اخبارتاریخکتاب

«سال های آغاز داستان کوتاه در ایران…» به قلم رحیم چراغی وارد بازار کتاب شد

به گزارش گیل مهر ، همزمان با سالگرد صدور فرمان مشروطه، کتاب «سال های آغاز داستان کوتاه در ایران/درباره ی علی- عمو و داستان های او…» به قلم رحیم چراغی توسط انتشارات گیلکان، وارد بازار کتاب شد.
نویسنده کتاب، در این باره اظهار کرد: کتاب سال های آغاز داستان کوتاه در ایران… به شرایط شکل گیری داستان کوتاه در ایران نگاهی تازه و متفاوت دارد. در واقع، بحثی را در ابعاد مختلف شکل گیری داستان کوتاه در ایران باز می کند و به بررسی شرایط آن می پردازد.
رحیم چراغی با اشاره به تحولات انقلاب مشروطه و تزریق فکر تازه به جامعه ایران، سال های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۰ را سال های شکل گیری داستان کوتاه در ایران می داند. برای همین کتاب با تحلیلی کوتاه از شرایط منحصر به فرد دوره ی مشروطه با عنوان «فکر جدید» شروع می شود.
پژوهشگر سال های آغاز داستان کوتاه… می گوید: حرکت های آغازین با دموکراسی خواهی و شکل گیری نهادهای قانونی و مدنی، با نگارش و امضای میثاقی ملی به عنوان نخستین قانون اساسی و تشکیل نخستین پارلمان در تاریخ ایران با رجوع به آرای مردم شکل گرفت. در همین دوره به شکل گیری برخی از تشکل های صنفی و احزاب سیاسی و… بر می خوریم و راه اندازی مطبوعات آزاد و در نقاط مختلف ایران. و به مرور به انتشار نخستین نمونه های شعر نو و داستان کوتاه. منظورم از طرح این موضوع در کتاب این است که، با رواج فکر جدید بسیاری از حرکت ها و گونه های تازه و متنوع در جامعه و فرهنگ ما شکل گرفت.
این پژوهشگر گیلانی اظهار کرد: داستان های علی – عمو در نخستین نشریه گیلان «خیرالکلام» و در سال های ۱۲۸۸ و ۱۲۸۹ خورشیدی منتشر شده است. پیش از او در این روزنامه متن های پیشاداستانی افصح المتکلمین منتشر شده است. در این بررسی تلاش کرده ام به پازل شکل گیری داستان کوتاه در آثار زنده یادان جمال زاده، دهخدا ، افصح المتکلمین، کریم کشاورز و… بپردازم.
چراغی، با اشاره به شرایط شکل گیری داستان های کوتاه در جریان تحولات مشروطه خواهی در گیلان تصریح کرد: این اثر حاصل ۲۰سال پژوهش در داستان های علی – عمو و سال های آغاز داستان کوتاه در ایران است که با رجوع به بسیاری از منابع دست اول در همان دوره نوشته شده و به بررسی شرایط شکل گیری آن ها پرداخته است.
وی یادآور شد: این اثر کمتر به نقد داستان های علی -عمو می پردازد و به عنوان اثری در حوزه پژوهش ادبی و داستانی انجام گرفته و می تواند در بررسی های پژوهشگران ادبیات داستانی و تاریخ نگاران انقلاب مشروطه به کار آید.
برخی از عناوین این اثر پژوهشی از این قرار است: از دیپلمه های اداره ی چانچو کشان و روزنامه نگار، داستان نویسی در خیر الکلام پیش از آغاز رسمی داستان نویسی در ایران، مرده ریگ عمو (در سه بخش)، اهمیت واژه ها و امکانات زبان مردم کوچه و بازار در داستان های علی عمو، روند طولانی تغییرات از عمو تا امروز و…
چاپ اول کتاب «سال های آغاز داستان کوتاه در ایران…» در ۳۰۰نسخه و به قیمت ۲۰۰۰۰ تومان از سوی انتشارات گیلکان در مرداد ۱۳۹۷ وارد بازار کتاب شده است.
تاکنون از رحیم چراغی شاعر و پژوهشگر، بیشتر از ۲۵ جلد کتاب در حوزه های مختلف از اساطیر و افسانه ها و شاهنامه گرفته تا گیلان شناسی و مردم شناسی و شعر منتشر شده است. از آخرین کتاب های پژوهشگر سال های آغاز داستان کوتاه در ایران، کتاب های متفاوت زندگی در قلمرو اساطیر(از مارلیک تا شاهنامه و افسانه ها) و جشن نامه ی م.پ.جکتاجی در بیشتر از ۱۱۵۰ صفحه است.
منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *