اخبارتاریخهنر

دومین نشست «رودکی و‌ شاعران هم‌عصرش» در انجمن مفاخر گیلان بررسی شد

🖊گیل‌مهر-الهام کیانپور

جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ماه با مدیریت دکتر روشنک گل‌دوست در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
گل‌دوست ضمن خیرمقدم به مدعوین و خواندن غزلی از حافظ، سخنران جلسه را به جایگاه دعوت نمود.
سپس استاد احمد اداره‌چی گیلانی، پژوهشگر و نویسنده‌ی گیلانی، ادامه سخنان خود را از جلسه‌ی قبل با موضوع «رودکی و شاعران هم‌عصرش» عنوان نمود.
اداره چی با بیان آنکه، فرهنگی به زبان پارسی نیست که شاهدی از رودکی نداشته باشد، این مهم را، استادی رودکی در به کارگیری واژگان دانست و‌ افزود: سعید نفیسی، از آگاهی رودکی بر تاریخ کشورهای دیگر، از چیرگی‌اش در ادب تازی و نیز حکمت و فلسفه، همچنین از شناخت آیین زرتشت، اساطیر و تاریخ ایران سخن گفته است.


این پژوهشگر، رودکی را پیشوای شاعران، آفریدگار شعرا، استاد شاعران، و «پدر شعر پارسی» نام برد و درباره‌ی تصاویر شاعرانه اشعار او گفت: استاد دکتر شفیعی کدکنی پیرامون صور خیال در شعر رودکی می‌گوید: «خیال شاعرانه در دیوان او بیش و کم در قلمرو عناصر طبیعت سیر می‌کند و آن‌گاه که از نفس طبیعت سخن می‌گوید، او را بیشتر با انسان و طبیعت جاندار می‌سنجد و از این روی تصاویر شعر او متحرک، جاندار و زنده است».

اداره چی به نقل از سعید نفیسی گفت: ابیات پراکنده‌ای که از رودکی مانده، نشان می‌دهد که وی به جز منظومه‌ی «کلیله و دمنه» و مثنوی «دوران آفتاب»، سندبادنامه و شش مثنوی دیگر نیز داشته است.
مولف کتاب رودکی و شاعران هم‌عصرش با اشاره به این که پاول هرن در لغت فرس به شعرهایی از رودکی برخورده که به سندبادنامه و نیز به یکی از داستانهای هزار و یک شب بستگی دارد، تاکید کرد: از این رو سعید نفیسی و مجتبی مینوی بر این نظرند که رودکی، سندبادنامه را نیز به نظم کشیده است که از آن فقط سه بیت باقی مانده است.
وی در پایان گفت: شعر رودکی به هر تعداد ابیاتی که بوده است امروزه، زبان پارسی را برای ما حفظ نموده و شاعرانی چون فردوسی با تاثیرپذیری از او، گام بزرگی در حفظ و گسترش زبان فارسی در ادبیات برداشته اند.
در پایان جلسه، نیز اعضای انجمن و‌مهمانان، پرسش ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *