری را دنبال می‌کند.
وی در ادامه، ضمن پرداختن به تاریخچه‌ی بحث مفاخر از سال ۱۳۰۱ تا پس از انقلاب گفت: در سال ۱۳۶۵ انجمن آثار ملی به انجمن مفاخر و آثار فرهنگی تغییرنام یافت و نشست‌ها، سخنران‌ها و‌ برنامه‌هایی با محوریت فرهنگ سازی برای تصویب و‌ نهادینه کردن این تفکر انجام شد.
این مقام مسوول با طرح این سوال که مفاخر پژوهی یا مفاخر پروری در حوزه‌ی هویت و‌ انسجام و توسعه‌ی ملی چه تاثیری خواهد داشت؟ افزود: امروز عصر فرهنگ‌های متکسر است و هر روزه با هجوم نرم‌افزارهای جدید ‌و‌ اِلمان‌های بیگانه‌ای که روز به روز پررنگ تر می‌شوند، مواجه‌ایم و این بسیار باعث نگرانی است.
وی با بیان این مهم که ما برای جلوگیری از فرار نخبگان و حتی مردم عادی از کشور، باید راهکارهای جدی و موثری بیاندیشیم، افزود: در حوزه‌ی مفاخر فرهنگی، بیشترین تاثیرگذاری عوامل هویت ما توسط دکترناصر فکوهی تصویر شده‌ که می‌توان به: شناسایی نمودهای ما، شیوه‌های عادت، مالکیت فکری، قومیت‌های ما، انتخابهای شخصی و اجتماعی، معیارهای انتخاب‌های ما، خلاقیت، باورها و‌ارزش‌ها، پسماندهای فرهنگی ما و‌ امثال آن اشاره نمود.
وی سه عنصر تربیت، سیاست و محیط را در بحث مفاخرپروری مهم دانست و گفت: امروز حال فرهنگ خوب نیست و‌ باید هر چه سریع‌تر به فکر درمان آن بود.
این مقام مسئول ضمن ابراز نگرانی نسبت به مصادره‌های فرهنگی گفت: ما اگر بتوانیم پیشینه، دیرینه و‌ پشتوانه‌ی خود را در تاریخ بشناسیم، آثار مکتوب و غیر مکتوب‌مان را پیدا کنیم، مناسبات فرهنگی که توانایی تاب‌آوری را در ما ایجاد نماید، نقد کنیم و اگر بتوانیم به تعاملی فرهنگی به دور از غالب و‌مغلوب، دست یابیم، کار بزرگی انجام‌ داده‌ایم.
فلاحی در پایان تاکید کرد: اگر بتوانیم دانشگاه‌ها، مراکز و حوزه‌های علمی و فرهنگی، فرزانگان، اندیشمندان و بزرگان علمی، هنری و فرهنگی مان را قدر بدانیم، بی‌شک گام‌های بلندی برداشته‌ایم.
در پایان، اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *