اخبارفرهنگ

در نشست این هفته انجمن مفاخر تاکید شد؛ شادکامی با تجربه گرفتن از دیروز و امید بفردا

گیل مهر- الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح امروز، یکشنبه ۲۹مهرماه با مدیریت دکتر ابراهیم صفری، در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
صفری ضمن خوش آمدگویی به مدعوین نشست، پیرامون اخبار فرهنگی هفته، شرکت اعضای انجمن در رویداد‌ها و نشست های فرهنگی و برنامه‌های آتی گزارش کوتاهی داده و در ادامه یاد و خاطره‌ی باستان‌شناس و فرهیخته‌ی گیلانی، زنده‌یاد بهروز همرنگ را گرامی داشت.
سپس، عباس عبادی ماسالی، دبیر بازنشسته‌ی ورزش دبیرستان‌های رشت، سخنان خود را با محوریت«راز سلامتی گیلانیان» مطرح نمود.
عبادی با این مقدمه که خانواده های گیلانی برای ورزش و سلامتی جسم و‌ روح هزینه می کنند، افزود: محیط استان گیلان با دارا بودن کوهستان، جنگل و‌دریا و آب و هوای مطلوب، سلامتی و شادی را برای ساکنانش فراهم می‌کند.


وی با اشاره به نوع تغذیه و‌ وجود تنوع گروه‌های غذایی در سفره‌ی گیلانیان، آن را دلیل دیگری برای سلامتی مردمام این استان دانست و در ادامه خاطرنشان نمود: گیلان از استان‌هایی است که بهداشت در آن از دیرباز اهمیت بسیاری داشته و جزو آموزه های تربیتی خانواده ها به کودکان‌شان بوده است که این امر نیز از رازهای سلامتی به شمار می‌رود.
این دبیر بازنشسته‌ی ورزش در ادامه به علایق گیلانیان به رشته‌های ورزشی مختلف اشاره نموده و جایگاه ورزش‌های همگانی را در استحکام ارتباطات اجتماعی پراهمیت پرداخت.
عبادی همچنین نقش فرهنگ شادمانی را در این استان دلیلی بر تندرستی و‌ نشاط روحی گیلانیان دانست و تاکید کرد: خوشبختی و شادی، تجربه گرفتن از دیروز، زندگی کردن در امروز و امید به فرداست.
وی پیرامون شاخص سن از نگاه سازمان بهداشت جهانی گفت: سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۸ میلادی، افراد زیر ۱۷ سال را کودک، ۱۸ تا ۲۵ سال را نوجوان، ۲۵ تا ۶۵ سال را جوان، ۶۶ تا ۷۹ را میان‌سال و ۸۰ تا ۹۰ سال را بزرگ‌سال و ۱۰۰ به بالا را کهنسال معرفی نموده است.
عبادی در انتها پیرامون تاثیر مثبت ورزش بر خلق و‌خوی و‌ ایجاد نظم و ترتیب در زندگی افراد و همچنین روحیه‌ی همکاری و جمع‌پذیری و امثال آن صحبت کرد.
در پایان، نیز اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *