اخبارتاریخ

سد سفیدرود بعنوان نخستین سد ساخته شده در کشور ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان از ثبت سد تاریخی سفیدرود به عنوان میراث صنعتی در فهرست آثار ملی خبرداد.

به‌گزارش گیل مهر و بنقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع رسانی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان، شهرود امیر‌انتخابی ضمن اعلام این خبر افزود: «سد سفیدرود، اولین سد بتنی-مخزنی کشوراست که به شکل مدرن اجرا شده و از معروف ترین سدهای ایران وشاهرگ حیاتی گیلان محسوب می شود».

 وی ادامه داد: «این سد در شهر منجیل ، دقیقا در در محل پیوستن دو رود قزل‌اوزن و شاهرود و بر روی دومین رود بزرگ ایران ساخته شده است. ساخت این سد درسال ۱۳۳۴ شروع و در سال ۱۳۴۱ به بهره برداری رسید.»

 امیرانتخابی افزود: «با احداث این سد علاوه بر ذخیره نمودن آب به منظور ایجاد یک منبع کافی و مطمئن برای آبیاری ۲۴۰ هزارهکتار اراضی گیلان، از قدرت ریزش آب استفاده شده و نیروگاه مجهز بزرگ ۸۷۵۰۰ کیلوواتی هم بوجود آمد. چاپ تمبر یادبود از سدسفیدرود و ضرب سکه به مناسبت افتتاح نشان ا زاهمیت این سد در کشور داشته است.»

 مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خاطرنشان کرد: «در جلسه شورای ثبت میراث صنعتی کشور که در روز شنبه ۱۶ آذر ۹۸ در شهرستان ماهشهر خوزستان با حضور شورای سیاست گذاری آثار ملی کشور برگزار گردید، ۱۲ اثر میراث صنعتی گیلان از جمله سد تاریخی سفیدرود در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *