اخبارتاریخ

 در سالروز صدور فرمان مشروطه و با کوتاهی متولیان امر؛ اسناد مجاهدتهای گیلانیان در اعاده مشروطه فروخته شد

به گزارش گیل مهر، کشتی حکومتش را به گل نشسته می دید. محمدعلی شاه که فکر می کرد با قلع و قمع مجاهدان، مشروطه را در نطفه خفه کرده، فکر نمی کرد این بار فوج فوج مشروطه خواه از پشت کوه های البرز سرازیر شده و در قروین اردو بزنند.

التماس از محتوای نامه اش پیدا بود. آخرین نامه ای که محمدعلی شاه قاجار خطاب به” ایالت جلیله گیلان” فرستاده بود تا ایشان را از فتح تهران منصرف کند.

همزمان نامه دیگری با امضای وزیر داخله به سپدار اعظم، محمدولی خان تنکابنی، رسید. نامه ای که تاکید شده بود شاه، شروط مشروطه خواهان گیلانی را پذیرفته و نیز همه دربندشدگان را آزاد خواهد کرد.

اما مجاهدان گیلان، مصمم تر بودند. علت تاخیر قشون گیلان در قزوین، برای دریافت پاسخ بختیاریها بود. نه فریب وعده های دوباره یک دیکتاتور. هدف، تلاش برای مجاب کردن بختیاریها بود تا از سمت وارامین،  تهران را محاصره و درفتح همپای گیلانیان باشند .

مجاهدان تبریز در چنین لحظات سختی در محاصره قزاق های روس بودند و مجاهدان تبریز نیز در مکاتبات خود، مجاهدان گیلان را از فتح تهران بازمی داشتند. اما گیلانیان در حساسترین لحظه تاریخی برگی در تاریخ بیادگار گذاشتند که اسنادش تا همین چند روز پیش موجود بود.

اما، در سالروز امضای فرمان مشروطه، آنچه نباید بسر گیلان آمد و اسناد مهم نقش گیلانیان در این فتح تاریخی و بازگشایی مجدد مجلس، فروخته شد.

صاحب این اسناد در گفتگو با خبرگزاری شبستان می گوید: حاضر شدم به نصف بها به گیلان بفروشم تا از این تنگنای مالی که بخاطر نوسانات ارز، از سال گذشته دچارش شدم رهایی یابم.

حسن اکبری با اشاره به وعده یکساله متولیان فرهنگی بویژه شورای شهر رشت که عملی نشده است، افزود: حتی بوساطت مدیر انتشارات گیله وا حاضر شدم ۵۰۰میلیون دریافت کنم تا از تنگنای مالی که  درگیرش بودم رها شوم. و باقی را هرطور شرایط دارند، حساب کنند. ولی نشد. نخواستند. به گیلان خیانت کردند. تک تک آنها که وعده دادند و بنده را در یک پروسه سخت قرار دادند.

این مجموعه دارخصوصی که همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطه، در خانه میرزا کوچک جنگلی، بخشی از اسناد مهم مشروطه گیلان را بنمایش گذاشته بود، تصریح کرد: تاکنون چندین نمایشگاه اسناد تاریخ مشروطه در گیلان برگزار کردم و بخشی از اسناد خود را بسازمان اسناد گیلان اهدا کردم. ولی بعید است نمایشگاه دیگری در گیلان برگزار کنم. نمی دانستم مسولان گیلان  تا این اندازه نسبت به هویت تاریخی خود بی تفاوتند! و در قبال شنیدن خبر فروش اسناد تنها ابراز تاسف می کنند!

وی در توضیح چگونگی خریداری این اسناد می گوید: وقتی فرزندان سردارمحتشم از آمریکا آمدند تا املاک پدرشان را بفروشند، ناراحت بودم که چرا ایشان تا این اندازه به هویت سرزمین مادری بی اعتنا هستند. زیرا ورثه تمامی اسناد تاریخی مشروطه حتی عصای محتشم الملک و اشیای وی را داخل گونی ریخته به پاکبان شهرداری تهران داده شد و پاکبان به عتیقه فروشهای چهارراه استانبول فروختند . و آنها که متوجه ارزش اسناد بودند به قیمت گزاف به من فروختند . البته چند بخش به سایر مجموعه دارها فروخته شده بود که من آنها را پیدا کردم و با قیمت گزاف تر تمام قسمتهای فروخته شده را دور هم جمع کردم

اما امروز در حیرتم چرا متولیان فرهنگی گیلان و کسانی که وظیفه حفظ این اسناد را دارند، چنین راحت از چنین اسناد مهم تاریخی گذشتند؟! اسنادی که نشان می داد محمدعلی شاه در برابر قشون گیلان به گریه افتاده است!

حسن اکبری به پروسه اداری قیمت گذاری اسناد از سوی شورای شهر رشت و ارجاع نامه به سازمان اسناد گیلان اشاره نموده و تصریح کرد: گره ای که با دست در گیلان باز میشد، با بی تدبیری و بی مسئولیتی مدیران فرهنگی ! گیلان به سازمان اسناد تهران حواله شد و سازمان اسناد تهران پس از دوماه تاخیر در پاسخ، گره ای بدان زد که دندان من دیگر توان بازکردن آن را نداشت و مجبور شدم خلاف میل باطنی و تنها برای برون رفت از چک های متعدد برگشتی،  و پرداخت حقوق معوقه کارکنان شرکتم، اسناد را بفروشم.

 اکبری با بیان اینکه، روزهای تلخ را پشت سر میگذاریم ، افزود: مطمئنم هنوز مدیران گیلان متوجه نشده اند چه بر سر گیلان آمده است و چه بدنامی در تاریخ برای خود بیادگار گذاشته اند. امروز بعد از حدود ۵۰ روز اسناد مجموعه مشروطه گیلان را- که برای  پروسه کارشناسی و قیمت گذاری طی نامه سازمان اسناد و  کتابخانه ملی گیلان به تهران سپرده بودم- تحویل گرفتم . این نامه به درخواست شورای اسلامی رشت برای خرید بخشی از اسناد به جهت بازگشایی موزه مشروطه گیلان در خانه میرزا خلیل رفیع بود.

این مجموعه دار خصوصی توضیح داد: بظاهر کار روال عادی خود را دنبال می کرد و سازمان اسناد تهران گفته بود که کارشناسی و قیمت گذاری در این سازمان مسبوق به سابقه است و چنین کاری برای ارگان های دولتی دیگری هم انجام شده است . اما حدود ۱۰ روز بود که برخوردهای متولیان سازمان اسناد تغییر کرده بود، معلوم بود جریان دیگری هدایتگر است. ایشان دیگر پاسخ درستی نمی دادند و هر چه سوال میکردم میگفتند با خانم حساس خواه ( ریاست سازمان اسناد گیلان ) صحبت کنم .

اکبری ادامه داد: جالب تر آنکه یکی از کارشناسان سازمان اسناد تهران بمن گفت؛ سازمان پولی برای خرید ندارد.پیگیریهای  بنده وقت تلف کردن بود. حتی بیم مصادره اسناد میرفت.

 ۱۰ روز پیش پاسخ به سازمان اسناد گیلان داده شد، بی آنکه رونوشتی به بنده بعنوان فروشنده ارسال شود! تنها یکی از متصدیان بعد از مراجعه حضوری به بنده تصویر نامه را از روی مانیتور کامپیوتر ، نشان داد مبنی براینکه، چون این اسناد برای سازمان خریداری نمیشود نمی توانند قیمت بگذارند ! درحالی که خود اعلام کرده بودند،  قبلا برای ارگان دولتی دیگری  این کارشناسی انجام شده است.

مضافا اعلام شد، هیچ سازمان دولتی بدون اجازه سازمان اسناد حق خرید اسناد قدیمی را ندارد . این جواب کاملا مضحک بود زیرا طبق قانون خرید و فروش و نگهداری اسناد تاریخی کاملا آزاد است .

اکبری همچنین گفت: در شرایطی که وظیفه سازمان اسناد گیلان بود که با خرید اسناد تاریخی، موزه مشروطه ایجاد کند یا لااقل به مدیریت شهری کمک کند،  پروسه تلخی،  رخ داد که ذهن اینگونه فکر کند که  پاسخ سازمان اسناد تهران ناشی از دلمشغولیهای مدیره گیلانی است. زیرا پس از برگزاری نمایشگاه میراث سبز گیلان در سازمان اسناد تهران،  رفتار ایشان تغییر کرد.

این مجموعه دار خصوصی یادآور شد: وقتی موضوع فروش اسناد به تبریز در اسفندسال گذشته مطرح شد، متاسفانه هجمه شدیدی در فضای مجازی علیه بنده براه افتاد که قصد بازار گرمی دارم و میخواهم قیمت را افزایش دهم!درحالی که خدا را گواه میگیرم قیمت پیشنهادی بنده به شورای شهر رشت نصف بهای پیشنهادی به خریدار تبریزی بود.

حسن اکبری تاکید کرد: بنده اگر مشکل مالی و چک های برگشتی متعدد ناشی از وضعیت نابسامان بازار و ارز نداشتم، محال بود اسناد را بفروشم و حتی حاضر بودم بخشی از اسناد را به مدیریت شهری اهدا کنم. چنانچه قبلا بخشی از اسناد را به سازمان اسناد گیلان اهدا کرده بودم.  ولی بیقین میگویم، سازمان اسناد هیچ وقت برای وظیفه اصلی اش یعنی خرید و جمع آوری اسناد تاریخی کشور گامی برنداشته است.

 اکبری افزود: روزی که اسنادم را از سازمان اسناد تهران پس گرفتم، با سختی و ملالت و با صورت عرق کرده به نگهبانی درب سازمان رسیدم، نگهبان برگه خروج را نگاهی انداخت و بدون توجه به کیف پر از اسناد به قیافه خسته من با تمسخر نگاه کرد و گفت: این آشغالها به هیچ دردی نمیخورند توی مغزت چی هست که به اینها پول میدهی!

راست میگفت! آن رفتگرهای شهرداری تهران هم فهمیده بودند آشغال است! که چنین اسناد باارزشی را داخل گونی ریخته بودند!

وی با اشاره به رونمایی کتاب منتشر نشده اسناد مشروطه گیلان که سال گذشته سازمان اسناد گیلان از کپی اسناد وی برگزار کرد،    تاکید کرد: امیدوارم موزه مشروطه گیلان راه بیفتد. لابد قرار است مدیریت شهری با مبلغی چندبرابر این اسناد را دوباره بخرد. ضمن اینکه حق انتشار این اسناد و حتی کپی آن با مالک جدید است.

اکبری ادامه داد: نمایشگاه خانه میرزا در ماه جاری، آخرین نمایشگاه از استاد اورجینال بود و معلوم نیست اسناد فروخته شده چه سرنوشتی پیدا کند. امیدوارم از کشور خارج نشود.

این مجموعه دار خصوصی یادآور شد: وقتی تهران بدست مجاهدان گیلانی فتح شد، تبریز در محاصره روسها بود! تبریز ۱۹سال پیش موزه مشروطه راه اندازی کرد و یک برگ سند از حضور گیلانیان در مشروطه نیست.

اکبری تاکید کرد: اگر مشروطه با شکست مواجه شد و نتوانستیم قانون برآمده از مجلس مردمی را پیاده کنیم، حکما بخاطر مصلحت اندیشان و سودجویان مسئولان کم خردی است که تنها به منفعت شخصی می اندیشند و تنها با نمایشگاه های اسناد ی بنده در یک سال گذشته، عکس یادگاری می اندازند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *