اخبارچهره ها و یادبودهاکتابهنر

«در راه که می آمدی سحر را ندیدی! »

به گزارش گیل مهر،«این گوشه جهان همیشه یک جزیره سرگردان بوده» گویا مردمان و ساربانش سرگردان بوده و در یک جزیره سرگردان سرنوشت و تقدیر تاریخی خود را بازتولید و تکرار می کنند.
تکراری که با شکست مشروطه آغاز شد و با کودتای ۲۸مرداد ۱۳۳۲ ادامه یافت. کشوری که نتوانست در این کش و قوس مدام، قبای تجدد را به درستی و کامل بپوشد و جنگ میان سنت و مدرنیته روزنه ای شد برای تداوم استعمار خارجی و استبداد داخلی و تا امروز که خرس بزرگ پنجه در این خاک غنی افکنده است.
هفتمین سالی است که سیمین دانشور، پنجه در نقاب خاک کشیده ، بانوی قصه های ایران که هم نشینی اش با سر پرشور جلال آل احمد بر داستان هایش تاثیر گذاشت. نمی دانم اگر اکنون سیمن زنده بود، برای تداوم این سرگردنی و حیرانی کدام رمان را بعد از «جزیره سرگردانی»، «کوه سرگردان» و «ساربان سرگردان» به رشته تحریر درمی آورد؟!
دانشور در واقع اولین زنی است که داستان نویس بودن را به صورت حرفه‌ای پیش گرفت. آن هم در دوره‌ای که حضور زن به عنوان نویسنده خرق عادت بود.
شاهکار سیمین، رمان «سووشون» است که دو تن از شخصیت های زندگی وی یعنی پدرش احیاءالسلطنه در قالب دکتر عبدالله و یوسف در نقش جلال (همسرش) نمود می یابد.
«سووشون، اگر چه نماد اسطوره ای است از جنگ و جدال با نیک و بد که در نهایت شاهزاده نیک روان کشته می شود، اما سمبلی است از تکرار سرنوشت تلخ برای این سرزمین.
اگرچه زری در رمان سووشون امید را با بریدن گیسوانش به درخت سیاووشان گره میزند؛ اما تا کی باید گریه کرد و منتظر رویش درختان در کویر بود و زمزمه کرد: «گریه نکن خواهرم. در خانه ات درختی خواهد رویید و درختهایی در شهرت و بسیار درختان در سرزمینت و باد پیغام هر درختی را به درخت دیگر خواهد رسانید و درختها از باد خواهند پرسید: در راه که می آمدی سحر را ندیدی!»
گیل مهر به یاد هفتمین سال فقدان بانوی قصه ها، دانلود رایگان برخی از کتاب های سیمین دانشور را ارایه می دهد. جهت دانلود به کانال تلگرامی گیل مهر مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *