اخبارتاریخچهره ها و یادبودهاعکس

زندان و محل قتل و دفن حیدرخان عمواغلی، از سران جنبش جنگل+گزارش تصویری

به گزارش گیل مهر، حیدرخان عمواغلی، یکی از رهبران جنبش جنگل به رهبری میرزا کوچک جنگلی بود که پیش از این سوابق مبارزاتی در جنبش مشروطه را در کارنامه داشت. وی به دلیل دست داشتن در بسیاری از ترورها، به حیدر بمبی معروف بود.
حیدر تبار ارومیه ای داشت ولی از ۱۱سالگی در روسیه زندگی و درس خوانده بود. در جوانی با پیوستن با اجتماع عامیون باکو، فنون مبارزه را آموخت.
حیدر ۲۴خرداد ۱۳۰۰خورشیدی با یک کشتی بارِ اسلحه از سوی مقامات مسکو وارد نرگستان شد و به دلیل گرایشات حزبی به احسان الله خان دوستدار پیوست. حیدر ماموریت داشت با تشکیل کمیته ی پنج نفره نقش میانجی بین بالشویکهای رشت و جنگلیان را ایفا نماید. ولی پیش از آنکه بتواند، میان جنگلیان و انقلابیون افراطی وفاق ایجاد کند، گرفتار توطئه ای شد که مرگش را رقم زد. پیرامون زمان مرگ، قاتل و محل دفن وی هنوز هم بین مورخان اختلاف است.
گیل مهر با انتشار گزارشی با عنوان: « سنگ قبری می خواهد و همتی درخور افشین» بر پایه روایت های شفاهی و برخی مستندات تاریخی، سعی دارد به برخی از این ابهام ها پاسخ گوید.
عکسهای زیر مکان های مورد اشاره در گزارش و شخصیت هایی که با ایشان گفتگو شده را به تصویر می کشد. در این بین، خانه کربلایی ابراهیم میان رزی اکنون خراب شده و خانه ای جدید در مکان قبلی ساخته شده است.

 

خانه کربلایی ابراهیم میان رزی، خانه ای که پناه میرزا در روزهای آخر بود و اکنون خراب شده است

 

عمارت حسن خان آلیانی در روستای زیده که از بین رفت

 

سیاره کوهی هفت خوان، خانه اش زندان حیدر بود

 

رودخانه سیاه وانه ور که حیدر در حوالی آن کشته شد

 

اتاقکی که زندان حیدر بود

 

نوه کربلایی ابراهیم میان دزی

 

کوچه منتهی به عمارت معین الرعایا در زیده

 

بقایای عمارت معین الرعایا

 

محل دفن حیدر

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *