اخبارگردشگری

سوسن چلچراغ از نیمه خردادماه گلدهی می کند

به گزارش گیل مهر، رییس اداره حفاظت محیط زیست رودبار گفت: امسال به دلیل موج سرما ، برف نابهنگام و یخبندان اردیبهشت ماه ، احتمالا با شرایط موجود‌، زمان شروع گلدهی سوسن چلچراغ با تاخیر از نیمه خردادماه جاری شروع شود.
رامین حسین زاده با اشاره به آخرین بازدیدها از وضعیت اثر طبیعی ملی گل سوسن چلچراغ ، در خصوص وضعیت بوته های گل گفت: امسال با رسیدگی و مراقبت خوبی که صورت گرفته و همچنین ایام پر بارانی که سپری کردیم، بوته های گل در وضعیت بسیار خوبی به سر می برند.
وی ادامه داد: وضعیت آفت طبیعی این گل که نوعی حشره کفشدوزک مانند به نام Lilioceris faldermni است که تحت کنترل بوده و درهمین راستا محیط بانان همه روزه به صورت بیولوژیک و دستی اقدام به جمع آوری این حشره ها و انتقال آنان به مناطق دور دست می کنند که با این اقدام جمعیت این آفت کنترل شده و احتمال آسیب رساندن آن به گل از بین خواهد رفت.
حسین زاده اضافه کرد‌: با توجه به مراجعه زودتر از موعد علاقه مندان بازدید از گل ، تقاضا می کنیم تا اخبار مربوط به وضعیت گل را از پورتال رسمی اداره کل محیط زیست گیلان دنبال و بعد از اطمینان یافتن از زمان دقیق گلدهی ، به محل مراجعه کنند.
سوسن چلچراغ با نام علمی Lilium lederbourii نخستین بار در سال ۱۳۵۴ توسط یک گیاه شناس فرانسوی به نام (لدربوری) در منطقه داماش شهرستان رودبار شناسایی شد و پس از آن، از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان یک اثر ملی طبیعی به ثبت رسید.
منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *