اخبارتاریخیادداشت

در سالروز آغاز جنبش جنگل؛ آرمان های میرزا کوچک جنگلی را بپرورانیم

 گیل مهر – مهری شیرمحمدی

۲۰مرداد سالروز آغاز جنبش جنگل به رهبری میرزا کوچک جنگلی است اما این روز مهم توسط متولیان فرهنگی پاس داده نمی شود.

بیستم مرداد ماه بود، سال ۱۲۹۴ خورشید. در سکوت رودی که آرام از بندر «پیله بازار» بسمت تالاب انزلی می رفت، قایقی ۷نفر مسلح را با خود دور می کرد.

به روایت محمد علی گیلک(یکی از مبارزان جنبش جنگل)، این ۷تن مسلح؛ میرزا کوچک ، دکتر حشمت طالقانی، یک نفر تفنگ ساز و چهار نفر دیگر از فداییان گیلان بودند که بدور از چشم نیروهای دولتی بسمت جنگل های تولم می رفتند. موقعیت توتستانهای تولم برای مخفی شدن از قبل بررسی شده بود.

در محدوده تولم و نزدیک به روستای«شیخ محله»، به جنگل انبوهی رسیدند که در دل آن یک نفر ذغالی بنام «همت»کلبه محقری داشت. نامبردگان این نام را به فال نیک گرفته و  در همان جا عهد کردند که تا حصول موفقیت موی سر و صورت خویشتن را اصلاح ننمایند.
آغاز مبارزه ی مسلحانه میرزا کوچک جنگلی، تداوم اجرای مجلس مشروطه ای بود که شکست خورده بود. به تصریح مورخان در چنین روزی زمینه ی تشکیل اولین جمهوری با شکل گیری هیات اتحاد اسلام شکل گرفت.

به اعتقاد نگارنده، ۲۰مرداد بعنوان آغاز یک حرکت اصلاحی می باید بیش از سالروز شهادت میرزا کوچک جنگلی برای گیلانیان مهم بوده و برای آن مراسم پاسداشت برگزار نمایند. زیرا، ۱۱آذر پایان یک آغاز بود. پایان یخ زدن آرمان های دوباره مجاهدانی بود که ایجاد حکومت مبتنی بر قانون و مجلس برآمده از مردم را بعد از شکست مشروطه می جستند.

 ۲۰مرداد رویش دوباره یک اندیشه بود و می تواند رویش دوباره باشد.

هرساله سالروز شهادت «میرزا کوچک خان جنگلی» و یخ زدن آرمان های قانون خواهی، مجلس برآمده از مردم، تعلیم و تربیت همگانی، عدالت خواهی، کوتاه کردن دست اجنبی و … با برگزاری همایش های دولتی و غیردولتی پاس داشته می شود. ولی سالروز آغاز جنبش جنگل- که آغاز یک حرکت دوباره برای اصلاح امور کشور بود، در یاد متولیان فرهنگی نمی ماند!

اگرچه ۲۰مرداد سال ۱۳۹۶ یک مراسم کوچک بر سرمزار میرزا کوچک جنگلی در گورستان سلیمانداراب برگزار شد ولی از سوی «مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان»( که یک تشکیلات فرهنگی غیر دولتی است) فراخوان شده بود و البته باز هم جای مسئولان خالی بود.

اگرچه، به تصریح بسیاری از مورخان، جنبش جنگل تداوم حرکت مشروطه خواهی ایرانیان بود، ولی گویا سالروز آغاز این جنبش، در خاطره گیلانیان محو شده است.

در سالروز آغاز جنبش جنگل، علل و عوامل شکست مشروطه بررسی نمی شود؟! و کسی نمی پرسد چطور شد که میرزایی که در مدرسه صالحیه رشت درس حوزی می خواند، در قشون فاتحان مشروطه چه می کرد و هم او پس از شکست مشروطه وقتی وی را از آمدن به گیلان منع کرده و به نوعی در تهران تبعید بود، تبدیل شد به جوانی اتو کشیده و مشروطه خواه و سرخورده و تبعیدی. اول با تغییر قیافه به مازندران رفت تا شرایط آغاز یک مبارزه مسلحانه را بررسی کند. با مقبول نیفتادن شرایط، مخفیانه این بار به زادگاهش آمد و با حمایت های مادی و معنوی تاجر بزرگی همچون «حاج احمد کسمایی» این بار بذر آزادی خواهی و  حاکمیت قانون و مبارزه با استبداد و استعمار را با خود به جنگل های تولم برد.

بیاییم سالروز آغاز جنبش جنگل را پاس بداریم و برای یخ زدن جوانه ای که میرزا پروراند، ذکر مصیبت نخوانیم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *