اخبارمحیط زیست

ذخیره‌گاه ژنتیک درختان سپیدار گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت شد

به گزارش گیل مهر، معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: منطقه صفرابسته بخش کیاشهر به عنوان ذخیره‌گاه ژنتیک درختان سپیدار گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت شد.
ولی جهانی از ثبت ملی ذخیره‌گاه ژنتیک درختان سپیدار گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی خبر داد و اظهار داشت: ثبت ملی درختان سپیدار در روستای صفرابسته بخش کیاشهر موجب افزایش اهمیت و جذابیت این منطقه توریستی گیلان شده است.
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به مناطقی که دارای پوشش گیاهی درختان سپیدار هستند گفت: روستای صفرابسته بخش کیاشهر از جمله ذخیره‌گاه ژنتیک درختان سپیدار و زیستگاه گونه‌های مختلف پرندگان، حشرات، پستانداران و ماهیان است.
جهانی با بیان اینکه اثر ملی ذخیره‌گاه ژنتیک درختان سپیدار در بین شهرستان‌های پرتردد گیلان واقع شده و راه‌های دسترسی به آن هموار است ابراز داشت: منطقه توریستی صفرابسته گیلان دارای جنگل‌های وسیع است که تأثیر زیادی در تعدیل آب و هوا و تعادل آب و خاک دارد.
وی با اشاره به اینکه وجود بزرگترین ذخیره‌گاه ژنتیک درختان سپیدار در ایران و جهان با وسعت ۱۸۷ هکتار از مهم‌ترین دلایل برای حفاظت آن است اظهار داشت: جاده سرسبز و جنگلی صفرابسته در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی آستانه اشرفیه واقع شده و حفظ پوشش گیاهی آن ضروری است.
جهانی با اشاره به لزوم بهبود زیرساخت‌های بوم‌گردی و ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه افزود: معرفی صنایع دستی و غذاهای محلی گیلان، افزایش آگاهی عمومی نسبت به اثرات ملی و افزایش تمهیدات حفاظتی برای کاهش تهدیدات و حفظ آثار ملی ضروری است.
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان، شاخصه‌های روستای صفرابسته بخش کیاشهر را مورد اشاره قرار داد و افزود: این روستا هم‌اکنون بخشی از دهستان معتدل و مرطوب دهسرِ بندرکیاشهر است که در ۹ کیومتری شمال شهرستان آستانه اشرفیه و در کنار جاده آستانه به کیاشهر واقع شده است.
جهانی با بیان اینکه مردم روستای صفرابسته بخش کیاشهر معمولاً به کشاورزی، دامداری، باغداری، ماهیگیری، پرورش کرم ابریشم و کشت محصولات آبی و دیمی مشغول هستند گفت: منطقه صفرابسته دارای پوشش گیاهی انبوه و طبیعی و همراه با گونه‌های متنوع است که باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی شد.
وی با اشاره به اینکه عمده محصولات روستای مذکور برنج، تره‌‌بار و مرکبات است ابراز داشت: برنج، کدو، فلفل سبز، بادمجان محلی، سیر و پیاز محلی، خربزه محلی و نان‌ محلی و صنایع دستی جزء سوغات این منطقه هستند که در بازارهای محلی بندرکیاشهر و آستانه اشرفیه نیز عرضه می‌شوند.
تالاب سوستان، ذخیره‌گاه سفید پلت صفرابسته، درخت نمدار کهنسال درفک معروف به کوف‌دار، آبشار ویسادار، غار چشمه باد، رویشگاه گل صد تومنی معروف به برزکوه، آبشار ورزان سوباتان، گل سوسن چلچراغ از جمله ۱۶ آثار طبیعی گیلان هستند که در فهرست ملی به ثبت رسیدند.
آبشار خربو و قله شاه معلم ماسوله، گل لاله واژگون، درخت آزاد لفمجان، آبشار لاتون، روگا و تالاب کرد‌محله انزلی و کوه سماموس نیز جزء دیگر آثار طبیعی گیلان هستند که در فهرست ملی به ثبت رسیدند.
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *