اخبارتاریخگردشگری

سنگ بنای پل خشتی که در آبان ماه گذارده شد؛ استاد یعقوب رویانی و چگونگی ساخت پل خشتی لاهیجان 

پل خشتی لاهیجان یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی بجامانده از قرن نهم هجری است که ساخت آن بیش از ۴سال طول کشید.

گیل مهر- مهری شیرمحمدی

هر بنای تاریخی، داستانی پشت خود دارد که گذر زمان آن را بدست باد سپرده است.  اما خشت خشت این بناها، می تواند روایتگر دست های بانی و بّنا و عمله ای باشد که سنگ و ساروج و آهک را چنان بهم آمیخته که اینگونه توانسته قرنها از گزند باد و باران در امان باشد.

شاید کمتر کسی بداند که در یک آبان ماهی، به قرن نهم هجری، سنگ بنای یک پل خشتی عظیم در مرکز حکومت کیائیان توسط «استاد یعقوب بنّای رویانی» بنا نهاده شد. پل زیبایی در شهر لاهیجان که استاد یعقوب  ۴سال و ۷ماه و ۸روز از عمر خود را برای ساخت آن صرف کرد  تا توانست پل مستحکمی  با سنگ و آهک و ساروج  بنا نماید.

سیلاب های ناشی از بارش های اخیر، هر جویبار فصلی را هم پرآب کرده است. تا چه رسد به رودهایی که روزگاری بسیار پر آب بوده است. بی شک، پرآبی «سیمردود» و شاید سیلاب ناشی از آن –که قرنها پیش برای ساکنان لاهیجان زحمت می آفرید- امیرکیائی را واداشت تا برای آسایش ساکنان و یا  هم عبور بهتر کاروانیان و لشگریان، پل خشتی بسازد.

بارش های شدید روزهای اخیر این رودِ داخل شهر لاهیجان را نیز پرآب کرده و خاطره استاد یعقوب را برایم زنده کرد. خدایش بیامرزاد که چنین مسئولانه خشت بر خشت نهاد.

 هرچند محله ی «پرده سر» لاهیجان، روزگاری بس طویل، شاهد محل گذر کاروانیانی بود که از پل خشتی سیمرود عبور کرده بسمت سیاهکل و دیلمان می رفتند، اما این روزها این پل طویل بجامانده از دوره کیائیان، در جنوبی ترین بخش این شهر، کمتر مورد توجه متولیان شهری قرار می گیرد. پلی که شروع احداث آن مصادف با آبان ماه بود و «استاد یعقوب بنای رویانی» پلی ساخت که قرنها گزند باد و باران را تاب آورده است.

کمتر مسافری است که شهر لاهیجان را ندیده باشد. اما جاذبه های شاه نشین کوه (شیطان کوه) و استخر آن مانع از آن می شود که مسافران، یکی از قدیمی ترین آثار بجامانده از قرن نهم  را مشاهده نمایند.

 شهر لاهیجان پیش از سلسله صفویه، مرکز حکومت یکی از امیران محلی یعنی «کیاییان» بود که با برآمدن صفویه و بویژه با به قدرت رسیدن شاه عباس اول صفوی، ضمیمه دولت مرکزی شدند.

اگرچه این پل خشتی اکنون در مسیر راه اصلی است، اما با احداث کمربندی شمال غربی لاهیجان، تنها عابران پیاده از روی این پل عبور می کنند. سنگفرش صیقلی و عریض پل و جان پناه بلندش مانع از آن می شود که بتوان از بلندای پل، رودخانه سیمرود را -که اهالی به آن «سیم جو» می گویند- به درستی مشاهده کرد.

برای دیدن دهانه های فراخ و جناقی پل ناگزیر می باید نزدیک رودخانه رفت. در سال های اخیر شهرداری لاهیجان با مناسب سازی حریم پل، مکانی را برای استراحت رهگذران فرآهم آورده و با پله گذاری در نزدیکی پل، امکان نزدیک شدن به رودخانه هم  فراهم شده است. هرچند عدم گیاه زدایی در مسیر پله ها و دهانه های پل  بی تفاوتی متولیان را به این اثر ملی نشان می دهد.

پلی که روزگاری با ۵دهانه خود پذیرای بارش های عظیم آبان ماه بود، امروز دهانه هایش با رسوبات رودخانه و رشد گیاهان مسدود شده و عملا تنها یک دهانه فراخ ، آب رودخانه را هدایت می کند.

رشد بی رویه گیاهان بویژه درختان انجیر که تا عمق ساروج و آجرهای قرمز پل فرورفته اند، هر روز بر استحکام بنا ضربه می زند. این گیاهان را می توان لای سنگفرش صیقلی بستر و جانپناه هم دید. عدم لایروبی دهانه های پل، این امکان را ایجاد نموده تا رهگذران نیز زباله های خود را در حریم و دهانه های پل رها کنند و چه بسا مخفیگاهی برای استعمال دود و دمی که ناهنجار اجتماعی است.

آثاری از مرمت های غیر کارشناسی شده بر طاق های جناقی پیداست و بنظر بندکشی هایی نافرم، جای حذف آجرهای افتاده را پر کرده است. هرچند که از تفاوت رنگ خشت های سرخ می توان فهمید که پل پیش از این نیز مرمت شده است. چه اگر نشده بود، این پل دوره کیائی از قرن نهم تاکنون پابرجا نمی ماند. پلی که زیبایی وصف ناپذیرش موجب شده تا پیش از انقلاب اسلامی و به سال ۱۳۵۵ توسط وزارت فرهنگ و هنروقت، و به شماره ۱۴۳۳ در فهرست آثار ملی ایران  ثبت گردد.

برای یافتن ردی از تاریخچه ساخت پل، به ناچار می باید به معدود کتاب های بجامانده از تاریخ محلی متوسل شد که ذکری از امرای محلی شرق گیلان را در خود دارد. « تاريخ گيلان و ديلمستان » بناي اوليه این پل خشتی را به اواخر قرن نهم هجري منسوب می دارد.
این کتاب نگارش شده به فارسی توسط «سید ظهیرالدینِ مرعشی» گویا، قدیمترین تاریخ محلی به جا مانده درباره حکومت آل کیاست که بر بخش های شرق سفید رود تا بخشی هایی از غرب مازندارن حکومت می کردند.

 کارکیا سلطان محمد دوم (۸۵۱–۸۸۳) عده‌ای را مأمور گردآوری و نوشتن رویدادهای حکام گیل و دیلم پیش از حکومت سادات و روی کار آمدن «سید امیر کیای مَلاطی»، بنیانگذار حکومت کیاییان در گیلان (۷۶۳–۷۷۶)، تا ۸۸۱ نمود. وی نیز از «سید ظهیرالدین مرعشی» خواست تا آن دست نوشته‌ها را تنظیم و تدوین کند. مرعشی تاریخ شروع کار خود را ۸۸۰ هجری ذکر کرده و مطالبی به این نوشته‌ها اضافه کرده است.

ظهیرالدین مرعشی در این کتاب، ضمن بیان وقایع سال ۸۹۲ قمری اشاراتی هم به ساخت این پل خشتی دارد و می نویسد: «در این سال جناب افضل المتقدمین و اعلم المتاخرین مولانا نعمت الله طبیب خلد فضله و کمالاته – که در علوم متداوله دوران و اعجوبه زمان بود به تخصیص در علم طب که در آن فن از علمی و عملی نفس مسیحا و ید بیضا داشت، رغبت نمود که ثوابا لله تعالی و طلبا لمرضاته به رودخانه ای که مشهور و ملقب است به سیمرود برگذر شهر لاهیجان المبارک احداث پلی از خشت و سنگ و آهک بفرمایند، فلذا از خدام خلیفه رحمانی اجازت طلبیده، استدعای همت عالیه خسروانه نمود و توقع فرموده که به طلب استاد یعقوب بنای رویانی نزد ملوک کلارستاق خلد ملکهم بفرستند تا حاضر گردد در آن مهم مبارک شروع نماید. بنابر توقع فضایل مابی اشارت شد که به طلب حرفت مابی بفرستند. بنابر امر اعلی استاد یعقوب را حاضر ساختند و اسباب آن عمارت حکمت پناهی خرج بسیار کرده مهیا ساخته بود. روز شنبه دوازدهم جمادی الاول موافق آبان ماه قدیم را بنیاد آن عمارت علی کردند و از جانب مشرق و مغرب دو طاق بزرگ و در وسط طاقین یک طاق کوچک برآوردند و خدام حضرت خلافت پناهی، همت عالی مصروف داشته، به انواع امداد عنایت فرمودند و غره محرم سنه اثنی و تسعین و ثمانمائه (۸۹۲ه.ق) را که چهار سال و هفت ماه و هشت روز می باشد، آن عمارت صورت تتمیم پذیرفت.» (نقل از کتاب از آستارا تا استراباد جلد دوم، ص۱۴۶)

استاد یعقوب، با امکانات و مصالح آن روز پلی ساخت به طول ۵۰ متر ، عرض  ۴/۵ متر و ارتفاع ۱۱ متر که ۲ دهانه بزرگ آن با طاق های جناقی چنان بلند است که سیلاب های زیادی را تاب آورده است. در قسمت پایه میانی پل سیل برگردان وجود دارد. هرچند سطح عابر روی آن چند باری مرمت شده اما قلوه سنگ های بستر نشان می دهد که از بستر رودخانه فراهم آمده است.

اگرچه برخی منابع از مرمت پل در دوره قاجار نوشته اند، اما بی شک، هنر استاد یعقوب چنان حساب شده و مسئولانه بوده که پس از قرنها همچنان شاهد دوام این پل هستیم.  معلوم نیست خاک جسم استاد یعقوب، بقول خیام گل کدام کوزه گر شده است ولی باران های آبان ماه که شدید می شود، اهالی پرده سر لاهیجان خاطره ی محوی از این بنای رویانی به یاد می آورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *