دسته‌بندی نشدهکتاب

راهکار کتابفروشان در مقابله با کرونا؛ ارسال کتاب با پیک های رایگان و با بسته بندی های بهداشتی

گیل مهر- مهری شیرمحمدی

«کرونا ویروس» به سرعت مرزهای کشورهای اروپایی را درمی نوردد. در میان این کشورها ایتالیا وضع بدتری دارد. این بیماری بسیاری از زیرساخت های اقتصادی و گردشگری را تحت تاثیر قرار داده است. اما کمتر کسی به فکر حوزه چاپ و نشر است که در بحران های پیش از این، نتوانسته بودند کمر رسات کنند..

ویروس کوید، نمایشگاه کتاب کودک ایتالیا را از ماه فوریه به ماه مارس به تاخیر انداخت. کرونا همچنین، نمایشگاه کتاب پاریس را هم به تعطیلی کشاند. نمایشگاهی که قرار بود از تاریخ اول تا چهارم فروردین ماه سال آتی برگزار گردد.

سازمان بهداشت جهانی نمودار پیک ویروس کرونا در ایران را منتشر کرده و این نمودار نشان می دهد این بحران سخت تا ۸فروردین در اوج قرار دارد و پایان آن تا اواسط اردیبهشت ماه به طول می انجامد.

بسیاری از پزشکان بر ماندن در خانه در چنین شرایطی تاکید دارند. در این میان، فعالان اجتماعی بر این باروند که باید شرایطی فراهم کرد تا زندگی در چاردیواری کم وسعت آپارتمان های امروزی قابل تحمل گردد.

برخی از فعالان حوزه نشر بر این باورند که ماجرای حبس های خانگی فرصتی است برای آشتی مردم با کتاب و رشد و افزایش آگاهی عمومی شهروندان از طریق مطالعه.

در برخی از کشورها از هم اکنون دولت کمک های شایانی برای فعالان حوزه نشر درنظر گرفته است.  به عنوان نمونه مجلس سنای ایتالیا قانونی تصویب کرده که به هر ایتالیایی کارت اعتباری به مبلغ ۱۰۰ یورو کمک هزینه خرید کتاب و محصولات فرهنگی پرداخت شود.(سایت ایبنا)

اگرچه این خواسته هم باید از فعالان حوزه نشر ایران از دولت مطالبه شود، با این حال، برخی از موسسات فرهنگی و کتابفروشی های گیلان، از هفته پیش دست به کار شده و با فعال تر کردن کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرام خود، علاوه بر معرفی کتاب ها، خلاصه ای هم از کتابهای مورد نظر خود را منتشر می کنند تا به کمک فضای مجازی سرانه مطالعه را افزایش دهند.

اما این تمام ماجرا نیست. ارسال رایگان کتاب به درب منازل ابتکاری است که موسسه « بازباران» براه انداخته و شهروندان می توانند با انتخاب کتاب مورد نظر خود که در کانال تلگرامی بازباران معرفی شده، نسبت به خرید و دریافت رایگان آن در درب منزل بهره مند شوند.

مدیر موسسه بازباران-که کتاب و بازی های فکری برای کودکان و نوجوانان می فروشد- در این باره می گوید: در شرایط کنونی  و با انتشار اخبار ناگوار از طریق صفحات مجازی، کودکان و نوجوانان آسیب پذیرترند. و بیش از همه باید به این نکته توجه کرد که ترس از دست دادن والدین و دوستان در اثر ابتلا به این بیماری ، بزرگتر از حد تصور برای کودکان بوده و آسیب های روحی این تصورات بر کودکان بیشتر است.

حمید وثیرش با بیان اینکه شرایط کنونی، فرصت بیشتری برای والدین فرآهم می آورد تا برای کودکان کتاب بخوانند، می افزاید: کتاب خواندن علاوه بر پایداری روابط عاطفی، به والدین کمک می کند ارتباط بیشتری با کودکان خود ایجاد کنند و همین نزدیکی به غلبه بر احساسات منفی کودکان و نوجوانان کمک می کند.

این فعال فرهنگی ابراز می دارد: اگرچه کتابفروشی بازباران با رعایت اصول بهداشتی در شرایط کنونی هم پذیرای علاقمندان در کتابفروشی است، با این حال ارسال رایگان کتاب برای شهروندان رشتی از دیگر برنامه های بازباران است. کتاب ها پیش از این در کانال تلگرامی و اینستاگرام بازباران معرفی می گردد و علاقمندان می توانند بدون محدودیت سقف خرید، سفارش های کتاب خود را از طریق دایرکت تلگرام و واتس آپ به شماره ۹۱۱۶۷۰۳۰۰۸ بما اعلام نمایند.

کتابفروشی فرازمند رشت نیز در صفحه اینستاگرام خود این اطلاعیه را منتشر کرده است:«در راستای حمایت از کاهش تردد کتاب خوان ها به کتاب فروشی ها و مبارزه با بیماری های شایع ارسال کلیه خریدهای بالای صدهزار تومان در شهر رشت رایگان و به شهرستا ها با هزینه ی نیم بها انجام خواهد شد.»

در صورت مراجعه حضوری به کتابفروشیی ها، طبیعی است که مشتری ها در شرایط کنونی از دست زدن مستقیم به کتابها خودداری کنند. بنابراین ارسال کتاب البته با رعایت اصول بهداشتی به درب منازل اندکی از شرایط استرسزای کنونی را می کاهد.

کتابفروشی طاعتی با تاکید بر ارسال کتاب به درب منازل با رعایت اصول بهداشتی می گوید: کتاب ها بر اساس موازین بهداشتی اعلام شده،  ابتداپاکسازی و در دو بسته پلاستکی مجزا بسته بندی شده و به درب منازل ارسال می گردد.

بابک طاعتی می افزاید: کتابفروشی طاعتی طبق روال گذشته باز بوده و پذیرای دوستداران کتاب است. با این حال برای تردد کمتر شهروندان در شهر اگر درخواست ها بصورت سفارشی نباشد، ارسال با پیک های رایگان صورت می گیرد.

با اینکه در شرایط کنونی متولیان فرهنگی وظیفه دارند از فعالان حوزه فرهنگ و نشر حمایت نمایند، با این حال طاعتی ابراز می دارد؛ هنوز طرح های حمایتی که پیش از این با تبلیغات متولیان امر همراه بوده، بدست ناشران نرسیده است و اجرای این طرح ها در عمل از جیب ناشران پرداخت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *