اخبارتاریخ

در انجمن مفاخر گیلان مطرح شد: انتقاد از تاخیر راه اندازی خانه مشروطه/توان و انگیزه مجموعه داران بیش از سازمان های دولتی است

گیل‌مهر-الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۲۵ آذرماه با مدیریت دکتر ابراهیم صفری، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
صفری ضمن خوش‌آمدگویی به مدعوین نشست، پیرامون برگزاری برنامه‌ و رویدادهای فرهنگی هفته، گزارش کوتاهی داده و در ادامه، ضمن تبریک به مناسبت روز پژوهش گفت: پژوهشگران پرسه‌ای با حرکت کنار داده ها و دست بردن در آن‌ها، تنها داده سازی می‌کنند، در حالی‌که پژوهشگران عرصه‌ای، سایه به سایه‌ی داده‌ها حرکت می‌کنند و با حضور در محتوا، پژوهش‌های محتوایی و ارزشمندی را ارائه می‌دهند.
وی در ادامه، سخنران این جلسه را یک پژوهشگر عرصه‌ای خواند که سال‌هاست با علاقه، جدیت و پژوهش به جمع‌آوری اسناد تاریخی پرداخته و‌ نمایشگاه‌های بسیاری نیز در این حوزه برگزار نموده است.
سپس، حسن اکبری، مجموعه‌دار و پژوهشگر، سخنان خود را با محوریت «نقش اسناد مجموعه‌داران در هویت‌های محلی» مطرح نمود.
اکبری در ابتدا، مجموعه‌داری را جمع کردن اشیا به صورت همگون به مرور زمان و با نظم و‌ ترتیب خاص تعریف کرد و‌ گفت: مجموعه‌داری در کشور ما مانند جاده‌ای یک‌طرفه و‌ هزینه بردار است، در حالی‌که در کشورهای پیشرفته، به عنوان یک صنعت تعریف می‌شود.


وی با اشاره به این که اشیایی که به مرور زمان جمع می‌شوند، تاریخچه‌ای را جهت پژوهش فراهم می‌آورند، افزود: به عنوان مثال سکه‌هایی که از قرن سوم تا دوره‌ی قاجار در گیلان، جمع آوری کرده‌ام، در کنار هم، اطلاعات تاریخی بسیاری را نشان می‌دهند و در واقع هر سکه به مثابه‌ی یک کتاب تاریخی عمل می‌کند.
این مجموعه دار اسناد تاریخی، با بیان آن‌ که استفاده‌ی پژوهشی و علمی از اسناد و‌ آثار، تاریخی‌است که به ارزشمند بودن آن‌ها کمک می‌کند، خاطرنشان نمود: مهم‌ترین هدف مجموعه‌دار، استفاده‌ی علمی و استقبال پژوهشگران از آن آثار برای انجام تحقیق‌های تاریخی است.
این پژوهشگر ضمن ابراز نگرانی از این که کشورهای همسایه، هجمه‌ای برای خرید تاریخ جعلی ایجاد کرده‌اند و تلاش دارند مفاخر، اسناد، اشیا و تاریخ ما را به نام خود ثبت کنند، تاکید کرد: جمع آوری اسناد و اشیای تاریخی برای مجموعه‌دار، منفعت مالی ندارد، بلکه هزینه‌بردار است، اما امید به نگاهداشتن این آثار تاریخی در کشور، برای نسل آینده، همواره، ما را در این مسیر حفظ می‌کند تا مبادا نسل‌های بعد در آینده، مجبور شوند برای دیدن اسناد و اشیای تاریخی کشورشان، به قطر و امارات و امثال آن سفر کنند، متاسفانه سازمان میراث فرهنگی، چشم بر واقعیت بسته و بازار سیاه اسناد تاریخی داغ است.
این مجموعه‌دار در ادامه ضمن نشان دادن اسناد تاریخی مانند: اسناد مکاتبات مشروطه‌خواهان در بحبوحه‌ی مشروطه و زمان فتح تهران بین آقا فتح‌الله اکبر، محتشم‌الملک، میرزا کریم‌خان رشتی و مانند آن، پیرامون آن صحبت نموده و نوید انتشار آن‌ها را در قالب کتاب به علاقمندان داد.


اکبری همچنین به برگه‌های رسمی گیلان و طوالش که در منزل محتشم‌الملک در تهران به دست آمده بود، اشاره نمود و ضمن نشان دادن اعلان‌های نفیس از دوره‌ی ناصرالدین‌شاه قاجار تا رضاشاه، بخش هایی از آن را برای حاضران خواند.
وی در ادامه، مشروطه‌ی گیلان را مغفول خواند و گفت: شاید چون ما احمد کسروی نداشتیم، این‌گونه در این حوزه مهجور ماندیم. گیلان در قلب مشروطه قرار داشت، اما در گذشته، تاریخ مشروطه به بختیاری‌ها و آذربایجانی‌ها اهدا شد و متاسفانه به طور کامل گیلان در این بخش حذف شد.
اکبری ضمن نشان دادن عکسی از فتحِ تهران به دست گیلانیان، آن را مهم‌ترین مدرک حضور موثر گیلانیان نام برد و‌ به نقش سردار محی درعرصه مشروطیت و دیگر گیلانیان اشاره نمود.
این پژوهشگر با بیان اینکه تبریز، دو خانه‌ی مشروطه دارد، اما گیلان به تازگی در فکر ایجاد آن افتاده‌ است، تاکید کرد: در ایجاد خانه‌ی مشروطه در گیلان، ظرفیت، شور و توان مجموعه‌داران بیشتر از سازمان‌های خسته‌ای است که برای این منظور وارد عمل شده‌اند.
اکبری ضمن پرداختن به اسناد جنبش جنگل و صحبت پیرامون آن، هدف خود را از جمع‌آوری سکه و اسناد تاریخی، علاوه بر لذت شخصی، عشق و علاقه به گیلان عنوان کرد و‌‌ گفت: امیدوارم در آینده‌ای نزدیک، شاهد فراهم آمدن مکان مناسب و موزه‌ی مشروطه برای اسناد تاریخی این حوزه باشیم.
در پایان، اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *