اخباراقتصادگردشگری

ریه های سفید شده صنعت گردشگری؛ لیدر تورها از تاثیرات کرونا بر گردشگری می گویند

گیل مهر- مهری شیرمحمدی

به تمام دنیا حمله کرده. جهان سومی و کشورپیشرفته هم نمی شناسند.  اگر ویروس کرونا جوانان را کمتر از پا در می آورد، اما ریه های صنعت جوان گردشگری  را بدجوری سفید کرده است.

اگرچه کرونا،  چرخ بسیاری از مشاغل را از حرکت انداخته، اما چرخ دنده های صنعت گردشگری یکجا شکست. حتی اگر پس از پایان این کابوس وحشتناک، بار دیگر این صنعت بخواهد کمر رسات کند، از تاثیرات پسا کرونا درامان نخواهند بود.

گیلان نیز که نوروز هرسال پذیرای مسافران زیادی بود، امسال نمی تواند میزبان شایسته ای باشد. با این حال تمام امیدها به پایان ترسی است که ویروس کرونا ایجاد کرده است.

اگر هر سال پیاده راه مرکز شهر و  بازار رشت مملو از مسافران نوروزی بود، امسال همه توصیه ها بر ماندن در خانه است. درهای چوبی عمارت بلدیه بروی مسافران بسته شده است. بازار رشت  سوت و کور مانده و عطر رشته خشکارهای ته بازار میوه فروشان و گاری کباب های دور میدان به مشام نمی رسد.

رستوران ها و کافه های رشت که به اعتبار« شهر خلاق خوراک»، آماده بودند تا برای نوروز بیش از زمان های دیگر عرض اندام کنند، حالا کرکره بیشترشان پایین کشیده است.

در این میان «راهنمایان تورهای گردشگری» برخلاف دیگر مشاغل -که افتان و خیزان به کاسبی خود ادامه می دهند- بطور کامل خانه نشین شده اند.

یکی از راهنمایان گردشگری گیلان می گوید: بخاطر لغو سفرها مجبور شدیم هزینه های رزوی را هم پس بدهیم. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بعنوان مرجع صدور مجوز لیدر تورها عملا نیمه تعطیل است.

سیامک ایزدی می افزاید: قوانین جهانی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا، عملا صنعت گردشگری را تعطیل کرده است. با تعطیلی موزه ها و مراکز تاریخی و باستانی در سراسر دنیا،  هتل ها و اقامتگاه ها و رستوران ها هم تعطیل شده اند.

وی معتقد است هنوز مانده تا متولیان امر، تاثیرات فرهنگی کرونا را بررسی نمایند. ایزدی همچنین می گوید: بنظرم حتی پس از پایان دوران قرنطینه مردم با شک و تردید به گردشگری نگاه خواهند کرد. آسیب کرونا بر صنعت گردشگری ، تنها آسیب مادی نخواهد ماند و به لحاظ فرهنگی و معنوی هم  تاثیرات عمیقی برجای گذاشته است. به عنوان نمونه،  مسافران بعد از شناخت ویروس کرونا، با تردید به وضعیت دنیا و دیگر ویروس های ناشناخته برخورد خواهند کرد. اینکه بخواهند بعدا هم به سفر بروند، با تردید در اقامتگاه ها اسکان خواهند یافت و یا به لحاظ بهداشتی شرایط پذیرایی در رستوران ها و اغذیه فروشی ها مشکلتر خواهد بود. بنظرم مسافران پس از دوران قرنطینه برای استفاده از غذاهای بدون بسته بندی یا غذاهای خیابانی با دیده شک و تردید می نگرند. و عملا صنعت گردشگری تا مدتهای مدیدی تحت تاثیر این ویروس خواهد بود.

وی با بیان اینکه آژانس های مسافرتی همگی فلج شده اند، ابراز کرد: راهنمایان تورهای گردشگری که خود مسافران را رزرو و تنها با یک آژانس برای کسب مجوز همکاری داشتند، ناچار شدند برنامه های رزروی را لغو و هزینه های پرداختی را عودت دهند. ضمن اینکه رسانه ملی هم اعلام کرده تمامی اقامتگاه ها تعطیل است و درصورت ارایه خدمات، برخورد قانونی خواهد شد.

این راهنمای تور همچنین گفت: ممکن است لیدرهایی اقدام به برگزاری تورهای طبیعت گردی یک روزه در داخل استان نمایند ولی این فعالیت هم غیر قانونی است و در صورت برخورد مراجع قانونی، تمام عواقب آن متوجه لیدر تور خواهد بود.

ساهره محمدی، یکی دیگر از راهنمایان تورهای گردشگری گیلان نیز می گوید: شیوع بیماری کرونا در چین، همچون سم مهلکی برای رشد اقتصاد جهان بود و قابل پیش بینی است که فصل اول امسال رشد تولید ناخالص داخلی جهانی به پایین ترین حد ممکن سقوط کند.

وی که گردشگران خارجی را به نقاط مختلف ایران می برد، می افزاید: ویروس نفس گیر کرونا،گلوی صعنت گردشگری جهان را می‌فشارد. همان گونه که شواهد نشان می‌دهد، نه تنها گردشگری در اروپا تعریف چندانی ندارد، بلکه در آسیا به مراتب اسفبار تر بوده و در این میان، کمر گردشگری ایران نیز شکسته شده است.

ساهره محمدی با ابراز نگرانی از ادامه این بحران برای صنعت گردشگری اظهار می دارد: حتی با رفتن کرونا، این صنعت تازه رشد یافته به راحتی کمر راست نخواهد کرد. و همچنان شاهد تأثیرات منفی آ بر گردشگری ایران خواهیم بود. پیش از این، حوادثی همانند سقوط هواپیمای اوکراینی، صنعت گردشگری را با افت ۷۰ درصدی مواجه کرده بود . سقوطی ه بمنزله کارت زرد برای گردشگری ایران بود و شیوع این ویروس کارت قرمز.

این لیدر تور می افزاید: آمار اعلام شده توسط آژانس‌های مسافرتی نشان می‌دهد، کرونا، موجب لغو   حدود ٣٠ تا ۴۰‌ درصد تورهای خارجی شده و بعد از افزایش ناگهانی قیمت یورو، رزرو تورهای خارجی در اواخر بهمن کندتر گردید، به گونه ای که برخی از دفاتر مسافرتی شرط رزرو تور خارجی را پرداخت صد‌درصد مبلغ تور و درنظرگرفتن جریمه لغو در نظر گرفتند و متاسفانه کمی بعد موج کنسلی تورهای داخلی شهرهای پر بازدید و حتی تورهای طبیعت‌گردی یک یا دو روزه به راه افتاد و در ادامه با صفر شدن سفرهای نوروزی نیز به‌شکل چشمگیری هتل‌ها و آژانس‌های مسافرتی با ضررهای هنگفتی مواجه شده اند.

ساهره محمدی با بیان اینکه، درشرایط فعلی ترس از سفر و ماندن در خانه را بسیار طبیعی می داند ولی اذعان دارد که جهان برای خروج از شوک اقتصادی ناشی از کرونا باید دوباره از پتانسیل های گردشگری برای جبران خسارت استفاده نماید.

وی توضیح می دهد: اگر بخواهیم تاثیر کرونا بر گردشگری ایران را پس از عبور از این بحران بررسی کنیم، فکر می کنم چون دنیا وارد یک شوک اقتصادی شده، بعد از عبور از این بحران از همه ی پتانسیل های موجود استفاده کرده و تلاش می کند این ضرر اقتصادی را جبران نماید. یکی از بهترین روش ها، روی کار آمدن گردشگری می باشد. زیرا این فرا صنعت در مقایسه با سایر صنایع دچار ضرر صد در صدی و دراز مدت تری شده. بنابر این شرکت های هواپیمایی، آژانس ها و هتل ها تلاش بسیاری خواهند کرد که دوباره خودشان را زنده و سرپا کنند. به همین دلایل گفته شده، پس از بحران، گردشگری داخلی هم شکل انفجاری به خود خواهد گرفت، زیرا تمامی بخش های دست اندرکار در این عرصه خواستار درآمدزایی برای حفظ زندگی خود می باشند و اینجا بیان این نکته ضروری است که باید ظرفیت تحمل پذیری منابع گردشگری را بشدت مد نظر قرار داد، فعالان باید توسعه پایدار را سرلوحه کار خود قرار دهند، تا ایران، ایران بماند.

حال پرسش این است که بعد از عبور از بحران و در زمان گذر، فعالین صنعت گردشگری، مخصوصن راهنمایان که از نظر بعد اقتصادی ضعیف تر از سایر بخش ها می باشند چگونه باید تاب بیاورند؟ ساهره محمدی در این باره می گوید: احتمال ترک میدان برای برخی از لیدرتورها زیاد است. و البته میدان برای افراد تازه کار پس از عبور از بحران بازتر خواهد بود و طبیعتا مزایا و معایب خودش را دارد.

وی با اشاره به شکننده بودن وجهه ی گردشگری ایران در جهان، اظهار می دارد:گردشگری ایران هر لحظه در خطر است، و بدست آوردن جایگاه قبلی نیازمند مدیریتی قوی و حامیانه و با تدبیر مسولین  و مدیرانی است که  نگاه حمایتگرانه از این صنعت داشته باشند. بعد از بحران کرونا، تا مدت زیادی سایه مخربش بر صنعت گردشگری خواهند ماند. واضح است که تمامی کشورهای جهان برای جبران ضررهایشان تلاش خواهند کرد. ایران اگر نخواهد از تجربه های گذشته درس بگیرد، بناچار عقب گرد خواهد داشت.

 بدست آوردن جایگاه پیشین نیز، نیازمند جلب اعتماد دوباره به ایران است که ابتدا سیاست های کلان کشور و سلسله تلاش های  وزارت گردشگری ، متولیان میراث فرهنگی و در نهایت استفاده از تجربیات راهنمایان تورها را می طلبد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *