یادداشت

در خانه می مانیم و دوباره سبز می شویم

 گیل مهر- مهری شیرمحمدی

هرسال در هفته منتهی به سال جدید مادربزرگ ۷نوع دانه حبوبات و غلات را در آب می خیساند تا سفره ای را که برای نوروز می گسترد، سبزتر جلوه گری نماید.  و من عاشق این سبزه ها بودم. دانه های ماش و عدس با موهای مجعدش. و گندم و جو و ذرت که ایستاده قد می کشند.  و نخود و باقلا با برگ های کوچکش.  با پایان تعطیلات نوروز، مادربزرگ سبزه های سالم مانده را در باغچه حیاط می کاشت تا جان گرفتن  و قد کشیدنشان را بیشتر شاهد باشد.

اسفند ماه امسال  اما، چاره نداریم تا در خانه بمانیم و دانه های  دلمان را زیر خاک سرد و غم گرفته ی این سرزمین پنهان می کنیم تا «امید» دوباره بر سفره زندگی مان  سبز شود.

اگر موقع تحویل سال، نمی توانیم دسته جمعی دور سفره مادربزرگ بنشینیم، ولی دل خوش به آنیم که هنوز خورشید زندگی بما لبخند می زند.

در خانه می مانیم  و اگر بذری نداریم که بکاریم، خوشه های تجربه سال هایی که از خداوند عمر گرفته ایم، در آب حیات می خیسانیم تا فرزندانمان، جوانه زدن را، زاده شدن را و رویش دوباره ی زندگی را بیاموزند. و از پس سالهای زندگی ما بیاموزند که دنیا همواره زیر و زبر بوده است.

از پشت پنجره آپارتمان های دلگیر، آمدن دوباره بهار را انتظار می کشیم و چشم براه تلالو گرم خورشید می نشینیم  و قد کشیدن جوانه های زندگی را به نظاره می نشینیم و موقع تحویل سال از ته دل برای پزشکان و پرستارانی که در بیمارستان ها از جان خود مایه گذاشته اند، دعا می کنیم.

از پشت پنجره، منتظر آمدن بهار می شویم ،  دیدن شکوفه های آلوچه باغچه حیاط، از پشت حصارهای قرنطینه هم لذت بخش است. و گوش به صدای حاج فیروزهایی می سپاریم که این روزها از کسادی بازار عید، به کوچه های دلگیر و ماتم زده پناه آورده اند. اگرچه در این روزها- که ممکن است خانواده هایی عزادار از دست دادن عزیزانشان باشند- اما در خانه می مانیم تا به تداوم این سوگ دامن نزنیم و شاهد به آتش رفتن  سیاووشان دیگر نباشیم.

در خانه می مانیم تا زندگی بیش از این برای پرستاران و پزشکان بیش از این تلخ نگردد و خستگی و غم از دست دادن همکارانشان را بیش از این پشت ماسک هایشان پنهان نسازند.

در خانه می مانیم و بهار را به تمام سختی هایش به انتظار می نشینیم. در خانه می مانیم و دوباره سبز می شویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *